karinagrisi.net https://www.karinagrisi.net Karın Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, karinagrisi.net Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Thu, 14 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Sağ Üst Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/sag-ust-karin-agrisi.html Mon, 01 Oct 2018 10:17:03 +0000 Sağ üst karın ağrısı; yaşandığı zaman kişinin rahatsızlık yaşamasına ancak bir süre sonra geçtiği için de kişinin pek üstünde durmadığı bir ağrı türüdür. Ancak dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Ya Sağ üst karın ağrısı; yaşandığı zaman kişinin rahatsızlık yaşamasına ancak bir süre sonra geçtiği için de kişinin pek üstünde durmadığı bir ağrı türüdür. Ancak dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Yaşandığı zaman atak kişi atak geçirmektedir. Ve bu ataklar kısa süreli ataklardır. Sağ üst karın ağrısında kişi öncelikle nefesi kesilir gibi olur bu da genelde genel bir karın ağrısı şüphesi duymasına neden olunur. Ancak ağrının nerede başladığı oldukça önemlidir. Sağ üst karın ağrısının sebepleri birden fazla olabilir. Çünkü vücudumuz sistematik ve organların da birbirleri ile bağlantılı bir şekilde çalıştığı mekanizmadır. Bu mekanizmada herhangi birinde olumsuz bir durum oluşması diğer organları da otomatik olarak olumsuz etkileyecektir. 

Sağ Üst Karın Ağrısı Nedenleri
Sağ üst karın ağrısının en yaygın sebebi hepatit hastalığıdır. Sağ üst karın ağrısı şikayeti ile giden kişiye öncelikle kan testi uygulanmaktadır. Yapılan bu test sonuçlarında genelde hepatit bulgularına rastlanır.  Hepatit hastalığının belirtilerinden biri de sağ üst karın ağrısı olabilir. Aynı zamanda kişi bununla beraber kusma iştah kaybı gibi belirtilerde yaşamaktadır. Sağ üst karın ağrısının diğer sebeplerinden biri de safra kesesi hastalıkları olabilir. Karnın sağ üst tarafında bulunan safra kesesinde oluşan herhangi bir atak esnasında kişi bu bölgede ağrılar kramplar hissedebilir. Ve bu ağrının yaşandığı esnada kişi doğrulmakta güçlük çeker.  Karnın sağ üst tarafında bulunan diğer bir organda midedir. Midede oluşan herhangi bir spazm kişinin sağ üst karın ağrısı yaşamasına enden olarak kişiyi oldukça zor bir duruma sokabilir. Bu kişiler sağ üst karın ağrısını ciddiye almalı ve derhal uzman bir hekimde danışmalıdır. Yapılan testler sonucunda da kişide crohn hastalığına dair bulgular görülebilir. 

Sağ Üst Karın Ağrısı ve Gribal Hastalıklar
Aynı zamanda sağ üst karın ağrısı soğuk kış aylarında üşütme ile de ilişkilendirilebilir. Sağ üst karın ağrısı kişinin solunum yollarında oluşan herhangi bir enfeksiyonun yansıması olarak yaşayabilir. Bu durumda da kişi mutlaka uzman bir hekime muayene olmalıdır .Aksi halde bu durum zatürreye dönüşebilir. Eğer bu durumu yaşayan kişi bir kadın ise sağ üst karın ağrısı şikayeti ile gittiği zaman başka belirtilerle beraber kadında hamilelik şüphesi oluşabilir. Sağ üst karın ağrısı esnasında hamilelik şüphesi olan kadınların vücutlarında rahim genişlemesi oluşur. Bu genişleme esnasında kişi de bazı ağrılar mevcuttu ancak en çok hissedilen ağrılardan biri de sağ üst karın ağrısıdır. Sağ üst karın ağrısı vücudunuzda bir çok hastalığın habercisi olabilir. Ve erken teşhisle beraber bu hastalıklar artık tedavi edilebilmektedir. Sağ üst karın ağrısını yaşayan kişiler bu durumun üzerinde durmalı ve yapılması gerekilen tetkikleri en kısa süreç içerisinde yaptırmalıdır
]]>
Bayanlarda Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/bayanlarda-karin-agrisi.html Mon, 01 Oct 2018 20:56:13 +0000 Bayanlarda Karın Ağrısı, Her bireyin başına gelebilecek sorunlardan birisi de karın ağrısı problemidir. Bu sorun kadın ve erkeklerde eşit oranda dağılmıştır. Fakat bayanlarda karın ağrısı cinsiyet açısından ve doğum Bayanlarda Karın Ağrısı, Her bireyin başına gelebilecek sorunlardan birisi de karın ağrısı problemidir. Bu sorun kadın ve erkeklerde eşit oranda dağılmıştır. Fakat bayanlarda karın ağrısı cinsiyet açısından ve doğum ya da adet dönemi gibi özel durumlarda kendisini çok daha şiddetli bir şekilde göstermektedir. Bu bakımdan yaşanan karın ağrısı problemi incelenirken cinsiyet durumu da oldukça önemli bir konudur. 

Bayanlarda karın ağrısı erkeklerden çok daha farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yaşanan sorun her ne olursa olsun detaylı bir şekilde incelemeden gerekli teşhisin konulması söz konusu değildir. Bu bakımdan yaşanan karın ağrısı, halsizlik ve baş dönmesi gibi sorunların asıl nedenini araştırmak gerekmektedir. Bayanlarda karın ağrısı basit bir rahatsızlıktan ötürü meydana gelebileceği gibi oldukça tehlikeli hastalıkların belirtisi de olabilir. 

Bayanlarda Karın Ağrısı Sorunu

Yaşanan sorunla ilgili olarak ilk dikkat edilmesi gereken husus cinsiyet değil hastalığın ortaya çıkış sebebidir. Özellikle de sorunun basit ve geçici bir karın ağrısı sorunu olup olmadığını tespit edilmelidir. Örneğin bayat bir yiyecek tüketilmesinden kaynaklanan bir karın ağrısı hem erkekler için hem de bayanlar için benzer etkiyi gösterecektir. Bu açıdan sorunun kaynağına inmek önemli bir husustur. Ancak bazı durumlarda ise yaşanan karın ağrısı sorunu yalnızca bayanlara has bir durum olabilir. 

Bayanlarda karın ağrısı doğum öncesi ya da doğumdan sonra kendisini gösterebilir. Bununla birlikte kadınların özel durumlarında yani adet dönemlerinde çok şiddetli karın ağrısı sorunu yaşaması mümkündür. Bu bakımdan yalnızca bayanlarda görülen bazı karın ağrısı sorunları da bulunmaktadır.

Bayanlarda Karın Ağrısı Tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sorunun temel sebebi tespit edilmeden herhangi bir tedavi uygulanması söz konusu olamaz. Ayrıca karın ağrısı sorunu yaşayan bir bayanın yapması gereken ilk şey uzman bir doktora gitmek olacaktır. Hamile ya da adet dönemlerinde ise mutlaka bu sorunlar üzerinden gidilmelidir ve doktora durumu belirtmeniz gerekmektedir. Hastanın bayanlarda karın ağrısıyla ilgili olarak alacağı ilaçlar da bu bakımdan oldukça önemlidir. Son olarak bayanlarda karın ağrısı sorununa karşı bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmanızı önermekteyiz.
]]>
Bebeklerde Karın Ağrısı İshal https://www.karinagrisi.net/bebeklerde-karin-agrisi-ishal.html Mon, 01 Oct 2018 23:17:14 +0000 Bebeklerde Karın Ağrısı İshal; Bebekler yaradılış gereğince hastalıklara ve mikroplara karşı dirençsizdir. Çoğunlukla 0-1 yaş aralığındaki bebeklerde karın ağrısı ishal problemi oldukça fazla görülmektedi Bebeklerde Karın Ağrısı İshal; Bebekler yaradılış gereğince hastalıklara ve mikroplara karşı dirençsizdir. Çoğunlukla 0-1 yaş aralığındaki bebeklerde karın ağrısı ishal problemi oldukça fazla görülmektedir. Çoğunlukla küçük yaşlarda bebekler anne sütü ile beslenmesinden dolayı ishal problemi ile karşılaşmaktadır. Bebekte beslenmeden dolayı oluşan ishal rahatsızlığıyla birlikte karın ağrıları oluşmaktadır. Şayet bebek durmaksızın ağlamakta ise karın ağrısı oluşmaktadır. Uzman hekimler bebeklerde oluşan karın ağrısı ishalin, başka hastalıkları tetiklediğini dile getirmiştir. Şayet bebeklerde karın ağrısı ishal tespit edilmiş ise; Bebek sıklıkla ateşlenmekte, ağlamakta ve terlemektedir.

Bebeklerde Karın Ağrısı İshal Tedavisi;

Bebeklerde karın ağrısı ishal görülmesi halinde bilinçsizce ilaç tedavileri kesinlikle uygulanmamalıdır. İshal rahatsızlığı görülen bir bebek, sıvı kaybettiğinden dolayı bol bol sıvı verilmelidir. İshalden kaynaklı olarak kalori yitiren bebeğe mama, elma suyu, yağsız çorba ve seyreltilmiş süt ile yapılan muhallebi verilebilir. Ancak bebeğin ağlamaları devam etmekte ve kusma problemi oluşmakta ise bağırsak sisteminde veya kasıklarda karın ağrıları oluşturabilir. Bebeklerde karın ağrısı ishal, kusma, ateşlenme, terleme ciddi  ve tehlikeli bir hastalığın belirtisi olabilir.

Bebeklerde karın ağrısı ishal rahatsızlığı uzun süre devam ediyor ve bebek sürekli olarak ağlamakta olup kusuyorsa konu uzman hekime bildirilmelidir. Uzman çocuk doktorunun yapacağı tahlil ve tetkiklerden sonra uygun tedavi yöntemi uygulanır. Bu dönemde ebeveyn dikkatli olmalı ve bebeği gözetim altında tutmalıdır. Şayet bebeklerde karın ağrısı ishal problemi devam etmekte ise konu uzman doktora bildirilerek, belirtilen tedavi yöntemine harfiyen uyulmalıdır. Beklenmeyen bir durum gözlenmesi halinde konu uzman çocuk doktoruna beklenmeksizin bildirilmelidir.

]]>
Büyüklerde İshal Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.karinagrisi.net/buyuklerde-ishal-ve-karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 02 Oct 2018 21:33:00 +0000 Büyüklerde İshal Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir İnsanlar yaşamlarının hemen hemen her döneminde mikrop ve zararlı bakteriler ile karşı karşıya kalır. Bu zararlı mikroorganizmalar nedeniyle bir çok insan cidd Büyüklerde İshal Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

İnsanlar yaşamlarının hemen hemen her döneminde mikrop ve zararlı bakteriler ile karşı karşıya kalır. Bu zararlı mikroorganizmalar nedeniyle bir çok insan ciddi rahatsızlıklar yaşamaktadır. Özellikle sağlığına dikkat etmeyen kişilerde sıklıklar meydana gelen ishal ve karın ağrısı rahatsızlığının temel nedeni bilinçsiz beslenmedir. Ayrıca soğuk algınlığı ve vücutsal enfeksiyonlardan kaynaklı insanlar ishal ve karın ağrısı rahatsızlığı yaşamaktadır.

Büyüklerde İshal ve Karın Ağrısı Nedenleri

Soğuk kış gecelerinde vücudun dirençsiz düşmesi ile bir kısım rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Büyüklerde ishal ve Karın Ağrısının Nedenleri arasında bir çok kronik neden yatmaktadır. Ancak sağlıklı beslenme halinde büyüklerin çok rahat bir şekilde bu rahatsızlıktan kurtuldukları görülmektedir. 

Büyüklerde İshal ve Karın Ağrısına İyi Gelen Ürünler

Bir çok uzman doktor ishal ve karın ağrılarının ilaçsız olarak tedavi edilebileceğini sıklıkla dile getirmiştir. Büyüklerde ishal ve karın ağrısına ne iyi gelir diye soracak olursanız. Öncelikle bu dönemde kişi sağlığını korumalıdır. Şayet ishal olan bir kimse kesinlikle çok fazla sıvı kaybetmesinden kaynaklı olarak bol mineral ve karbonhidratlı besinler tüketmelidir. Hakeza ishal durumunda bağırsakların çalışmasını yavaşlatmak amacıyla organik olarak kahve tüketiminde fayda bulunmaktadır. Ayrıca karın ağrısı çeken bir kimse ılık su, şekerli su ve sıcak süt tüketmesi halinde kısa süre içerisinde bu ağrılardan kurtulacaktır. Ancak oluşan bu ağrılar kronik ve vücutsal rahatsızlıklardan kaynaklı ise uzman hekimlere muayene olmalıdır.

Büyüklerde İshal ve Karın Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Bir çok uzman ishal ve karın ağrısı yaşayan bireylerin sağlığına dikkat etmesi halinde bu rahatsızlığından kurtulacağını dile getirmiştir. Ancak kronikleşmiş rahatsızlıklar olması halinde konu uzman hekimlere bildirilmelidir. Uzan doktorların uygulayacağı tedavi yöntemlerine uyularak bir kısım ilaç tedavileri ile bu rahatsızlıktan kurtulunur. Bu nedenle böyle bir rahatsızlık yaşayan kimse konuyu uzman hekimlere bildirerek, doktorun uygulayacağı tedavi yöntemine harfiyen uymalıdır. 

]]>
Çocuklarda Karın Ağrısı Ve Ateş https://www.karinagrisi.net/cocuklarda-karin-agrisi-ve-ates.html Wed, 03 Oct 2018 01:37:37 +0000 Çocuklarda Karın Ağrısı Ve Ateş; Çocuklar ufak bir hastalık belirtisinde vücutları direnç gösteremeyerek rahatsızlanırlar. Çoğunlukla çocuklarda karın ağrısı ve ateş çoğunlukla mevsimler geçişlerden kaynaklı Çocuklarda Karın Ağrısı Ve Ateş; Çocuklar ufak bir hastalık belirtisinde vücutları direnç gösteremeyerek rahatsızlanırlar. Çoğunlukla çocuklarda karın ağrısı ve ateş çoğunlukla mevsimler geçişlerden kaynaklı görülmektedir. Ancak kimi çocuklarda karın ağrısı ve ateş kronik rahatsızlıklardan kaynaklana bilir. Bu kronik rahatsızlıklar ise; Akciğer, Karaciğer, Kalp, Bağırsak Tıkanıklığı, Nefes Alama ve vücutta yer alan diğer organların etkisi ile çocuklarda karın ağrısı ve ateş oluşabilmektedir.

Çocuklarda Karın Ağrısı ve Ateş Nedenleri

Bir kısım hastalıklardan dolayı çocuklar karın ağrısı çekerek ateşlenebilir. Böylesi bir durumda ebeveyn karın ağrısının geçmesi amacıyla sıcak şekerli su ile çocuğun midesindeki ağrıyı gidermeye çalışmalıdır. Şayet çocuk da yüksek ateş bulunmakta ise ateşin düşmesi amacıyla sirkeli su bir beze batırılarak çocuğun alın bölgesine koyulur. Şayet çocuğun ateşi çok yüksek ise ılık bir duş aldırılarak çocuğun vücut sıcaklığı düşürülmelidir. Ancak bu tedavi kısa süreli yapılacak bir yöntemdir. Şayet karın ağrısı ve ateşlenme farklı bir rahatsızlıktan kaynaklı ise bu rahatsızlığın kısa süre içerisinde geçmediği görülecektir. 

Çocuklarda Karın Ağrısı ve Ateş Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda karın ağrısı ve ateş şayet kronik bir rahatsızlıktan kaynaklı değil ise bu durumda ebeveyn sağlıklı beslenme ve gözlem altında tutarak bu rahatsızlığı giderir. Ancak karın ağrısı artarak çocuğun ateşlenmesine neden olması halinde; Bulantı, kusma, baş dönmesi görülecektir. Böylesi bir durumda konu acilen uzman hekime bildirilmelidir.  Kesinlikle bilinçsiz olarak ilaç tedavileri ebeveynce uygulanmamalıdır. Uzman doktorun uygulayacağı ilaç tedavileri ile çocuğun kısa süre içerisinde kendisini toparlayacağı görülecektir. Şayet uygulanan ilaç tedavisine rağmen çocukta rahatsızlık devam etmekte ise uzman doktora başvuruda bulunulmalıdır. 

]]>
Sağ Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/sag-karin-agrisi.html Wed, 03 Oct 2018 15:46:55 +0000 Sağ karın ağrısı: Karnın sağ alt kadranında birçok organımız vardır. Ve bu organlar karnın sağ alt kadranında oluşan ağrının birçok nedeni olduğunu bize söyler. Sağ karın ağrısının altında birçok sorun olab Sağ karın ağrısı: Karnın sağ alt kadranında birçok organımız vardır. Ve bu organlar karnın sağ alt kadranında oluşan ağrının birçok nedeni olduğunu bize söyler. Sağ karın ağrısının altında birçok sorun olabilir. Önemli olan sağ karın bölgesindeki ağrının nedenidir. Bu ağrının sebebine yönelik bir araştırma yapılmalıdır. Karnınızın sağ bölgesinde bulunan iç organlar; en önemlisi apandisit, bağırsağın bir bölümü olan çekum, kalın bağırsağın son bölümü, ince bağırsağın bir kısmı, sağ yumurtalık, sağ fallop tüpü ve idrar kanalı da karnın sağ bölgesinde bulunan organlarımızdır. Sağ karın ağrısı aniden şiddetli bir şekilde girebildiği gibi yavaş yavaş artarak da bu ağrı çoğalabilir. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu ağrı farklı şekillerde karın ağrısı yapabilir. Dengeli ve düzensiz beslenmeden de kaynaklı olabilen karın ağrıları vücudunuzda oluşabilir. Bu yüzden beslenmenize dikkat etmelisiniz. Ayrıca fiziksel hareketlerinizde karın ağrısına neden olabilir. Taşıyamayacağınız yükler kaldırmak, ani hareketler yapmak karın ağrısı yapabilir. Bu gibi nedenlerden uzak durur iseniz karın ağrısına yakalanma ihtimaliniz daha az olacaktır. Şimdi karnın sağ kısmına neden olabilecek ağrılara bakalım.

Sağ karın ağrısının nedenleri:
 • Apandisit: Apandisin iltihaplanmasına apandisit denir. Sağ karın ağrısının en önemli nedeni apandisittir. İlk akla gelen ve ilk olarak şüphelendiğimiz hastalık apandisittir. Bundan dolayı apandisit oldukça önemli bir konudur. Eğer şiddetli bir karın ağrınız var ise hastaneye hemen başvurmalısınız. Apandisit kalın bağırsağın küçük bir bölümüdür. Hareketli ve küçük bir yapısı vardır. Apandisitin patlamasının en önemli nedeni çoğunlukla dışkıdır. Eğer apandisitiniz patlamış ise uzman bir doktor tarafından cerrahi bir müdahale ile tedavi edilir.
 • Yumurtlama ağrısı ( Ovülasyon) : Kadınlarda görülen regl dönemlerinde karnın sağ alt kısmında görülmektedir. Her yirmi sekiz günde bir görülür. Bu durum için tedavi gerektirmez. Çünkü sancı şeklinde karnın sağ kısmına giren ağrı sabırlı bekleme ile geçer. Bu ağrı da vajinal kanama görülür. Eğer şiddetli bir ağrınız var ise işte o zman ılık bir banyo, sıcak su torbası ya da çok ihtiyacınız var ise ağrı kesici kullanabilirsiniz. Fakat mümkün olduğunca ağrı kesiciden uzak durun.
 • Sağ böbrek taşı: İdrar kanalında fazla miktarda idrar birikmesi böbrek içerisinde kristal birikintilerin oluşmasına neden olur. Ve bu durum kişide oldukça şiddetli bir ağrı verebilir. Bu durumda bol miktarda su içmelisiniz. Suyun yanından aldığınız ağrı kesicide ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur. Eğer ağrınız sizi çok zorluyor ise bir doktora başvurup böbrek taşlarının düşürülmesi için tedavi uygulanabilirsiniz.
 • Sağ böbrek enfeksiyonu: İdrar yolunda ya da mesanede biriken idrardan kaynaklanan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonun ileri safhalarında enfeksiyon böbreğe kadar ilerleyip daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden temizliğinize çok dikkat etmelisiniz.
 • Dış gebelik: Sağ karın bölgesinde görülen bir diğer neden dış gebelik ağrısıdır. Dış gebelik rahmin dış kısmında görülen yumurtanın aşılanması ile meydana gelir. Böyle bir durumda hemen hastaya müdahale edilmelidir. Çünkü eğer cerrahi müdahale yapılmaz ise hastanın hayatı tehlikeye girebilir.
]]>
Yemek Yedikten Sonra Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/yemek-yedikten-sonra-karin-agrisi.html Wed, 03 Oct 2018 18:04:20 +0000 Yemek Yedikten Sonra Karın Ağrısı; İnsanlar yaşamlarının hemen hemen her döneminde karın ağrısı rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmışlardır. Yapılan araştırmalar neticesinde yemek yedikten sonra karın ağrıs Yemek Yedikten Sonra Karın Ağrısı; İnsanlar yaşamlarının hemen hemen her döneminde karın ağrısı rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmışlardır. Yapılan araştırmalar neticesinde yemek yedikten sonra karın ağrısı yaşayan kişilerin çoğunlukla aşırı ve fazla yemek tüketiminden dolayı  mide rahatsızlığı geçirdiği görülmüştür. Aşırı yemek tüketiminden sonra midede yanma hissi, ağrı, karında şişlik ve karın ağrısı şikayetleri gözlemlenmiştir. Kimi hastalarda yemek yedikten sonra karın ağrısı oluşmasının temel nedeni ise baharatlı yiyecek tüketimi, asitli gıdalar, yağlı besinler ve acı içerikli besinlerin ciddi karın ağrılarına yol açtığı anlaşılmıştır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonrasında yemek yedikten sonra karın ağrısı y  aşayan bir kimse bu ağrıları her yemek den sonra sürekli yaşıyor ise bu durumun tehlike arz etmektedir. Bunun temel nedeni ise bazen bağırsaklarda oluşan düğümlenme veya iç organlarda oluşan rahatsızlıklar karında ağrılar oluşturmaktadır. Böylesi bir durumda rahatsızlığın teşhisi amacıyla uzman hekim kontrolü gidilmesi gerekmektedir

Yemek Yedikten Sonra Karın Ağrısı Etkenleri

İnsanların vücudu yaradılış gereğince farklı yaratılmıştır. Her insan farklı besinlere karşı midesinde rahatsızlık yaşayabilir. Kimi kişiler acı, baharatlı ve yağlı besinleri tüketmesi halinde ciddi karın ağrılarıyla baş başa kalmaktadır. Böylesi bir durumda kişi vücuduna yaramayan yağlı ve asitli gıdaları tüketmemelidir. Yemek yedikten sonra kimilerinde mide de ekşime ve yanma hissi oluşmaktadır. Bu tüketilen besinlerin kişinin vücuduna yaramamasından dolayı gerçekleşmektedir. Uzmanların bir diğer tespiti ise yemek yedikten sonra karın ağrısı yaşayan bir kimsenin çoğunlukla kabızlık sorunu ile karşılarına hastaların geldiğini dile getirmiştir. Yemek yedikten sonra haliyle kişinin vücudu bu besinleri sindirirken kalın bağırsak ve ince bağırsağa baskı uygular. Kabızlıktan kaynaklı bu defa bitmek bilmeyen karın ağrılarıyla kişi karşı karşıya kalır.

Yemek Yedikten Sonra Karın Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Çok fazla yemek yemekten dolayı karın ağrısı şikayeti çeken kimse spor ve basit egzersizler sonrasında bu karın ağrısı şikayetinden kolaylıkla kurtulur. Böylesi bir durumda kişi azar azar su tüketerek midenin hazım gücünü arttırmalıdır. Ayrıca yarım tatlı kaşığı zeytin yağı tüketimi yemek yedikten sonra oluşan karın ağrısını tedavi edecektir. Bunun yanı sıra ılık şekerli su tüketimi de midede oluşan bu rahatsızlığı gidermektedir. Ancak rahatsızlık bir iç hastalıktan kaynaklı ve sürekli bir şekilde bu karın ağrısı devam etmekte ise kişinin sağlık açısından rahatsızlığı ciddi olabilir. Uzun ve devamlı olarak yemek yedikten sonra karın ağrısı yaşayan bir kimse konuyu uzman hekime bildirmelidir. Uzman hekimlerin yapacağı kontrol ve tedaviler sonrasında kişi uygulanacak tedavi yöntemleri ile kısa süre içerisinde sağlığına kavuşacaktır. Şayet beklenmeyen bir durum söz konusu olması halinde konu uzman hekime bildirilmelidir.

]]>
Regl Karın Ağrısı Nasıl Geçer https://www.karinagrisi.net/regl-karin-agrisi-nasil-gecer.html Thu, 04 Oct 2018 01:59:10 +0000 Regl karın ağrısı nasıl geçer, Regl dönemi çoğu kadın için oldukça zor geçer.  Şiddetli karın ağrısı mide bulantısı ve halsizlik yorgunluk bel ağrıları en çok şikayet edilen durumlardan bazılarıdır.  Regl dö Regl karın ağrısı nasıl geçer, Regl dönemi çoğu kadın için oldukça zor geçer.  Şiddetli karın ağrısı mide bulantısı ve halsizlik yorgunluk bel ağrıları en çok şikayet edilen durumlardan bazılarıdır.  Regl döneminde oluşan bu ağrılar bazen olağan olurken bazen de yaptığımız şeyler bu ağrıları tetikleyebilir. Özellikle üşümek ağır şeyler kaldırmak Regl döneminin çok sancılı ve ağrılı geçmesine sebep olur. Bu nedenle bu dönemler de kişi kendine dikkat etmelidir. Ağır işlerden kaçınmalı ve üzerini kalın giymelidır.  Özellikle ayaklar sıcak tutulmalıdır.  

Regl karın ağrısı nasıl geçer, Regl ağrılarını en aza indirmek için ilk olarak sıcak bir ortamda dinlemelisiniz.  Ayaklarınıza çift çorap giymeli ve sırtınıza bir hırka almalısınız.  Ağrılar artınca ayak altına sıcak su torbası alınmalıdır.  Fakat karın bölgesine koymak zararlı olabilir. Karın bölgesine koymayın. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olan papatya çayı içebilirsiniz.  Bunun ile beraber nane limon kaynatabilirsiniz.  Nane oldukça rahatlatıcı olabilir. Şekerli ılık su içilebilir.  Bunlar sizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır.
]]>
Sabahları Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/sabahlari-karin-agrisi.html Thu, 04 Oct 2018 06:58:09 +0000 Sabahları karın ağrısı, sabah saatlerinde ortaya çıkan karın ağrılarına verilen isimdir. Sabahları karın ağrısının ortaya çıkması genellikle bağırsak ve mide sisteminde görülen bir problemi düşündürmekt Sabahları karın ağrısı, sabah saatlerinde ortaya çıkan karın ağrılarına verilen isimdir. Sabahları karın ağrısının ortaya çıkması genellikle bağırsak ve mide sisteminde görülen bir problemi düşündürmektedir. Ancak pek çok rahatsızlıkta olduğu sabahları karın ağrısı ortaya çıkmasının da birçok tıbbi sebebi olabilmektedir. Sabahları karın ağrısı yaşıyorsanız bu karın ağrılarına neden olan altta yatan temel sebebi bulmak amacıyla bir doktora başvurmalısınız. Gerekli olan fiziksel muayeneler ve tahliller sonucu sabahları karın ağrısına neden olan sorunu bulabilirsiniz. Sabahları karın ağrısı şikayeti genellikle kendini iştahta bozulmalar, mide bulantısı ile göstermektedir.

Sabahları Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir

Sabahları karın ağrısını lokal olarak yaşıyorsanız büyük ihtimal olarak bu ağrı ağrıyı yaşadığınız bölgede yer alan organ ve dokularla alakalı olmaktadır. Sabah karın ağrısının yaşandığı bölgede yer alan organda herhangi bir hasar veya travmatik durum ortaya çıktığında bu ağrı görülür. Fakat bazı durumlarda karın ve mideyi zorlayan ani hareketler, ağır yenilen bir gıda veya mide üşütmesi gibi durumlarda sabahları karın ağrısına neden olabilmektedir.

Sabahları karın ağrısı uyku esnasında ve uzanma esnasında bedenin hareketsiz kalması sonucunda da oluşabilmektedir. Vücudun hareketsiz kalması, bedende şişkinlik oluşturur ve gaz vücuttan dışarı çıkarılamaz ise sabahları karın ağrısı ortaya çıkar. Bu sebeple karın ağrısı yaşanıyorsa yemek öğünü uykudan en az 3 saat önce olması gerekmektedir. Bu düzene uymak sabahları karın ağrısı durumunu olumlu olarak etkilemektedir.

Sabahları karın ağrısı çok şiddetli bir dereceye ulaşıyor ise mutlaka bir fiziksel muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Çünkü öncesinde saydığımız durumlar dışında, sabahları karın ağrısı yaşanması tehlikeli ve ciddi bir rahatsızlığın da habercisi olabilmektedir. Sabahları karın ağrısını yaklaşık 2 hafta boyunca her gün çekiyorsanız ihmal etmemelisiniz.  

Hangi Hastalıklar Sabahları Karın Ağrısına Neden Olabilmektedir

 • Hazımsızlık çekilmesi,
 • Çölyak rahatsızlığı,
 • Bağırsakta sıkışan gazın dışarıya atılamaması,
 • Böbrek üstü bezi rahatsızlıkları,
 • Regl dönemi öncesi veya regl esnası,
 • Diyabetis mellitus,
 • Bağırsak hastalıkları,
 • Zona,
 • Gıda zehirlenmesi,
 • Genital hastalıklar,
 • Fıtık,
 • Ürogenital sistem hastalıkları,
 • Yumurtalık hastalıkları,
 • Dış gebelik

Sabahları Karın Ağrısı Nasıl Tedavi Edilmelidir

Az öncede bahsettiğimiz gibi sabahları karın ağrısı şiddetli ve devamlı sürüyorsa ihmal edilmeden doktora başvurulmalıdır. Doktor uygun gördüğü takdirde ve usulüne uygun bir şekilde fiziksel muayeneden ve tahlillerden geçirecektir. Bu şekilde sabahları karın ağrısına neden olan altta yatan temel neden ortaya çıkacaktır. Altta yatan sebebe göre uygun tedavi yapılacaktır.

Ancak sabahları karın ağrısı, hazımsızlık, gaz sıkışması, regl dönemi, mide üşütmesi gibi rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkmış ise, dinlenmek, vücudu sıcak tutmak, soğukta ve cereyanda kalmamak, sıcak su torbası kullanmak gibi evde yapılabilecek bazı basit tedavi uygulamaları ile hızlı bir şekilde iyileşecektir.

]]>
Karnın Sağ Üst Tarafında Ağrı https://www.karinagrisi.net/karnin-sag-ust-tarafinda-agri.html Thu, 04 Oct 2018 18:46:52 +0000 Karnın sağ üst tarafında ağrı, karın bölümünde oluşan ağrı organlar ile ilişkilendirilerek bunların sebebinin araştırılması gerekir. Karın bölümünde bulunan organların herhangi bir sebepten dolayı reaksiyon vermesi son Karnın sağ üst tarafında ağrı, karın bölümünde oluşan ağrı organlar ile ilişkilendirilerek bunların sebebinin araştırılması gerekir. Karın bölümünde bulunan organların herhangi bir sebepten dolayı reaksiyon vermesi sonucunda karın bölümünde ağrı oluşur. Bu ağrılar organların karın içerisinde dağılımı ile alakalıdır. Şimdi bu organların hangi sebepten dolayı meydana geldiğinden bahsedelim.

Karnın sağ üst tarafında ağrı oluşmasının sebepleri

Karaciğer hastalıkları ile karın sağ üst tarafında ağrı, karnın sağ tarafında bulunan organlar arasında karaciğer yer alır. Karaciğerde oluşan problemler sebebiyle karın ağrısı meydana gelirken; hepatit ile alakalı ağrılar oluşur. Hepatit A, hepatit B, hepatit C kan yolu ile bulaşan hastalıklar olarak adlandırılırken; sarılık, bulantı, iştah kaybı, kusma gibi problemler karın bölümünün sağ tarafında karaciğer ile ilgili ağrı oluşmasına sebebiyet verir.

Safra kesesi problemleri ağrısı, safra kesesinde oluşan sıkıntılar ile ortaya çıkar. Bunların başında safra kesesinde oluşan taşlar yer alırken; safra kesesi spazmı, pankreas iltihabı, böbrek hastalıkları ile ilgili problemlerde karnın sağ üst tarafında ağrı oluşmasına sebebiyet verir.

Kalp hastalıklar, karnın sağ üst tarafında ağrı oluşmasının sebepleri arasında kalp rahatsızlıkları yer alır. Kalp krizi geçiren kişinin karın bölümünün sağ üst tarafında ağrı başlatarak boyna kadar yayılan ağrı olarak takip eder. Damar hastalıkları da bu bölümde ağrılar olmasını tetikler.

Zatürre, karın bölümünün sağ üst tarafında oluşan ağrıların sebepleri arasında zatürrede yer alır. Solunum hastalıkları olarak bilinen zatürre hastalığı karın ağrısına sebep olur.

Pelvik inflamatuar hastalık, karın bölümünün sağ üst tarafında ağrı olması sebepleri arasında yer alır. Özellikle cinsel yolla bulaşan bakterinin rahim yolu ile yukarı doğru yayılması sonucunda karnın sağ üst tarafında ağrılar görülür. Bu hastalık ile beraber kişide vajinal akıntı meydana gelirken; ağrıların şiddetinin arttığı belirtilir.

Hamilelik, bayanlarda görülen hamilelik karın sağ üst tarafında ağrı oluşmasına sebebiyet verir. Hamilelik ile birlikte kadınlarda rahimin büyümesiyle birlikte hormonal bozukluklar sonucunda sindirim problemleri yaşanır. Bu problemler karında ağrı oluşmasına sebebiyet verir. Ağrının yanında kişide yüksek tansiyon, bacaklarda şişlik olduğu gözlenir.


Karnın sağ üst tarafında bulunan ağrının tedavisi

Sıklıkla gözlenen ağrılar halinde vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerekir. Ancak ağrılar kısa ömürlü ise ağrının takibinin yapılması gerekir. Şiddetli bulunan ağrılarda doktorun muayene etmesi ve herhangi bir organla ilgili bulunan rahatsızlık var mı bunun tetkikinin yapılması gerekir. Bunun yanı sıra karnın sağ üst tarafında ağrı bulunan kişilerin su alımını artırması gerekir. Kişi de karın ağrısının yanında kabızlık bulunuyor ise vücuda giren su miktarının az olması sebebiyle kabızlığın arttığı gözlenirken; vücuda giren su miktarının çoğalması halinde kabızlığın giderilmesi sağlanır. Karın ağrısının farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkması gözlenirken ağrının yanında titreme, kusma, ateş, bulantı gibi problemlerde görülüyor ise vakit kaybedilmeden doktor kontrolü gerekir. Ayrıca kişide görülen şiddetli sırt ağrısı, sarılık, uzun süre devam eden ishal, aşırı terleme, göğüs ağrısı gibi problemler halinde en yakın hastaneye müracaat edilmesi gerekir.
]]>
Sol Karın Boşluğunda Ağrı https://www.karinagrisi.net/sol-karin-boslugunda-agri.html Fri, 05 Oct 2018 05:51:58 +0000 Sol karın boşluğunda ağrı, Karın boşluğumuz iç organların itina ile yerleştiği dış etkenlerden korunaklı kasık ve göğüs arasında bulunan bölümdür. Sol karın boşluğunda ağrıya neden olan bir çok organ olabilir Sol karın boşluğunda ağrı, Karın boşluğumuz iç organların itina ile yerleştiği dış etkenlerden korunaklı kasık ve göğüs arasında bulunan bölümdür. Sol karın boşluğunda ağrıya neden olan bir çok organ olabilir. Çünkü böbrekler omiriliği yakın olduğu halde karında ağrısı hissedilebilir veya bağırsakların her hangi bir yerinde meydana gelen hastalık karnın sol yanında ağrıya neden olabilir. 

Karnın sol tarafı içinde meydana gelen ağrılar dalak, pankreas, bağırsaklar, sol böbrek, midenin bir bölümü, kalbin alt bölümü, karaciğerin bir kısmı, sol idrar kanalı, böbrek üstü bezler, damarlar, sinirler, kadınlarda büyük kan damarları sol tüp, yumurtalık ve sol akciğerin alt kısmı bulunur. Ayrıca sol karın boşluğunu muhafaza eden kas yapısı ve deri de meydana gelen hasarlarda karın ağrısı gibi algılanmasına neden olabilir.

Sol karın boşluğunda ağrıya neden olan etkenler,

Böbrekler, Ağrı oluşumunda böbrek sorunları önemli yer tutar. Böbrekler sırtın arkasına omiriliği yakın olduğu halde ağrısı sol karın boşluğuna vurabilir. Böbrekler insan vücuduna giren suyun süzülmesinde görevlidir. Suyun içeriğinde bulunan doğal minerallar zamanla birikerek böbrekte taş oluşmasına neden olur. Taşların belli bir ağırlıktan sonra yer çekimi ve kasların etkisi ile yerinden hareket ederek idrar kanalına düşmesi ile sol karın boşluğunda ağrı yaşanmasına neden olur. Bundan başka böbreklerde iltihap oluşması da sol karın boşluğu ağrısı yapabilir.

Zehirlenmeler, hafif ateş ve kusma ile birlikte karnın daha çok sol üst tarafına yayılan ağrı oluşur. Özellikle besin zehirlenmelerinde görülen bu durum için yapılacak ilk yardım ayran içirmek olmalıdır. Daha sonra en yakın acil servise götürülmelidir.

Gastrit, midenin sol tarafında meydana gelen ülser ve diğer yaralar gastrit gibi hastalıkların oluşmasına neden olur, bu hastalıkların yol açtığı acı karnın sol boşluğunda hissedilir. Bundan başka midenin gastrit volvulus hali yani midenin kendi etrafında kıvrılması, dikey yatay eğilmesi sonucu oluşan hastalık, yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Bu durum mide bulantısı, sol karın boşluğunda şiddetli ağrı oluşmasına neden olur. Hayati önemde bir hastalık olup ihmal edilmemelidir.

Pankreas, karnın göbek bölgesinden sol tarafa doğru yayılan ağrılar için pankreas iltihabından şüphelenilebilir. Hastalık hiç bir ön belirtisi olmadan aniden gelişmektedir. Bu durumu tetikleyen etken ise bir kaç gün önce alının yoğun alkoldür. Ağrı aniden başlar hızla yayılır. Eğer ağrı göbek deliğinde başlamışsa sorumlu pankreas olabilir.

Gaz oluşmasının sol karında ağrı oluşturması,

Sol karın boşluğunda ağrının çoğu zaman nedeni gaz olabilir. Kimi zaman önemli bir hastalığın habercisi gibi görünüp hastaneye gidilirken yolda ağrının geçtiği görülür ve eve geri dönülür. Gaz sıkışmasına maruz kalan kişi kendisinde hastalık belirtileri olmadığı halde karnında krampların meydana geldiğini hisseder. Bu durumda bağırsaklarda guruldama, şişkinlik hissi ortaya çıkar. 

Karın kaslarının sol karın bölgesinde ağrı oluşturması,

Aşırı kilolar kişilerin zayıflamak için ağır idmanlar yapmasına neden olmaktadır. Göbek ve belin sol kısmını eriterek şekil vermek için yapılan idmanların başında mekik hareketi vardır. Mekik hareketini yapmak için kasları aşırı zorlamak ön karın kaslarında ve yan karın kaslarında ağrıya neden olur, özellikle ısınmadan yapılan mekik hareketleri karın boşluğunda ağrıya neden olur. Hatta bazen kasık kasları ve karın kaslarının birleştiği yerlerde kas yırtılmaları nedeniyle ödemler görülebilir.
]]>
Karın Ve Kasık Ağrısı https://www.karinagrisi.net/karin-ve-kasik-agrisi.html Fri, 05 Oct 2018 15:30:37 +0000 Karın ve kasık ağrısı, Göğüs ve bacaklar arasında kalan vücut bölümünde oluşan ağrılar karın ve kasık ağrısı olarak bilinir. Soğukların etkisi ile hastalıkların kol gezdiği bu günlerde Karın ve Kasık ağrıl Karın ve kasık ağrısı, Göğüs ve bacaklar arasında kalan vücut bölümünde oluşan ağrılar karın ve kasık ağrısı olarak bilinir. Soğukların etkisi ile hastalıkların kol gezdiği bu günlerde Karın ve Kasık ağrıları da artmaktadır. Tabi ki ağrıların tamamının havaların soğukluğu ile doğrudan bağlantılı olduğunu söyleyemeyiz. Fakat mevsimsel değişimler vücut direncini düşüren etkenlerdir. 

Ayrıca sindirim sistemi organları ve diğer organlarda meydana gelen enfeksiyonlar ile bayanlara özgü durumlar nedeni ile karın ağrıları meydana gelebilir. Karın ve kasık ağrıları tek başına bir hastalık olarak düşünülemez. Ağrıyı mutlaka bir organ yada kas dokusu oluşturur. Ağrı sadece sisteme müdahale için bir belirtidir.

Karın ve kasık ağrıları bazen basit bir gaz sancısı olabileceği gibi bazende operasyon altından çözülmesi gereken bir sorunun varlığının habercisi olabilir. 

Karın ve kasık ağrısının nedenleri,

Dahiliye branşının çözüm alanına giren organlardan mide, dalak, ince ve kalın bağırsak, pankreas, karaciğer, safra kesesi gibi organlarda meydana gelen sorunlar ağrının nedeni olabilir. Bunlardan başka organlar arası bağlantı sağlayan yağ bezeleri, kan damarları ve diğer organelde meydana gelen sorunlarda ağrı nedeni olabilir. 

Örneğin karaciğer fonksiyon kaybı karın şişmesi ile birlikte karında ağrı meydana getirirken mide yaraları ağrısı kasıklara vurabilir. Mide de meydana gelen sorunlar karın ağrısı yaparken mideye bağlı bağırsak askıları ise ağrının kasıklarda hissedilmesine neden olabilir.

Bayanlarımıza özgü durumlar ise çoğu zaman hastanın konforunu bozar. Kadın hastalıkları uzmanı tarafından kontrol edilmesi gerekli bu durumlar safra kesesi taşı oluşmasına neden olabilir. Böylece oluşan ağrı karın ve kasıklarda hissedilebilir. Erkek hastalarda görülen karın ve kasık ağrıları daha çok mide ve bağırsak kaynaklıdır.

Kasık bölgesinde meydana gelen ağrılar çoğu zaman safra kesesi taşı ile ilişiklendirilir. Ayrıca apantist iltihabı, dış gebelik, kalın bağırsak sorunları, karın ana damarı hastalıkları ve rahim problemleri hastada kasık ağrısı yapabilir.

Isınmadan yapılan antremanlarda soğuk karın kaslarının ani gerilmesi ile karın boşluğunda ve kasıklarda ağrı oluşabilir. Devam eden günlerde bir kaç gün ağrı sürer ve kendiliğinden geçer. Bu ağrı özellikle mekik hareketlerinin abartılması sonucu kaslarda biriken laktikasit artması ile kaslar ısınsa bile ağrı oluşur. Ayrıca pelvis kaslarında ödem oluşabilir.

Karın ve kasık ağrılarında tedavi,

Öncelikle dahili teşhisin konulması gerekir. Eğer bir hafta boyunca yukarıda sayılan ağrılar görülüyor ise dahiliye uzmanına görünmek gerekir. Ayrıca bitki çaylarda içerek bağırsak ağrılarının giderilmesini sağlayabilirsiniz. Karaciğer kaynaklı karın ağrılarında ise alkolü kesmek gerekir. Mide kaynaklı ağrıların giderilmesi için ise süt içmek faydalı olabilir. Pankreas ve safra kesesi sorunları nedeniyle oluşan ağrıları gidermek için mutlaka hekime başvurmak gerekir. Sportif faaliyetlerden kaynaklanan ağrıların giderilmesi için dinlenmek gerekir. Bacak ve kasık bağlarının bulunduğu yerde şişlik var ise ortopedi uzmanına görünmek gerekir.
]]>
Sürekli Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/surekli-karin-agrisi.html Sat, 06 Oct 2018 09:41:45 +0000 Sürekli karın ağrısı; önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Uzun süre devam eden ve şiddeti giderek artan karın ağrılarında mutlaka uzman bir hekime başvurmanızda fayda vardır. Karın ağrısı herkesin sı Sürekli karın ağrısı; önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Uzun süre devam eden ve şiddeti giderek artan karın ağrılarında mutlaka uzman bir hekime başvurmanızda fayda vardır. Karın ağrısı herkesin sıklıkla karşılaştığı hafif ağrı kesici ilaçlarla atlatılarak önemsenmeyen bir rahatsızlıktır. Özellikle bayanlarda adet dönemlerinde ve hafif ayak üşütmelerinde görülebilir, bu durumu kısa bir dinlenme ile geçirmek mümkündür. Fakat aniden meydana gelen ve şiddeti giderek artan karın ağrılarında oldukça dikkat edilmesi gerekir. Sürekli karın ağrısının bir çok sebebi olabilir ve çok önemli bir hastalık belirtisi olabilmektedir.

Sürekli karın ağrısı ile birlikte kusma, ishal, uzun süreli iştahsızlık ve benzeri şikayetlerde bulunuyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hafif karın ağrısı ve mide bulantısı var ise kısa bir süre dinlenmelisiniz, kendiliğinden geçecektir. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur, kısa bir süre sonra geçecektir. Ağrılarınız geçmediği taktirde aksine şiddetlendiği zaman mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Sürekli karın ağrısı çocuklarda daha sık görülmektedir. Bu durum genellikle yedikleri ve içtikleri gıdalarla ilgili olabilmektedir. Karın ağrısı ile birlikte kusma ve halsizlik var ise gıda zehirlenmesi olabilir, bu durumda mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız.

Sürekli karın ağrısı nedenleri;

Karın bölgesinde bulunan organlara bağlı olarak sürekli karın ağrısı meydana gelebilir. Gaz sıkışmasından kaynaklı olarak karın ağrısı oluşabilir. Fakat gaz sıkışması kısa bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Ayrıca apandisitte sürekli bir karın ağrısına sebep olabilir. Soğuk havalarda üşütmeden kaynaklı idrar yolları iltihaplanması da karın ağrısına sebebiyet verir. Adet dönemlerinde, cinsel ilişkiye yeni giren bayanlarda da hormonal değişikliklerin nedeni ile sürekli karın ağrısı görülebilmektedir.

Hazımsızlık, gıda alerjisi ve gıda zehirlenmesi, parazitler, üst solunum yolu enfeksiyonları, safra kesesi taşı, safra kesesi iltihabı ve çeşitli kan hastalıkları da sürekli karın ağrısına sebep olmaktadır.  

Sürekli karın ağrısında hangi durumlarda acil doktora başvurulmalı;

Sürekli karın ağrısının şiddeti giderek artıyorsa ve karın ağrısı ile birlikte nefes kesilme, kusma, yüksek ateş ve baygınlık durumu bulunuyorsa acil uzman bir doktora başvurulmalıdır. Ayrıca karın bölgesinde şişkinlik, hazımsızlık, dışkıda kanama durumları da var ise mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Sürekli karın ağrısı göğüs kısmından omuza doğru yayılıyor ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidip muayene olmak gerekir. Aksi halde sağlığı tehdit eden ve geri dönüşü olmayan bir durum ile karşılaşılabilir. Erken teşhis mutlaka hayat kurtarır.
]]>
Sancılı Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/sancili-karin-agrisi.html Sat, 06 Oct 2018 11:50:50 +0000 Sancılı Karın Ağrısı: Aniden ortaya çıkan sancılı karın ağrısı, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bunlar; hazımsızlık, mide gribi gibi viral enfeksiyon veya bir bağırsak hastalığı olabilir. Belirtilerin Sancılı Karın Ağrısı: Aniden ortaya çıkan sancılı karın ağrısı, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bunlar; hazımsızlık, mide gribi gibi viral enfeksiyon veya bir bağırsak hastalığı olabilir. Belirtilerin sebebini saptmak önemlidir. Nedenler, sancılı karın ağrısında kullanılacak ilaçları seçmekte yardımcı olmaktadır. Karın ağrısı, göğüs ve pelvis arasındaki ağrıdır. Karın ağrısı, kramp benzeri, sıkıcı, donuk veya keskin olabilir. İshal, gevşek, kanlı veya yağlı dışkı karakterize edilir. Hazımsızlık, mide gribi ve gıda zehirlenmesi, akut diyare ve karın ağrısının yaygın nedenleridir. Bu vakalarda, semptomlar dört günden az sürer. Genellikle tıbbi tedavi yapılmadan giderilir. Karındaki organları etkileyen enfeksiyonlar veya hastalıklar aynı zamanda diyare ile ağrıya neden olabilir.

Enfeksiyon ve Hastalık Nedeniyle Karın Ağrısına Sebebiyet Verebilecek Organlar
 • Bağırsak
 • Böbrek
 • Dalak
 • Mide
 • Safra Kesesi
 • Pankreas
 • Karaciğer
Sancılı Karın Ağrısının Nedenleri:

Çoğu insan, kısa sürelerle şiddetli karın ağrısı ve ishal sorunu ile karşılaşabilir. Aşırı alkol tüketimi ve diyet değişiklikleri ayrıca hazımsızlık, sancılı karın ağrılarına sebebiyet verebilir. Seyahat eden insanlar, ''gezgin ishali'' ve mide ağrısı ile karşılaşabilir. Kirlenmiş yiyecekler, sudan kaynaklanan bakteriyeller veya viral enfeksiyonlar olağan nedenlerdir. Sık sık, sürekli veya şiddetli karın ağrısı, daha ciddi bir tıbbi sorunun habercisi olabilir. Kademeli olarak kötüleşen ve kanlı olan ishal, aynı zamanda daha ciddi bir hastalığın işareti olabilir.

Sancılı Karın Ağrısının Olası Nedenleri
 • Mide gribi
 • Gıda zehirlenmesi
 • Adet öncesi sendromu
 • Laktoz intöleransı
 • Parazitler
 • Bakteri enfeksiyonu
 • Irritabl bağırsak sendromu
 • Stres ve kaygı
 • İlaç alerjileri
 • Apandisit
 • Divertikülit
 • Kistik fibroz
 • Kolit
 • Çölyak hastalığı
 • Crohn hastalığı
 • Batı Nil virüsü
 • Bazı kanser biçimleri
Sancılı Karın Ağrısının Tedavisi

Karın ağrısı ve ishal için alınan tıbbi tedavinin tipi, belirtilere neden olan ve altta yatan duruma bağlıdır. Bu semptomların yaygın nedenlerinden bazıları için tedaviler, örneğin; gıda zehirlenmesinde bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotikler, reçeteli alerjik ilaçlar, stres ve kaygı tedavisinde antidepresanlar, PMS'yi tedavi etmek için, reçeteli non-steroid enflamatuvar ilaçlar ve parazitleri öldürmek için de anti-parazit ilaçlar kullanılır.
]]>
Bebeklerde Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/bebeklerde-karin-agrisi.html Sun, 07 Oct 2018 00:34:20 +0000 Bebeklerde Karın Ağrısı; Çok sık karşılaşılan bir durum olan bebeklerde karın ağrısı bebeklerin sürekli olarak ağlaması ve huysuzluk yapmalarıyla belli olur. Çoğu zaman sorun kabızlık veya infantil kolik bir ra Bebeklerde Karın Ağrısı; Çok sık karşılaşılan bir durum olan bebeklerde karın ağrısı bebeklerin sürekli olarak ağlaması ve huysuzluk yapmalarıyla belli olur. Çoğu zaman sorun kabızlık veya infantil kolik bir rahatsızlık olabilir. Bebeklerde karın ağrısı 4-6 haftalık dönemde en yoğun dönemini yaşarlar. Ama bebeklerde karın ağrısı 3. aydan sonra azalarak sona ermektedir.

Doğumla beraber bebekler yaşamlarının ilk döneminde karın ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalarak canları yanabilir. Çok sık karşılaşılan bir durum olan bebeklerde karın ağrısı bebeklerin sürekli olarak ağlaması ve huysuzluk yapmalarıyla belli olur. Çoğu zaman sorun kabızlık veya infantil kolik bir rahatsızlık olabilir. Yeni doğan bebeklerin neredeyse yüzde 40'ına varan bir oranda sancılar görülebilmektedir. Bebeklerin karın ağrısı 4-6 haftalık dönemde en yoğun dönemini yaşarlar. Ama bebeklerin karın ağrısı genellikle 3. aydan sonra azalarak sona ermektedir. Ama bebeklerde karın ağrısı çoğu zaman çok daha büyük sağlık problemlerinin bir işareti olabilirler. Bu sebepten dolayı anne ve babaların bebeklerin karın ağrısı çektiği zaman ağrının belirtilerine çok daha dikkatli bir şekilde gözlemlemeleri gerekmektedir. Eğer bebeklerin karın ağrısında anormal bir durum görülürse vakit geçirmeden bir doktora muayene ettirmek ve  karın ağrısından kaynaklanan sebepleri öğrenmek gerekir.

Bebeklerde Ağlama Nöbetlerinin Sebebi 

 • Bağırsak düğümlenmesi 
 • Fıtık problemi 
 • İdrar yolu enfeksiyonu 
 • Kulak iltihabı

Bebeklerde Karın Ağrısı Nedenleri

 • Bebeklerin doğumdan sonra sindirim sistemlerinin tam anlamıyla gelişmemiş olması 
 • Enzimlerin yeteri seviyede olmaması sebebiyle gaz sancıları meydana gelmektedir 
 • Biberonla beslenen bebeklerin gaz sancıları çok daha fazla olması bu yüzden beslenme sonrası bebekte oluşan gazın birikmeden hemen çıkarılması gerekir.
 • Annelerin yaşadığı huzursuzluğu veya endişeli halleri bebeklerin karın ağrısı çekmelerine neden olabilmektedir.
 • Bebekleri severken aşırı derecede uyarılmaları küçük travmalar ve yaralanmalara neden olabilmektedir.
 • Yumuşak doku zedelenmesi göz kenarlarında kanamalara kemik kırılmalarına neden olabilir.

Bu yüzden bebekleri severken çok dikkatli olmak gerekir. Sizin için yumuşak olan bir davranış bebeğe zarar verebilir. Bu şekil hareketlere maruz kalan bebekler daha fazla karın ağrısı şikayetleri yaşayabilir. 

Bebekte Karın Ağrısı Nasıl Geçer

 • Genellikle annelerin doğumdan sonra yedikleri içtikleri besinlere dikkat etmeleri gerekmektedir.  Çünkü anne sütü ile beslenen bebekler annelerin yedikleri yemeklerden dolayı bebeklerde gaz problemleri ortaya çıkabilir.  Bundan dolayı gaz yapıcı yiyecekler olan kuru baklagiller lahana inek sütü brüksel lahanası çiğ soğan karnıbahar kahve sarımsak portakal ve çay gibi Gaz yapıcı yiyeceklerden annelerin olabildiğince uzak durması gerekir.
 • Bebeklere ılık su ile banyo yaptırmak bebeklerin rahatlamasına yardımcı olur .
 • Bebeklerin karın ağrısı çektiği farkedildiği zaman onları bebek arabasıyla gezdirmek onların rahatlamasına faydası olacaktır. 
 • Bebekler karın ağrısı çektiği zaman beşikte veya anneler bebeklerini kucaklarında sallamak suretiyle bebeklerin rahatlamasına yardımcı olurlar.
 • Bebekleri rahatlatmak  için annelerin bebeklerini kucaklarına alıp ninni söylemeler bebeğin rahatlamasına faydalı olacaktır.
 • Bebeklerde karın ağrısında karın bölgesinde ılık havlu koymak da rahatlamasına faydalı olur
 • Bazen bebeklerde karın ağrısını hafifletmek için banyo yaptırmak da fayda sağlayacaktır.
]]>
Karın Kası Ağrısı Nasıl Geçer https://www.karinagrisi.net/karin-kasi-agrisi-nasil-gecer.html Sun, 07 Oct 2018 22:51:47 +0000 Karın Kası Ağrısı Nasıl Geçer; Karın kası ağrısı  genellikle sakatlıkların dışında spor yapan kişilerde spor sonrası veya kasları zorlayacak şekilde yapılan işlerde dinlenme sonra görülmektedir. Ayrıca uzun sü Karın Kası Ağrısı Nasıl Geçer; Karın kası ağrısı  genellikle sakatlıkların dışında spor yapan kişilerde spor sonrası veya kasları zorlayacak şekilde yapılan işlerde dinlenme sonra görülmektedir. Ayrıca uzun süre spor yapmayan insanlarda ve ağır kaldırmaya dayanaklı olmayan kasları zayıf kişilerde görülür. Bu tür kas ağrılarına ise hamlık denir.

Karın Kası Ağrısı Nasıl Geçer
 • Karın kası ağrısı için öncelikle masaj yaptırmayı tercih etmeliyiz.
 • Ağrı yaşanan bölgelere masaj yapılarak kan akışı hızlandırılabilir ve ağrıyan bölge bu yönteme cevap verir.
 • Ağrıyan bölgemizde ki kaslara soğuk ve sıcak masaj uygulamak ağrıları dindirecektir.
 • Soğuk ve sıcak masaj kan akışını hızlandıracak ve ağrıyı hafifletecektir.
 • Bu işlemi uygularken uzun süreli sıcak su veya soğuk suyu uygulamamalıyız. Aksi taktirde cildimiz zarar görebilir.
 • Kas ağrısı yaşıyor ise sıcak su ile duş almalıyız.  
 • Sıcak su ile yapılan duş kasları gevşetecek ve rahatlamasına yardımcı olacaktır.
 • Eğer kas ağrılarımız herhangi bir sakatlıktan dolayı kaynaklanmamış ise sürekli spora devam etmeliyiz.
 • Sürekli yapılan spor karın kasların güçlenmesine ve ağrıyan bölgenin kendini güçlendirmesine yardımcı olur.
 • Karın kası ağrısı için bir diğer yöntem rahatlatıcı ve kas gevşetici kremlerdir.
 • Bu kremler kasları yumuşatır ve rahatlatır.
 • Bir diğer yöntem ise doğal bitkiler ile tedavidir.
 • Bu tedavi sağlığımız açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.
 • İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde ağrıyan karın kaslarımızı rahatlatır ve iyileşmesine yardımcı olur.
 • Bazı bitki çayları da karın kaslarının güçlenmesinde ve sağlıklı bir yapıya bürünmesinde mükemmel bir doğal tedavi yöntemidir.
 • Ayrıca bazı bitkiler direk karın kası bölgesi ile temas ettirilerek tedavi edilebilir ve kasların gevşemesine yardımcı olur.
 • Karın kası için doğal olan bitkilerde biri olan ısırgan otu mükemmel bir kas gevşetici olarak bilinir.
 • Ağrıyan karın kası bölgesine sürüldüğü takdirde deri de sızlama meydana getirir.
 • İçinde bulunan doğal mineraller sayesinde karın kasımız ile temas eder ağrıyı tamamen ortadan kaldırır.
Karın Kası Ağrısı Kimlerde Görülür

Karın kası ağrıları sadece sakatlık yaşayan ve spor yapanlarda görünmez. Bu ağrı bol yemek sonrası vücudun yemeği sindirememesi ve mide üşütmelerinde de görülebilir. Bazen de karın kası ağrıları öksürükten dolayı da meydana gelebilir. Öksürük ihtiyacını gidermek için öksüren bireyin karnını kasılması ve germesi sonucu karın kası ağrısını oluşturabilir. Ancak karın kası ağrılarının daha tehlikeleri sebepleri de olabilir. Kronik karın kası ağrısı  diye adlandırılan kas ağrıları apandis iltihabından dolayı meydana gelmektedir.  Bazı durumlar da ise organlarımızda yaşanan bazı sorunlar kendini karın kası ağrısı olarak gösterebilmektedir. Bu tür durumlarda ağrının süresine ve ne kadar süre ile gerçekleştiğine dikkat edilmelidir. En tehlikeli olan durumlar ise Pankreatit hastalığıdır. Kan şekerin düzenleyen bu organın iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Eğer bu  hastalık var ise karın kası bölgesi ağrır ve karında sırta doğru bir ağrı hissedilir. Diğer belirtileri ise yemekten sonra  kusma ve şiddetli karın ağrılarıdır.
]]>
Karnın Sol Üst Tarafında Ağrı https://www.karinagrisi.net/karnin-sol-ust-tarafinda-agri.html Mon, 08 Oct 2018 15:46:07 +0000 Karnın sol üst tarafında ağrı; oluşmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Ağrı hemen hemen her hastalığın ilk belirtileri arasında yere almaktadır. Yani görünmeyen organlarımız ile ilgili bir sağlık sorunumuz olduğunda b Karnın sol üst tarafında ağrı; oluşmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Ağrı hemen hemen her hastalığın ilk belirtileri arasında yere almaktadır. Yani görünmeyen organlarımız ile ilgili bir sağlık sorunumuz olduğunda bunu ilk ağrı hissinin başlaması ile anlarız. Karnın sol üst kısmında birden fazla organ bulunmaktadır. Hangi organ ile ilgili bir hastalığın bulunduğu ağrı dışındaki diğer şikayetler, yapılan tetkikler ve görüntüleme teknikleri sayesinde daha doğru bir şekilde ortaya konulabilir. Ayrıca bu kısmında organ dışında bazı dokular da bulunmaktadır. Ağrının kaynağı bu dokulardan kaynaklanan bir nedene de bağlı olabilir. 

Karnın sol üst tarafında ağrı hangi hastalıkların belirtisi olabilir

Karnın sol üst tarafında dalağın, idrar kanalının tamamı, pankreas, midenin, akciğer, karaciğer ve böbreğin bir kısmı yer almaktadır. Ayrıca en önemli uzvumuz olan kalp de vücudun bu bölümünde yer alır. Bu nedenle tüm uzmanlar tarafından bu kısımda hissedilen ağrıların hafife alınmaması tavsiye edilmektedir. Karnın sol üst tarafında ağrıya neden olan hastalıklar ve genel özellikleri aşağıda sıralanmaktadır.
 • Pankreatit hastalığı: Pankreas adı verilen organda bulunan hastalıktır. Sindirim sistemimizin en önemli organlarından bir tanesi olan pankreas hormon ile sindirimde ihtiyaç duyulan sıvıyı üretir. Pankreatit hastalığı bu organın iltihaplanmasına bağlı olarak oluşur. Bu hastalığın ağrı dışındaki belirtileri ise mide bulantısı, ateş, şişlik, halsizliktir. Hastalığın tedavisi ilaç ve diyet ile gerçekleştirilir. 
 • Piyolenefrit hastalığı: Bu hastalık böbreklerde görülür. Hastalığın oluşmasının temel sebebi enfeksiyondur. Bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ciddi sağlık sorunları baş gösterir. Hastada karın sol üst tarafta ağrı dışında mide bulantısı, kusma, ateş, koyu renkli idrar, sancılı idrar yapma şeklinde belirtiler de görülür.  
 • Börek taşı: Böbreklerin sol kısmı da karnın sol üst kısmında yer alır. Bu bölgede yaşanan ağrı böbrek taşı hastalığından da kaynaklanabilir. Böbrek taşı yapılan idrarın azalması ya da idrarda bulunması gereken kalsiyum, fosfor gibi bileşenlerin azalmasına bağlı olarak meydana gelir.   
 • Zona hastalığı: Zona hastalığı bir çeşit cilt hastalığı olmakla birlikte en yaygın görülen belirtisi karın ağrısıdır. Zona hastalığının diğer belirtileri ise daha çok gözle görülebilen belirtilerdir. 
 • Ülser: Karnın sol üst tarafında midenin bir kısmı yer aldığı için bu bölgede oluşan şiddetli ağrılar ülser adı verilen bir mide hastalığından da kaynaklanabilir. Ülser gastrit olarak bilinen ve mide asidinin neden olduğu hastalığın daha da ilerlemesine bağlı olarak gelişebilir. Midede zamanla yaralar meydana gelir. Bu yaralar hem diyet hem de antibiyotik tedavisi ile iyileştirilmeye çalışılır. 
Karnın sol üst tarafında ağrının oluşumuna neden olan başka hastalıklarda bulunmaktadır.
]]>
Karın Bölgesinde Ağrı https://www.karinagrisi.net/karin-bolgesinde-agri.html Mon, 08 Oct 2018 19:22:05 +0000 Karın bölgesinde ağrı, genellikle bağırsaklardan kaynaklanarak ortaya çıkan bir durumdur. Genel olarak bu nedenden dolayı ortaya çıkan karın ağrısı tabi ki karın bölgesinde bulunan diğer organlardan da kaynaklanabilmektedir. Karın bölgesinde ağrı, genellikle bağırsaklardan kaynaklanarak ortaya çıkan bir durumdur. Genel olarak bu nedenden dolayı ortaya çıkan karın ağrısı tabi ki karın bölgesinde bulunan diğer organlardan da kaynaklanabilmektedir. Birçok zaman karın ağrısı insanlar tarafından çok basit olarak ele alınır. Aslında karın ağrısı birçok ciddi rahatsızlığın habercisi olarak ortaya çıkabileceği için aslında iki saati geçen karın ağrıları için çok dikkat edilmelidir. Özellikle şiddetli olan karın bölgesinde ağrı sorunları için çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Öyle ki bazen kolon kanseri ve buna benzer ciddi rahatsızlıklar da karın bölgesinde ağrı sorunlarına neden olabilmektedir. Karın bölgesinde ağrıların tam olarak nedeninin ve yerinin bilinmesi çok önemlidir. Karın bölgesinde ağrılar çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu bölgede pek çok organın bulunması, karın ağrısının tek bir organa bağlı olarak ortaya çıktığını söylememizi engellemektedir. Bu nedenle uzun süreli olarak meydana gelen karın ağrılarında sorunun tam teşhisi için doktora giderek bu karın bölgesinde ağrı probleminin nedeni bulunabilir. 

Karın bölgesinde görülen ağrılar:
 • Eğer karın bölgesinde yayılmış bir şekilde ve hafif şiddetle devam eden ağrılar varsa bu ağrılar genellikle böbrek bölgesinde yoğunlaşır ve karnın yarısından fazlasında görülebilir bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Eğer ağrılarda artış görülürse kesinlikle doktora giderek önlem almalısınız. 
 • Meydana gelen ağrılar eğer kramp şeklinde ortaya çıkıyorsa bu durumlarda da birçok zaman sorunlar ciddi olmamaktadır. Kramp şeklinde karın bölgesinde ağrı sorunları genellikle gaz sıkışması ve meydana gelen karın şişkinliklerinden dolayı ortaya çıktığı için direk olarak ciddi bir sorunun olduğu söylenememektedir. 
 • Eğer insanlarda karın bölgesinde ağrı sorunu ani ve şiddetli olarak görülüyorsa bu durumda problem biraz daha büyük olabilmektedir. Çünkü bu şekilde görülen ağrılar birçok zaman mide delinmesi ya da apandisit gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. 
Karın bölgesinde görülen ağrıların nedenleri

Kas gerilmesi: İnsanlarda bilindiği gibi karın bölgesinde yüksek oranda kas bulunmaktadır. bu kasların gerek yorulmasından dolayı gerekse diğer nedenlerden dolayı gerilmesi ile birlikte bu sorun ortaya çıkmaktadır. Özellikle kas gerilmesi durumunda sorun ara ara ya da direk olarak görülebilir. 

İdrar yolu enfeksiyonları: Birçok zaman çocuklarda ve kadınlarda ortaya çıkarak etkilerini gösteren idrar yolu enfeksiyonları karın bölgesinde ağrı sorununda daha çok ağrıları alt karın bölgelerinde göstermektedir. 

Yumurtalık kistleri: Direk olarak karın bölgesinde ağrı sorununun kadınlarda görülen nedenlerinden biridir. Erkeklerde ise testislerden dolayı bu ağrılar çok sık görülmektedir. Bu durumlara bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar yine alt karın bölgelerinde oluşum göstermektedir.

Sistit: Yine hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen problemlerden biridir. Bu sorun belirti olarak karşınıza bu şekilde karın bölgesinde ağrı sorununa neden olabilmektedir. 

İshal ya da kabızlık: Aslında karın bölgesinde görülen ağrıların en sık nedeni meydana gelen kabızlık ya da ishal gibi durumlardır. Bu durumlar genellikle insanlarda tüketilen yiyeceklere ve içeceklere bağlı olarak meydana gelmektedir. Eğer bu gibi durumlar varsa sorunu gözlemlediğinizde dışkınızda kan gözleniyorsa acilen doktorunuza görünmelisiniz. 
]]>
Karın Ağrısı Kusma https://www.karinagrisi.net/karin-agrisi-kusma.html Tue, 09 Oct 2018 03:56:12 +0000 Karın ağrısı kusma; özellikle soğuk kış günlerinde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesini oluşturmaktadır. Bu iki hastalık türü de belirli aralıklarla her bireyin başına gelebilir. Mide çok hassa b Karın ağrısı kusma; özellikle soğuk kış günlerinde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesini oluşturmaktadır. Bu iki hastalık türü de belirli aralıklarla her bireyin başına gelebilir. Mide çok hassa bir yapıya sahiptir. Bu nedenle mide hastası olan insan sayısıda azımsanmayacak kadar fazladır. Mide başta üşütme olmak üzere pek çok nedene bağlı olarak yenilen şeylerin dışarıya atılması şeklinde bir refleks geliştirebilir. Bu olağan bir durumdur. Kusmaya eşlik eden karın ağrısıysa hastalığı biraz daha çekilmez bir hale getirir. Bu nedenle her iki hastalığında bir arada yaşanma sebeplerinin araştırılması gerekir. 

Karın ağrısı ile kusmaya neden olan faktörler nelerdir 
 • Karın ağrısı kusmanın oluşmasının en bilinen nedeni soğuk havaya maruz kalmaktır. Özellikle ayaklar soğuğa karşı çok duyarlıdır. Ayakların ıslak kalması ya da başka bir nedenle üşümesi ilerleyen saatlerde karın ağrısı ve kusma şikayetinin yaşanmasına neden olur. 
 • Karın ağrısı ve kumanın bir diğer nedeni de gıda zehirlenmesi veya gıda alerjisidir.
 • Bazı idrar yolu enfeksiyonları bireylerin karın ağrısı ve kusma şikayeti yaşamalarına neden olabilir. Yine vücudun başka bir yerine oluşan enfeksiyon türleri de aynı belirtilerin ortaya çıkmasının sağlayabilir. 
 • Bazı ilaçların yan etkisi, salgın hastalıklar, bağırsak ve mide hastalıkları da hastalığı tetikleyen nedenler arasında sıralanabilir.
Karın ağrısı ile kusmaya karşı yapılması gerekenler nelerdir
 • Karın ağrısı kusmayla karşı karşıya kalındığında ilk yapılması gereken şey ortam sıcaklığının sağlanmasıdır. Sıcak ortam oluşturduktan sonra ayakların altına konulacak sıcak su torbası da hastayı epey rahatlatır. Sıcak su torbasını kesinlikle karın ve çevresine konulmaması gerekir.
 • En kısa sürede mutlaka bir sağlık ocağına başvurulması tavsiye edilir.  
 • Yine doktorun verdiği tavsiyelere ilave olarak midenin rahatlaması için evde hazırlanan çaylardan istifade edilebilir
]]>
Karın Ağrısı Kabızlık https://www.karinagrisi.net/karin-agrisi-kabizlik.html Tue, 09 Oct 2018 14:50:16 +0000 Karın ağrısı kabızlık; hastalığına bağlı olarak gelişebilecek olağan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkabilir. Bağırsak vücut için hayati öneme sahip bir organdır ve bu işlevini düzenli çalışarak yerine Karın ağrısı kabızlık; hastalığına bağlı olarak gelişebilecek olağan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkabilir. Bağırsak vücut için hayati öneme sahip bir organdır ve bu işlevini düzenli çalışarak yerine getirir. Bağırsağın fazla çalışması da yetersiz çalışması da beraberinde bağırsak hastalıklarının yaşanması gibi bir sorununu getirir. Özellikle kabızlık çağımızda en sık karşılaşılan bağırsak problemidir. Kabızlık şikayetinin oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler bertaraf edilmediğinde de kabızlık bir süre sonra kronik bir hal alır. Hastanın dışkılama ihtiyacını giderememesi karın ağrısı yaşanmasına de neden olur. Kabızlık halinde olan hasta sürekli tokluk ve şişkinlik hissi yaşar. Kabızlık kilo artışın yaşanmasının da en önemli nedeni olarak görülür.

Karın ağrısı ve kabızlıktan kurtulmak için yapılması gerekenler
 • Kabızlık hastalığı daha çok beslenme düzeni ile ilgili bir hastalıktır. Bu hastalık ile mücadele edebilmek içim hastalığın çok ilerlememesi tercih edilir. Bunun için başta hastalar olmak üzere her bireyin günlük belli bir miktar lifli gıda alımını gerçekleştirmesi önerilir. Lifli gıdalar sayesinde bağırsaklar daha kaygan hale geldiğinden dışkılama da daha rahat gerçekleştirilir. Özellikle armut, kayısı, karpuz, erik, yeşil yapraklı sebzeler lif açısından çok zengindir. 
 • Yenilmesi gerekenler kadar uzak durulması gereken gıdalar da önem arz etmektedir. Başta nişasta içeren patates, pirinç ve muz gibi gıdalar daha az tercih edilmelidir.
 • Karın ağrısı kabızlıktan kurtulmak için yeterli ve düzenli fiziksel aktivite yapılması önerilmektedir. Günlük 40 dakikalık yürüyüş bir süre sonra hastanın bağırsaklarını düzene koyar. Özellikle yemeklerden sonra oturmak kabızlık ve beraberinde görülen karın ağrısının en önemli nedeni olarak görülür. 
 • Kabızlık ve karın ağrısı ile mücadele edebilmek için her gün düzenli olarak yeşil çay ve mate çayını içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. 
]]>
Karın Ağrısına İyi Gelen Şeyler https://www.karinagrisi.net/karin-agrisina-iyi-gelen-seyler.html Wed, 10 Oct 2018 07:07:54 +0000 Karın ağrısına iyi gelen şeyler: Karın bölgesinde görülen kramp ve huzursuzluk her insanda görülebilmektedir. Karın ağrısı bir çok nedene bağlı olabilmektedir. Bunlar; ayakları üşütmek veya ayaklardan soğuk almak, mideyi Karın ağrısına iyi gelen şeyler: Karın bölgesinde görülen kramp ve huzursuzluk her insanda görülebilmektedir. Karın ağrısı bir çok nedene bağlı olabilmektedir. Bunlar; ayakları üşütmek veya ayaklardan soğuk almak, mideyi veya bağırsakları üşütmek, bozuk gıdalar tüketmek, aşırı miktarda sindirilmesi zor gıda tüketmek, gastrit, ülser, midede gaz mide ağrısına neden olabilmektedir. İlaç kullanmadan evde uygulanacak yöntemlerle karın ağrısını giderebilirsiniz.

Karın ağrısına iyi gelen yöntemler;
 • Ayaklarınızı üşüttüyseniz, ayak tabanlarına sıcak su torbası koyarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.
 • Karnınıza sağdan sola, soldan sağa hafif bastırmak suretiyle masaj yapabilirsiniz.
 • Taze nane veya bir tutam kuru nane ile bir limon ile kaynatılır. Ilık halde içilir. 
 • Bir bardak sıcak su içerisine toz tarçın ilave edilir. Sıcak olarak içilir.
 • Şiddetli karın ağrısı şikayetinde papatya çayı faydalı olmaktadır. Papatya çayı kaynatılarak sıcak olarak içilir.
 • Bir miktar suyun içerisine rezene ve portakal kabuğu ilave edilerek kaynatılarak suyu içilir.
 • Bir kaç tane tatlı bademi havan ezerek süte karıştırın ve için.
 • Bir su bardağı soğuk suyun içine bir çay kaşığı benekli yılanyastığı otu konularak 8 saat bekletilir. Sonrasında süzülerek, her öğünden önce ve sonra birer yudum için. Günde 6 yudum ve bardak sıcak suyun içinde ısıtılarak içilmelidir.
 • 1 litre sütün içine 100 gr çörek otu ilave edin. Ağrı olduğu zaman aç karnına bir yemek kaşığı tüketin.
 • Çörek otuyla balı karıştırın ve ağrı olduğunda tüketin.
]]>
Geçmeyen Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/gecmeyen-karin-agrisi.html Wed, 10 Oct 2018 11:44:16 +0000 Geçmeyen karın ağrısı, sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alan karın ağrısı çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Göğüs ile kasıklar arasında bulunan boşluğa karın bölümü denir. Karın ağrısı denildiği z Geçmeyen karın ağrısı, sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alan karın ağrısı çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Göğüs ile kasıklar arasında bulunan boşluğa karın bölümü denir. Karın ağrısı denildiği zaman ağrının asıl sebebinin belirtilmesi ve ağrının şiddetinin saptanması gerekir. Genellikle hazımsızlık sebebi ile meydana gelen karın ağrısının başka bir rahatsızlıkla ilişkisinin olup olmadığının araştırılması, ağrının şiddetine göre değişiklik gösterir. Şiddetli olarak gözlenen karın ağrısında iç organların hastalığı da yer alabilir. Ayrıca karın ağrısının hangi bölümünde yer aldığının belirtilmesinde karın ağrısının tespiti için gereklidir karın bölgesi belirli bölümlerden oluşurken; içerisinde bulunan organların olduğu bölümlerde ağrılar meydana gelebilir.

Geçmeyen karın ağrıları sebebi

Karın bölgesi farklı bölümlerden oluştuğu için organlar ile ilişkisi saplanır. Karın ağrısının başlıca sebepleri arasında apandis yer alırken; apandist karının sağ tarafında oluşan ağrı ile gözlenir. Ayrıca karın ağrılarının gastrit sebebiyle oluşturdu gözlenirken bunun sebebini mide ağrıları olarak vurgulanır. Karın içerisinde bulunan karaciğerin sıkıntı çıkarmasına bağlı olarak ağrı yaşanır. Göğüs kafesinin alt bölümünde karnın sağ tarafında görülen ağrı ile kendini hissettirir. Karın ağrısı organ ağrısı olarak da adlandırılırken sadece organlar ile alakalı ağrılar olmadığı belirtilmektedir. Kişide bulunan kan hastalıkları da karın ağrısının şiddetli olarak gözlenmesine sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı geçmeyen şiddetli karın ağrılarında hastanın vakit kaybetmeden doktora gitmesi hikayesini anlatması teşhis için oldukça önemlidir. Geçmeyen karın ağrılarında bağırsak ve mide rahatsızlıkları da sıklıkla gözlenirken; bu sebepten dolayı dahiliye uzmanına veya genel cerrahi uzmanlarına müracaat edilmesi gerekir. Kişide bulunan bağırsak problemleri karın ağrılarının olmasına sebebiyet verir. Kabızlık, ishal gibi durumlar şiddetli karın ağrılarına sebep olur. B sebepten dolayı doktor muayenesi ile karın ağrısının sebebinin saptanması gerekir. Geçmeyen karın ağrılarında bayanlarda bulunan yumurtalık kistleri ve dış gebelik ağrıya neden olur. Adele krampları, kalp krizi, mide delinmesi, böbrek üstü bezlerinde oluşan problemler, hepatit, kolesistit, bağırsak tıkanması, diyabet, ülser, böbrek taşları, mide yanması ve reflü gibi problemlerde geçmeyen karın ağrılarının belirtileri olarak yer aldığı için mutlaka doktor kontrolü gerekir.

Geçmeyen karın ağrısı türleri

Genel karın ağrısı, kendi içerisinde farklı şekilde yorumlanır. Genel olarak karın ağrısı göbek bölümünde meydana gelirken; bu ağrının sebebi hazımsızlık, bağırsakta gaz oluşumu, vücuda giren virüs sebebiyle oluşan ağrılar olarak gözlenir. Genel olarak meydana gelen ağrı bağırsaktaki problemlerin habercisi olurken; bu bölgede bulunan tıkanıklığında belirtisi olabilir. Bu sebepten sürekli gözlenen ağrıların vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir.

Kramp şeklinde geçmeyen ağrı, bu ağrı tipi çoğu kez zararsız olarak gözlenir. Şiddetli şişkinlik veya gaz gibi problemden dolayı kaynaklandığı belirtilir. Bunun içerisinde ishal veya kabızlık gibi problemler sıklıkla görülürken; 24 saatten fazla süren kramp şeklinde ağrıları da başka şikayetlerinin olup olmadığının teşhis edilmesi gerekir. ramp şeklinde ağrılarda kişide aşırı şekilde ateş veya mide bulantısı gibi durumlar gözleniyorsa vakit kaybedilmeden doktor kontrolü gerekir.

Şiddetli ve ani karın ağrısı, geçmeyen ağrı tipleri arasında yer alan şiddetli ağrılarda çoğunlukla aniden başlayan şiddetli ağrılar görülür. Bu tip ağrılar mide problemleri veya apandisit ile alakalı problemleri belirtilirken; mide delinmesi sonucunda da şiddetle başlayan ağrılar yaşanır. Şiddetli ve aniden ortaya çıkan ağrıların olduğu zaman vakit kaybedilmeden doktor kontrolünün yapılması gerekir.
]]>
Karın Ağrısı Nedenleri https://www.karinagrisi.net/karin-agrisi-nedenleri.html Wed, 10 Oct 2018 13:42:11 +0000 Karın Ağrısı Nedenleri, genellikle çok geniş kapsamlı olmaktadır. Karın ağrısı nedenlerinin bulunması da çok geniş bir çerçeve içindedir. Bu nedenden dolayı da karın ağrısının tam teşhisinin konması diğer rahat Karın Ağrısı Nedenleri, genellikle çok geniş kapsamlı olmaktadır. Karın ağrısı nedenlerinin bulunması da çok geniş bir çerçeve içindedir. Bu nedenden dolayı da karın ağrısının tam teşhisinin konması diğer rahatsızlıklara göre daha uzun zamanı kapsamaktadır. Özellikle çocuklardaki karın ağrısı, yetişkinlere oranla daha fazla görülebilir. Çocuk eğer derdini anlatamayacak yaşta ise, karın ağrısı teşhisi haliyle yetişkine göre daha da uzun sürebilir. Karın ağrısının farklı çeşitleri de vardır. Bunlar; Genel ağrılar, kramp şeklinde ağrılar ve aniden gelişen şiddetli ağrılar. İşte bu nedenden dolayı da, her ağrı zamanında ağrının çeşidi ne olursa olsun, ağrı kesici yada farklı bir ilaç almak kesinlikle sakıncalıdır. Karın ağrısının nedeni, eğer bilinen nedenlerin dışında ise (adet dönemi, ishal) gibi hemen bir doktora başvurulmalıdır, doktorun teşhis edeceği karın ağrısı nedenine göre doktorun yazdığı ilaçlar kullanılmalıdır. Karın ağrısı nedenleri ve teşhisi bunlara göre de ayrılabilir; genel karın ağrısı, alt karın ağrısı, üst karın ağrısı, sağ alt karın ağrısı, sol üst karın ağrısı, sol alt karın ağrısı ve sol üst karın ağrıları.

Karın Ağrısı Nedenleri
 • Karın bölgesinden geçen kan damarlarında tıkanıklık yada daralma,
 • Bağırsak bozuklukları, yani yoğun bir ishal yada kabızlık sorunu,
 • Aileden gelen, Akdeniz ateşi,
 • Bağırsaklarda ki yoğun gaz da tüm karnı etkiler,
 • Özellikle çocuklarda görülen, bağırsak parazitleri,
 • Bayanlarda yumurtalıklarda iltihaplanma, yumurtalık kisti yada farklı bir enfeksiyon,
 • Her ay bayanlardaki adet sancısı,
 • Kasık fıtığı, özellikle alt karında şiddetli ağrıya yol açar,
 • Safra kesesi iltihabı, yada safra kesesi taşı, midenin yanı sıra karında da şiddetli ağrı gösterir,
 • Pankreas iltihabı,
 • Böbreklerde yada idrar yollarında taş bulunması,
 • Ülser, mide ağrısı da karında şiddetli ağrıya neden olur,
 • Karaciğerlerde herhangi bir rahatsızlığında sancısı karına vurabilir,
 • Gastrit yada reflü yoğun bir karın ağrısı nedenidir,
 • Kaburga kırıklıkları da sırt ağrısının yanı sıra karında ağrıya neden olabilir,
 • İdrar yolları iltihabı, yada idrar yollarında tıkanıklık,
 • Dalak da herhangi bir sorun olması da karın ağrısı nedenidir,
 • Gebelikte de karın ağrısı sık görülebilir,
 • Kaslarda gerilme de şiddetli karın ağrısı sebebidir,
 • Göbel deliğinde iltihap yada herhangi  bir sorun olması,
 • Hepatit de bir karaciğer rahatsızlığı olduğu için karında şiddetli sancıya yol açar,
 • Kişinin herhangi bir besine olan alerjisi de karın ağrısına neden olur,
 • Haddinden fazla yemek tüketmek,
 • Anemi, yani kansızlık da en önemli karın ağrısı nedenlerindendir.
]]>
Göbek Altı Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/gobek-alti-karin-agrisi.html Thu, 11 Oct 2018 09:33:40 +0000 Göbek Altı Karın Ağrısı: Bu ağrı özellikle karnın etrafında, kenarında, bulunan organlardan kaynaklı olabilir. Tabi bu sıkıntı çok ciddi sağlık probleminden kaynaklı da olur veya olmaya bilir; Bu sağlık sorunu erke Göbek Altı Karın Ağrısı: Bu ağrı özellikle karnın etrafında, kenarında, bulunan organlardan kaynaklı olabilir. Tabi bu sıkıntı çok ciddi sağlık probleminden kaynaklı da olur veya olmaya bilir; Bu sağlık sorunu erkelerde genel olarak idrar yolu iltihaplanmalarına bağlı olarak baş gösterdiği, kadınlarda ise adet dönemlerine dek geldiği görülmüştür. Özellikle bu tür karın altı ağrıları sadece bu iki konu üzerinde durulmadan genel olarak bir değerlendirme yapmak çok önemli ve gereklidir. Göbek altı karın ağrısı rahatsızlığı,  erkeklerde çok idrara çıkma yada idrar yaparken aşırı yanma var ise idrar yolunda iltihaplanma olduğundan endişelenmek sanırsam daha doğrusu olacaktır. Bu gibi sıkıntılarda hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşundan  destek almak, çok doğru olacaktır.

Göbek Altında karın Ağrısı Neden Olur

Bu gibi ağrılar çok önemli olmayabilir de; Ancak kadınlarda genellikle bu çok görülür. Adet öncesi ağrılar bu şekilde olur. Yine yumurtalık kistleri, miyomlar, göbek altı ağrısı olarak bizleri rahatsız edebilir. Bu rahatsızlıklarda kesinlikle sıcak su, sıcak havlu tedavisi kesinlikle yapılmamalıdır. Tabi bu belirtiler erkeklerde farklı nedene dayalı olarak baş gösterebilir. Yani bu sebepler erkeklerde hiçbir anlam ifade etmez. Göbek altı karın ağrısı; özellikle apandisit iltihaplanması, bu ağrıları yapabilir. Yine bu rahatsızlıklara böbrek taşları sebep alabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, erkeklerde özellikle mesane, idrar yolu kanalları iltihaplanması sebebiyle, göbek altı ağrılar meydana gelebilir. Bir diğer etken kadınlarda, gebelik kaynaklı bu ağrılara oluşabilmektedir. Bu durumda adet kanaması olmaz ise bu ağrılarla ilgili görüş bildirmek daha doğru yönde olur. Tabi bu tahminleri yaparken çok da emin olamayız, bu gibi sıkıntılardan daha emin olmanın yolu kesinlikle bir hekim muayenesi gereklidir. Geçmiş olsun.

]]>
Hamileliğin İlk Belirtisi Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/hamileligin-ilk-belirtisi-karin-agrisi.html Thu, 11 Oct 2018 22:37:03 +0000 Hamileliğin ilk belirtisi karın ağrısı olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra hamileliğin bir çok belirtisi vardır. Bu belirtiler zamanla kendini gösterebileceği gibi bazıları kendini hamileliğin ilk günlerinde göstermekt Hamileliğin ilk belirtisi karın ağrısı olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra hamileliğin bir çok belirtisi vardır. Bu belirtiler zamanla kendini gösterebileceği gibi bazıları kendini hamileliğin ilk günlerinde göstermektedir. Kadınların doğal ve düzenli olarak yaşadığı adet kanamaları da karın ağrılarına sebep olmaktadır. Bu ağrı hamilelik belirtisi ile karıştırılabilir. İyi bir gözlem sonrası ağrının ne tür bir ağrı olduğu ortaya çıkabilir. Hamilelikte karın ağrısı ile birlikte mide bulantıları da başlayabilir.
Her karın ağrısı hamileliğin ilk belirtilerinden de olmayabilir.

Hamileliğin ilk belirtisi olan karın ağrısının nedenleri
 • Rahimin büyümesinden dolayı karın ağrısı oluşabilir. Bu büyümenin nedeniyle rahmi yerinde tutan bağlar gerilir ve bel ağrısına sebep olur.
 • Kabızlık ve mide yanmasını da karın ağrısına sebep olabilmektedir. Büyüyen rahim kaburganın alt taraflarında ağrı yapmaya başlar.
 • Rahimdeki kasılmalar da karın ağrısına neden olur.
 • Gebeliğin ilerleyen zamanlarında rahim dokulara baskı yapacağından ağrıya sebep olur.
 • Gaz oluşumundan dolayı karın ağrısı meydana gelebilir.
Bunlar hamileliğin her aşamasında görülen önemsiz ağrılardır. Fakat karın ağrısının çok ciddi sebepleri de olabilmektedir. Çok değişik nedenlere bağlı olarak kendini göstermektedir. Bu tür karın ağrıları hem anne hayatını hem de bebeğin hayatını tehlikeye sokabilir. Sürekli devam eden bel ve kasık ağrılarına dikkat edilmelidir. Bu tür ağrılar erken doğuma işaret olabilir. Ayrıca hamileliğin ilk belirtisi karın ağrısı şiddetli ise dış gebelik riski olabilir. Böylesi durumlar da kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Gebeliğin yedi ve sekizinci aylarında görülen karın ağrıları çocuğun eşinin erken ayrılacağı yada gebelik zehirlenmesi nedenlerinden dolayı olabilir. Bunların dışında gebelikle hiç bir bağlantısı olmayan karın ağrıları da meydana gelebilir. Böbrek taşı ve rahim kısmında görülen urlar bu ağrılara verilen örnekler arasındadır.
]]>
Karın Ağrısı Ve İshale Ne İyi Gelir https://www.karinagrisi.net/karin-agrisi-ve-ishale-ne-iyi-gelir.html Fri, 12 Oct 2018 14:23:12 +0000 Karın Ağrısı Ve İshale Ne İyi Gelir, birbirinden oldukça farklı iki ayrı sindirim sistemine bağlı olarak gerçekleşen bu rahatsızlıklar, bazen birbirinden tamamen ayrı bir şekilde gerçekleşeceği gibi, bazende birbirine bağl Karın Ağrısı Ve İshale Ne İyi Gelir, birbirinden oldukça farklı iki ayrı sindirim sistemine bağlı olarak gerçekleşen bu rahatsızlıklar, bazen birbirinden tamamen ayrı bir şekilde gerçekleşeceği gibi, bazende birbirine bağlı olarak gerçekleşen problemler olarak görülmektedir. Çünkü her karın ağrısı ishal olacağı anlamına gelmez ve her ishal durumunda da kesinlikle karın ağrısı görülmeyebilir. Ancak genel olarak bakıldığında karın ağrısı ve ishal birlikte daha çok görülen sindirim sistemi bozuklukları arasında yer alır. Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir sorusu birçok kişi tarafından oldukça sık sorulması nedeniyle bu konuya ayrıntılı olarak değinmek istiyorum. 

Öncelikle karın ağrısı her yaş bireylerinde oldukça sık görülen bir durumdur. Bunun en önemli nedenleri arasında çok fazla gıda alımı, gaz sıkışmasının görülmesi, herhangi durumdan kaynaklanan gıda zehirlenmesi gibi birçok farklı etkenler neden olarak gösterilmektedir. Bu ağrılar bazen çok hafif ve kısa süreli olabildiği gibi bazende çok şiddetli ve uzun süreli olarak kendini göstermektedir. Genellikle tek başına görülmeyen bu rahatsızlık durumu birçok hastalıkların sonuçlarına bağlı olarak kendini gösterebilir ve ancak asıl rahatsızlık nedeni ortadan kaldırdığı taktirde karın ağrısı tedavisi gerçekleşir. Karın ağrısına etki eden önemli hastalık belirtisi ishal olarak bilinmektedir ve ishal durumunun önüne gecikmediği taktirde karın ağrısı rahatsızlık durumu da devam eder. İshal rahatsızlığı da bağırsakların kendi görevini tamamen yerine getirmemesi sonucunda dışkının çok sıvı ve yoğun olarak dışarıya atılması durumu olarak bilinir ve birçok kişide oldukça sık görülür. Bu duruma etki eden faktör ise, viral enfeksiyonlar olarak bilinmektedir ve bu enfeksiyonlar vücuttan tamamen atılana kadar ortalama 3 ila 7 gün arasında kendini göstermeye devam edebilir. 

Çok fazla magnezyum ve C vitamini alan kişilerde de ishal durumu oldukça fazla görülür. Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir düşüncesinin ilk olarak yanıtı magnezyum ve C vitamini içeren besinlerden bu dönem içerisinde uzak kalkınması oldukça doğru bir karar olacaktır. Genel olarak karın ağrısı ve ishal alınan besinlerden kaynaklı rahatsızlıklar olarak bilindiğinden dolayı kişinin özellikle yediği besinlere çok dikkat etmesi gerekir. Çok yoğun karın ağrısına bağlı olarak gerçekleşen ishal durumları diğer ishal belirtilerine göre farklı olduğundan dolayı ciddi bir rahatsızlık belirtisi olacağından uzman bir doktora tedavi olunması gerekir ve eğer çok ciddi bir problem yoksa evde bazı yiyecekler ve bitki çayları ile doğrudan önüne geçmeniz oldukça mümkündür.

Karın Ağrısı Ve İshale Ne İyi Gelir
 • Kişinin günlük olarak su ihtiyacını karşılayacak sıvı tüketiminin bol olması gerekir. 
 • Doktor kontrolü altında almış olduğu antibiyotik ilaçların kullanımına oldukça özen gösterilmesi gerekir.
 • Vücudunun bu süreç içerisinde çinko ve protein içerikli besinlere ihtiyaç duymasından dolayı bu tür besinleri bol miktarda tüketmesi gerekir. 
 • Düzenli olarak belirli saatlerde kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerine oldukça dikkat etmesi ve çok fazla yağlı ve baharatlı yemeklerden uzak kalması gerekir.
 • Kişinin fazla kilolarından tamamen kurtulması gerekir.
 • Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir Sorusunun en güzel yanıtı ise, bu süreç içinde bol miktarda haşlanmış patates, muz, ev yapımı yoğurt ve bu tarz yumuşak gıdalar tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca koyu demli çay, telvesi bol kahve, böğürtlen çayı ve papatya çayı da oldukça bu rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur.
 • Karın ağrısı ve ishal durumunda oldukça fazla mineral kaybı ocağından dolayı günlük bir kaç tane madem suyu içerek bu eksikliği büyük oranda gidermeniz mümkün olacaktır. 
 • Ayrıca bu dönemde hijyen ve temizliğe oldukça dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bakteri ve mikroplar karın ağrısı ve ishal hastalığa doğrudan etki etmektedir. 
Birçok yolu ve tedavi yöntemini denemenize rağmen halen karın ağrısı]]> Karın Ağrısı Mide Bulantısı https://www.karinagrisi.net/karin-agrisi-mide-bulantisi.html Sat, 13 Oct 2018 03:16:11 +0000 Karın Ağrısı Mide Bulantısı, Vücudumuzun göğüs ve kasık arasında kalan alanda hissedilen ağrılar karın ağrılarıdır. Karın ağrısı sorunu hepimizin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Erkek, kadın, büyük küçük, çocu Karın Ağrısı Mide Bulantısı, Vücudumuzun göğüs ve kasık arasında kalan alanda hissedilen ağrılar karın ağrılarıdır. Karın ağrısı sorunu hepimizin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Erkek, kadın, büyük küçük, çocuk, bebek hepimiz bu soruna sık rastlayabiliriz. Bazen geçmesini bekleyip dikkate almadığımız karın ağrıları ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Onun için bu rahatsızlığı ciddiye almalıyız. Karnımızın içindeki organlardan kaynaklanan karın ağrıları, hangi organımızdan dolayı kaynaklanıyorsa o organa ait belirtiler ile kendini belli edebilir. Birçok sebepten dolayı kadın ve erkekleri etkileyebilen karın ağrıları, nedenine bağlı olarak mide bulantısı ile beraber de görülebilir. Karın ağrısı mide bulantısı, hafif bir üşümeden dolayı veya gıda zehirlenmelerinden dolayı kaynaklanabileceği gibi ameliyat olmayı gerektirecek birçok ciddi hastalıklardan dolayıda kaynaklanabilir. 

Karın Ağrısı Mide Bulantısı Sebepleri; 
 • Kabızlık veya ishal 
 • Mide yanması, reflü, hazımsızlık 
 • Gıda zehirlenmeleri yada gıda alerjisi 
 • Hepatit ve bazı kan hastalıkları 
 • Psikolojik sebepler 
 • Bakterilerin neden olduğu mide bağırsak iltihapları 

Karın Ağrısı Mide Bulantısında Doktora Gidilmesi Gereken Haller, 

Birden başlayan karın ağrılarında ağrı, şiddetli ise ve devamlı tekrar ediyorsa, ağrı ile beraber mide bulantısı ve kusma hali varsa doktora gidilmelidir. Ayrıca dışkıda kan görüldüyse, karın ağrısı ile beraber karında şişlik varsa, vücutta ateş varsa, dışkı yapmada ve gaz çıkarmada problem yaşanıyorsa bunlar içinde yine doktora gidilmelidir. Bunlara ilaveten beş günden daha fazla ishal, mide bulantısı durumu söz konusu ise ve kişi aşırı derecede kilo kaybı yaşıyorsa ihmal etmeden en kısa zamanda kesinlikle doktora gidilmelidir. Doktora gitmeden, ağrının nedeni öğrenilmeden kesinlikle ağrı kesici ilaçlar kullanmayınız. Zira ağrı kesici ilaçlar ağrıyı maskeler ve acil yapılması gereken cerrahi müdahalelerin geç yapılmasına neden olabilir. 

Karın Ağrısı Ve Mide Bulantısı Ne Zaman Tehlikeli Olabilir, 

Karın ağrısı ve mide bulantınız artık günlük yaşantınızı etkilemeye başladığında, karın ağrıları uzun sürerse ve vakit akıp gittikçe size daha çok rahatsızlık verirse ihmal etmeyiniz ve kesinlikle doktora gitmelisiniz. Hatta karın ağrısıyla beraberinde mide bulantınız da oluyorsa nedeninin araştırılması için kesinlikle doktora başvurmalısınız. Rahatsızlığın nedeni öğrenildikten sonra, ağrının sebebine göre tedaviye başlanmalıdır. Karın ağrısı mide bulantısı ihmal edildiği taktirde, son derece ciddi sonuçlara maruz kalınabilir. Bu nedenle gecikmeden altta yatan nedenlerinin araştırılması ve tedaviye başlanması gerekir. 

Karın Ağrısı Ve Mide Bulantısını Önlemek İçin, 

Her gün fazla miktarda su içmelisiniz, üşüyüp hasta olmamaya dikkat etmelisiniz, az ve çok öğün yemek yemelisiniz, yağlı yiyecekler tüketmemeye özen göstermelisiniz. Bunların yanı sıra düzenli olarak egzersiz yapıp gaz yapıcı yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız hem sağlıklı yaşamınızı hemde karın ağrısı ve mide bulantısını önlemeniz de fayda sağlayacaktır. 
]]>
Çoçuklarda Mide Bulantısı Karın Ağrısı Nasıl Geçer https://www.karinagrisi.net/cocuklarda-mide-bulantisi-karin-agrisi-nasil-gecer.html Sat, 13 Oct 2018 03:16:32 +0000 Çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısı nasıl geçer: Çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısı sık sık görülen bir durumdur. Bu durum çocuklarda çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Basit bir rahatsızlık o Çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısı nasıl geçer: Çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısı sık sık görülen bir durumdur. Bu durum çocuklarda çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Basit bir rahatsızlık olarak görülse bile daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Genellikle psikolojik, genetik veya normal üşütmeler sonucu kendini belli eder ama apandisit ve enfeksiyon kapma sonucunda da görülme olasılığı yüksektir. Belirtiler genel olarak halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve bazı durumlarda da ateş olarak görülür. Bu belirtiler daha şiddetli hale geldiği zaman mutlaka bir doktora gidilmesi ve tedavi altına alınması gerekmektedir. Çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısı mide uşutmesinden kaynaklı olarak da görülür. Yediğiniz soğuk yiyecekler bazen midede üşütmeye neden olur. Bu durumda evde yapılabilen kolay ve pratik yöntemlerle altından kalkılabilir. Tabi ilk olarak doktorun verdiği ilaçlar düzenli ve istikrarlı bir şekilde kullanılması gerekir daha sonra doktora danışarak evde uygulamalar yapılabilir.

Çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısı nasıl geçer yöntemleri nelerdir:
 • Öncelikle nane ve limon bir çok hastalığa iyi geldiği gibi çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısına da iyi gelmektedir. Küçük bir çaydanlık veya bir cezvenin içine bir miktar su doldurarak içine bir adet limon dilimleyerek atın. Üzerine bir yemek kaşığı kadar nane atılarak yaklaşık 10-15 dakika kaynadıktan sonra süzerek için. Tatsız ise içine biraz şeker ilavesi yapabilirsiniz.
 • Bu durumda mutlaka temiz hava çok faydalı olacaktır. Çünkü mide bulantısı çok hassasiyet gerektiren bir durumdur. En küçük bir hareket bile mide bulantısı hissini arttırarak kusmanıza neden olabilir. Böyle durumlarda hemen hasta dışarı çıkamıyor ise odanın camı açılarak ortam havalandırılır ve temiz hava alınması sağlanır. 
 • Çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısı olduğu zaman iştahsızlık da olur. Bu durumda yemek yedirmek için fazla ısrarcı olmayın. Onun yerine daha çok meyve ve sebze ağırlıklı olarak beslenmesine özen gösterilmelidir. Çorba ve bunun gibi hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Meyve suyu, yoğurt ve kemik suları ile beslenmesi gerekmektedir. Azar azar gıdalar alması midesinin dinlenmesini sağlayarak bulantı ya da iyi gelecektir.
 • Karın ağrısı durumlarında mutlaka bir tanı konmuş olmalıdır daha sonra müdahale edilmesi gerekir. Bu durumlarda ağrıyan bölge sıcak tutulmalıdır. Sıcak su torbası veya bir havlu tarzı birşey ile ağrıyan bölge sarılarak ısıtmak iyi gelecektir.
]]>
Hamileliğin İlk Haftasında Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/hamileligin-ilk-haftasinda-karin-agrisi.html Sat, 13 Oct 2018 06:21:13 +0000 Hamileliğin ilk haftasında karın ağrısı, hamileliğin ilk haftası kadınlarda en çok görülen şikayetlerden biri karın ağrısıdır.  Karın ağrısı kimi zaman adet ağrıları ile karıştırılır ve hamile olduğunu bayanlar Hamileliğin ilk haftasında karın ağrısı, hamileliğin ilk haftası kadınlarda en çok görülen şikayetlerden biri karın ağrısıdır.  Karın ağrısı kimi zaman adet ağrıları ile karıştırılır ve hamile olduğunu bayanlar geç anlar. Hamilelik döneminde karın ve kaşık bölgelerinde sancılı ağrılar oluşur ve bunlar tıpkı adet ağrısı şeklindedir.  Bu ağrıları birbirinden ayırt etmek için muhakkak gebelik testi yaptırılması gerekir. Aksi halde kişi adet dönemine bağlı bir ağrı olduğunu düşünerek farklı ağrı kesiciler kullanır ve bu da bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle muhakkak gebelik testi yapılmalıdır.  

Hamileliğin ilk haftasında yerleşme karın ağrısı, 

Hamileliğin ilk haftası kadınlarda bulunan karın ağrıları bebeğin yerleşmesi ve buna bağlı vücutta oluşan değişikliğe karşı vücudun tepkisi şeklindedir. Ani sancılı şekilde oluşan ağrılardır.  Kesik kesik oluşan bu ağrılar hamileliğin ilk aylarından sonra azalmaya başlar.  Ağrılar eğer çok şiddetlendi ise muhakkak bir kadın doğum uzmanına muayene olmak ve onun yönlendirmesi ile tedavi olmak gerekir.  Bazen de bu ağrılar düşük tehlikesi nedeni ile ortaya çıkar.  Hamileliğin ilk haftalarında tutunma sıkıntısı olabilir ve bu durum düşük ile sonuçlanabilir.  Bu nedenle bu ağrıların şiddeti artınca muhakkak bir doktora başvurunuz.
]]>
Hafif Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/hafif-karin-agrisi.html Sat, 13 Oct 2018 14:18:51 +0000 Hafif karın ağrısı, herkesin yaşadığı genel bir rahatsızlıktır. Kişinin günlük yaşantısında, iş yerinde, evde veya seyahat ederken aniden hissedilebilir. Fakat hafif karın ağrıları çoğu kişilerde yemeklerden son Hafif karın ağrısı, herkesin yaşadığı genel bir rahatsızlıktır. Kişinin günlük yaşantısında, iş yerinde, evde veya seyahat ederken aniden hissedilebilir. Fakat hafif karın ağrıları çoğu kişilerde yemeklerden sonra meydana gelmektedir. Bu durum kişinin yemek yeme şekli ve sindirim sistemiyle doğrudan ilgilidir. Hafif karın ağrısı, sindirimi zorlanan, bağırsakları görevini dengeli yapamayan veya soğuk alan vücutlarda sık sık oluşur. Karın bölgesinin sıcak tutulması oldukça önemlidir. Ayrıca sürekli ağır yemekler yiyen ve az hareket eden kişilerde yemek sonrasında hafif karın ağrıları görülebilir. Vücut sindirimi tamamlayana kadar ağrı hissi devam eder. Ara sıra oluşan hafif karın ağrısı için çok fazla panik yapmaya gerek yoktur. Kısa yürüyüşler ve düzenli yapılan egzersizlerle giderilmesi mümkündür. Kimi zamanlarda tüketilen besine bağlı olarak midede oluşan gaz problemleride hafif karın ağrılarına neden olur. Aşırı şiddetli yaşanan ve sık sık oluşan karın ağrılarında doktora başvurmak gerekir. Bağırsak rahatsızlığı veya karın bölgesine yakın organlardan birinde hasar belirtisi olabilir.

Hafif karın ağrısı nedenleri
 • Aşırı yağlı ve kızartılmış yemekler yenmesi,
 • Vücudun yeteri su ihtiyacının karşılanmaması,
 • Sindirimi zor besinler tüketilmesi,
 • Hızlı ve arka arkaya yemek yenmesi,
 • Kabızlık veya ishal,
 • Vücutta dışarı atılmayan gaz durumu,
 • Üşütme ve soğuk alma,
 • Bağırsakların görevini yaparken zorlanması,
 • Hastalıklara bağlı alınan bazı ilaçların yan etkisi,
 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Uzun süre hareketsiz kalmak ve
 • Aşırı kafein içeren içecekler tüketmek hafif karın ağrısına sebep olan etkenlerdir.
]]>
Karın Ağrısı Nasıl Geçer https://www.karinagrisi.net/karin-agrisi-nasil-gecer.html Sat, 13 Oct 2018 16:50:42 +0000 Karın ağrısı nasıl geçer, tıp camiasında bir hastalıktan ziyade hastalık belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Karın ağrısı bazen ciddi bir hastalık belirtisi olabileceği gibi bazı durumlarda basit bir sindirim Karın ağrısı nasıl geçer, tıp camiasında bir hastalıktan ziyade hastalık belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Karın ağrısı bazen ciddi bir hastalık belirtisi olabileceği gibi bazı durumlarda basit bir sindirim probleminden de kaynaklanabilir. Karın ağrısı için evde bazı uygulamalardan yararlanılarak çözüm sağlanabilir. Karın bölgesinin sıcak tutulması ağrıyı gidermek adına faydalı olabilir. Beraberinde karına masaj yapmakta iyi gelebilir.  Çoğu insan yaşadığı ufak ağrılarda bile hemen ağrı kesiciye başvurmaktadır. Fakat karın ağrısı için ağrı kesiciye başvurmak yanlış olur. Doktor önerisi olamadan karın ağrısı için ilaç kullanmak daha tehlikeli durumlara yol açabilir. Örneğin apandisit ya da bağırsak iltihabı gibi durumlarda karın ağrısı yaşanabilir. Bu durumlar karşısında yaşanan karın ağrısı için ilaç kullanmak durumu tehlikeye sokabilir. Karın ağrısının başlıca nedenleri, üşütme, hazımsızlık, ishal, kabızlık sayılabilir.

Karın ağrısı nasıl geçer

Karın ağrısında bazı bitki çaylarından yararlanmak faydalı olur. Kuşburnu bitkisinden çay hazırlayarak tüketmek karın ağrısı için ciddi anlamda rahatlama sağlar. Üşütme sebebiyle yaşanan karın ağrısı içinde kuşburnu bitkisi faydalıdır. Üşütme ya da başka bir neden olmaksızın karın ağrısına maruz kalan kişiler tükettiği gıdalara dikkat ederek ağrıyı kontrol altına alabilir. Bunların haricinde karın ağrısı nasıl geçer, sorusuna yazımızın devamında cevap bulabilirsiniz.

Limon suyu: Karın ağrısı için faydalı olan limon suyu, özellikle hazımsızlık nedeniyle yaşanan karın ağrısına karşı yararlıdır. Limon suyu doğal bir besin kaynağı olduğu için herhangi bir yan etkide yaratmaz. 1 su bardağı ılık suyun içine limon sıkılıp içine bal eklenip tüketildiğinde ağrı kontrol altına alınabilir.

Kimyon: Karın ağrısı için kullanılabilecek diğer bir doğal çözüm kimyondur. Gastrit, hazımsızlık nedeniyle ortaya çıkan karın ağrısı için kullanılabilir. Yeteri kadar kimyon tohumu suyun içine atılarak 5 dakika kaynatılır. Kaynayan su süzüldükten sonra soğumaya bırakılır. Günde iki defa içilebilir.

Yoğurt: Karın ağrısı bağırsakta meydana gelen bakteriler sebebiyle oluşabilir. Bağırsakta oluşan bakteriler karın ağrısıyla birlikte şişkinliğe de sebep verebilir. Geceleri yatmadan ve sabah kalktıktan sonra yoğurt tüketmek faydalı olur. Özellikle mide yarası sebebiyle oluşan karın ağrısı için yoğurdun rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.

Rezene tohumu: Hindistan da rezene tohumu karın ağrısı tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sindirim sistemini rahatlatıcı etki sağlayan rezene tohumu, hazımsızlığı giderir. Özellikle yemeklerden sonra rezene tohumu çiğneyerek karın ağrısı kontrol altına alınabilir.

Zencefil: Sağlık için geniş yelpazede hizmet veren zencefil, hazımsızlık başta olmak üzere, soğuk algınlığı, üşütme kaynaklı karın ağrısına iyi gelir. Zencefil çay şeklinde hazırlanarak tüketilmelidir. Balla tatlandırılarak ılık içildiğinde kısa sürede karın ağrısına çözüm olur.

Nane çayı: Tıpkı zencefil gibi geniş yelpazede sağlığa hizmet eden nane, karın ağrısı için kullanılabilir. Taze naneden hazırlanan çay mide kaslarını gevşeterek sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Gaz ve şişkinlik içinde etkili olan nane çayı, mide ülseri içinde tüketilebilir.

Karahindiba çayı: Karahindiba düzenli olarak yemek ve salatalarda kullanılabilir. Bu şekilde kullanıldığında mide hastalıklarına karşı iyi gelir. 10 gün düzenli karahindiba çayı içildiğinde mide ülseri kaynaklı karın ağrılarından kurtulmak mümkün olur. Gün içinde 4 fincan tüketilebilir.

Un ve tereyağı: Karın ağrısı nasıl geçer Soruna verilecek cevaplardan biri un ve tereyağıdır. 8 çorba kaşığı tereyağı tencerede eritilerek içine 10 çorba kaşığı un ilave edilir. Bir süre kavrulduktan sonra, 4 su bardağı suyla unun kıvamı topak olmadan açılır. 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatl]]> Sağ Alt Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/sag-alt-karin-agrisi.html Sat, 13 Oct 2018 18:37:12 +0000 Sağ alt karın ağrısı, Bu tür ağrıların ekseriyetle yaşandığı, durumlarda sorun olarak ya apandisit, ya böbreklerde oluşan taşlar, ya da yumurtalarda oluşan kistlerde, meydana gelmektedir. Bu sıkıntılı durum yani a Sağ alt karın ağrısı, Bu tür ağrıların ekseriyetle yaşandığı, durumlarda sorun olarak ya apandisit, ya böbreklerde oluşan taşlar, ya da yumurtalarda oluşan kistlerde, meydana gelmektedir. Bu sıkıntılı durum yani ağrıların zamanı çok önemlidir. Yani başlayan ağrılar ne kadar süreyle devam ediyor ve bu süre içerisinde kişide oluşan iştah Kaybı, mide bulantısı, gibi rahatsızlıklarda oluyor mu; iyi takip edilmelidir. Şayet bu oluşan ağrıların, çok ciddi şekilde olduğunu hissederseniz. Kesinlikle işin uzmanı bir hekimden destek alarak sorundan kurtulmanız mümkün olacaktır. Tabi karın sağ alt kısmındaki ağrıdan dolayı o bölgede olan, organları ve bu bölgeye yakın olan organları iyi bilmek gereklidir. 

Karın sağ tarafında bulunan organlar: Apandisit, sağ akciğerin alt kısmı, sağ tarafta bulunan karın kasları, sağ böbrek, karaciğer, pankreas, küçük bağırsakların başlangıcı, sağ kalın bağırsak, safra kesesi, sağ adrenal bezi. Bu organlarda oluşan en ufak rahatsızlıktan dolayı, ağrı hissetmek mümkün olabilir.

Sağ alt karın ağrısı nedenleri

Apandisit, ağrısı karın sağ alt bölgesinde hissedilir. Bu ağrı devamlı olarak olur. Ayrıca şiddetini artırdığında sıklıkla rastlanmaktadır. Bu ağrıyla beraber kişide yüksek ateş ve iştahsızlık  görülmektedir. 

Safra Kesesi, ağrısı Bu ağrı sırta vuran bir ağrıdır özellikle tok karna olur. 

Böbrek Taşı: Bu Ağrılar çok etkili ve birden ortaya çıkar. Karnımızın Sağ yan tarafta göğüsle göbek deliği ortasında meydana gelir. Bu ağrı kadınlarda Vajinaya doğru karın sağ altta hissedilen ağrı olabilmektedir. Öyle ki normal olarak oturamazsınız. Bu ağrıda kişi muhtemelen ya taş düşürür, ya da küçük kum taneleri dökmektedir. 

Yumurtalık, ağrısı sağ taraftaki yumurtalıkta oluştuğundan bu da karın sağ altında hissedilen bir ağrıya neden olmaktadır. Bunun nedeni yumurtalıkta oluşan kistlerdir. Bu ağrı aynı zamanda göbek deliğinin hemen altında da hissedilebilir. 

Dış Gebelik, Bu ağrılar da yine karın sağ alt tarafında meydana gelmektedir. Bunun sebebi ise dış gebelik kaynaklıdır. Bu gibi durumlarda baş dönmesi, geciken adet kanamaları, ya da aşırı şekilde zamansız olan kan gelmesi olarak tespit edilebilir.

İdrar Yolu, bu ağrılarda özellikle sağ taraftaki böbreklerde ağrı hissine sebep olabilir. Bu ağrıların başlangıcı karnın sağ altında çok inceden başlar, daha sonra şiddetini artırır. Özellikle kişide adeta belde kopma olacakmış hissi vermektedir. Bütün bunların dışın dada olabilen bu ağrılar, Yapılacak olan en doğru ve garanti olan bir hekim kontrolünde bu ağrıların sebebi belirlenip uygun olan tedaviyi hemen yapmalıyız. Aksi halde bedelini çok ağır bir şekilde öderiz. 

]]>
Ani Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/ani-karin-agrisi.html Sat, 13 Oct 2018 23:40:08 +0000 Ani karın ağrısı, vücutta göğüs ve kasıklar arasında ki bölgenin herhangi bir yerinde bir sebepten dolayı ani bir ağrı oluşmasına verilen addır. Hemen hemen herkeain başına gelebilecek olan ani karın ağrısı bir
Ani karın ağrısı, vücutta göğüs ve kasıklar arasında ki bölgenin herhangi bir yerinde bir sebepten dolayı ani bir ağrı oluşmasına verilen addır. Hemen hemen herkeain başına gelebilecek olan ani karın ağrısı birden ortaya çıkar ve geçmesi biraz zaman alabilir. Bu tür karın ağrıları ani bir şekilde başlar ve şiddeti oldukça yüksek olmaktadır. Kasık bölgesinde sağ ve sol karın bölgesi gibi vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan bu ağrı kişinin rahat hareket etmesini, yürümesini, koşmasını ve buna benzer durumları yapmasını zorlaştırır. Bazen kısa süreli olarak başlayıp biterken bazen de uzun süreli olarak devam eder ve kişinin zor anlar yaşamasına neden olabilir. Ani karın ağrısının bazen basit ve günlük işlerin sonucu olarak ortaya çıkar iken bazen de belli hastalıkların yan etkisi ve belirtisi olarak kendisini gösterebilir. Bu sebepten dolayı ortaya çıkış sebebi öğrenilerek bir hastalık var ise erkenden önlem alınmasına dikkat edilmelidir. Ani karın ağrısının ortaya çıkmasın da birçok etken ve sebep durum bulunmaktadır. İşte bu nedenleri beraber inceleyelim;

Ani karın ağrısının ortaya çıkış sebepleri;
 • Çok aşırı yemek yenilmesinden dolayı ortaya çıkması,
 • Herhangi bir hastalığın yan etkisi veya belirtisi olarak kendisini göstermesi,
 • İshal, kabızlık gaz gibi sorunların ortaya çıkmasından dolayı kendisini göstermesi,
 • Akciğer iltihabı, akciğer yetmezliği, enfeksiyon gibi durumlarda dolayı ortaya çıkması,
 • Adet dönemi veya yumurtalık kistinden dolayı ortaya çıkması,
 • Hazımsızlık, mide yanması, reflü, gastrit gibi rahatsızlıklar ile birlikte ortaya çıkması,
 • Gıda zehirlenmesi durumda gelişerek ortaya çıkması,
 • Kişinin aşırı stres, heyecan veya bu tür durumları yaşamasından dolayı ortaya çıkması,
 • Çok ve düzensiz bir şekilde dengesiz beslenmesinden dolayı ortaya çıkması,
 • Böbrek taşı, fıtık idrar yolları enfeksiyonu, kum birikmesi, safra kesesi taşı, safra kesesi iltihabı gibi birçok hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkması,
Görüldüğü üzere ani karın ağrısı rahatsızlığının ortaya çıkmasında birçok sebep ve etken durum kendisini göstermektedir. Bu tür sebeplerin bir çoğu hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır ve kişi bu durumu önemseyerek önlem almalıdır. Bir doktor müdahalesi altında öncelikle ani karın ağrısının sebebi öğrenilir ve duruma bağlı olarak tedavi şekli uygulanır. Bunun yanı sıra kişi yemesine içmesine dikkat ederek sağlıklı ve hafif besinler tüketmeye dikkat etmelidir. Bol miktar da su ve meyve tüketerek mideye baskı yapacak besinlerden uzak durmalıdır. 
]]> 3 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/3-aylik-gebelikte-karin-agrisi.html Sun, 14 Oct 2018 00:07:09 +0000 3 aylık gebelikte karın ağrısı görüldüğü gibi her ay da da karın ağrısı görülebilmektedir. Hamilelikte görülmekte olan karın ağrısı hamileliğin ilk aylarında ya da son aylarında, doğuma yakın olan günlerde farklı n 3 aylık gebelikte karın ağrısı görüldüğü gibi her ay da da karın ağrısı görülebilmektedir. Hamilelikte görülmekte olan karın ağrısı hamileliğin ilk aylarında ya da son aylarında, doğuma yakın olan günlerde farklı nedenlerden dolayı gerçekleşebilir. Anne adaylar bu ağrılarda çok sık bir şekilde şikayetçi olabilir. Gebelikte karın ağrısı durumunda anne adayları hemen panik olurlar, ters giden bir şey olduğunu düşünebilirler. Gebelikte gerçekleşen karın ağrısı tabi ki de ciddiye alınması gereken ağrılardır fakat her karın ağrısı her zaman ciddi bir durum anlamına gelmeyebilir. Gebeliğin her aylarında karı ağrısı gerçekleşebilir bu yazımızda 3. aylık gebelikte karın ağrısından bahsedeceğiz.

3 Aylık Gebelikte Karın Ağrısının Nedenleri

Gebeliğin 3. aylarında anne adayının kasık bölgesinde ve karın bölgesinde çeşitli ağrılar meydana gelmektedir. Bu ağrılar genelde kasık ve karın bölgesine bıçak saplar gibi keskin bir ağrılardan oluşur. Anne adaylar bu karın ve kasık bölgesinde meydana gelen ağrılardan ötürü hareket etmekte zorluk yaşayabilirler ya da ani bir şekilde ayağa kalktıklarında bu ağrı karın bölgesinde şiddetlenebilir. 3 aylık gebelikte karın ağrısı genel olarak nedenleri rahimde büyümenin gerçekleşmesine bağlı olarak rahim etrafında bulunmakta olan bağların gerilmesinden kaynaklanmaktadır. Rahimde büyüme gerçekleştikçe bağlar gerilir ve bu da hamile olan kadında kasık ve karın bölgesinde ağrılara neden olabilir. Bu ağrılar genel olarak sağ tarafta gerçekleşmektedir. Ama her iki tarafta da ağrılar olabilir. Karın ağrısı gebelikte şişkinlik ya da gazdan dolayı da meydana gelebilir. 3 aylık gebelikte karın ağrısı eğer hafif derecede başlayıp bir anda şiddetleniyor ise ve bu karın ağrısı ile birlikte vajinal kanamalar gerçekleşiyor ise kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekir. 
]]>
Gebelikte Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/gebelikte-karin-agrisi.html Sun, 14 Oct 2018 20:06:16 +0000 Gebelikte karın ağrısı, normal koşullarda telaş edilmesine gerek olmayan bir yakınmadır. Gebelik herkesin bildiği gibi 3 aşamada değerlendirilir. Üçer aylık dönemlerde gebe kadınların çeşitli yakınmaları sürecin işleyiş Gebelikte karın ağrısı, normal koşullarda telaş edilmesine gerek olmayan bir yakınmadır. Gebelik herkesin bildiği gibi 3 aşamada değerlendirilir. Üçer aylık dönemlerde gebe kadınların çeşitli yakınmaları sürecin işleyişinden kaynaklanır. Gebelikte karın ağrısı da özellikle ilk üç aylık süreçte kendini gösterir. Ancak karın ağrısının sebepleri çeşitli olduğundan, mutlaka risk almamak için araştırılması gerekir. Gebelikte de bu anlayış geçerlidir. Karın ağrısının oluşması, ilerlemesi, yaşanması farklı şekillerde olabilir. Bazen aniden başlayan bir karın ağrısı, bazen giderek şiddetlenen bir karın ağrısı, bazen hareketle artan karın ağrısı, bazen de kişiyi rahatsız etmeyen hafif bir karın ağrısı çekilebilir. Karın ağrısının gebelikte ortaya çıkması, gebeliğin hassas bir süreç olması yüzünden gerek gebe kadının kendisi tarafından, gerekse gebe kadının takibini yapan doktoru tarafından bir belirti olarak kabul edilmelidir. Mutlaka nedenleri hakkında bir araştırma yapılmalıdır.

Gebelikte karın ağrısı nedenleri

Gebelikte rahmin büyümeye başlaması karın ağrısının en masum nedeni olarak kabul edilebilir. Büyüyen rahim çevresindeki dokulara, zarlara bası yapmaya başlar. Karın bölgesindeki bu gerilim karın ağrısına neden olabilir. Rahmin büyümesi arttıkça karın ağrısı daha bariz şekilde hissedilebilir. Ancak her gebe kadında bunun olması da beklenmez. Çünkü herkesin yapısı farklıdır. Hissedilen karın ağrısının da farklı etkileri olabilir. Bazı gebelerde bıçak saplaması gibi hissedilen karın ağrısı, bazılarında adet dönemi karın ağrısına benzeyebilir. Bu tür karın ağrısında aynı zamanda gebe kadın bacaklara vuran ağrıdan şikayet edebilir.

Gebelikte karın ağrısı nedenleri arasında kadının kabızlık çekmesi ya da midesinden kaynaklanan sorunlar olabilir. Gebelik kadında sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. Bunun nedeni gebelikteki beslenmenin etkisi ve günlük egzersizlerin azalması olabilir. Bu yüzden karın ağrısına maruz kalmamak için, gebelikte uygun olan egzersizlerin yapılmasına özen gösterilmeli, beslenmede ağır besinlerden kaçınılmalıdır.

Gebelikte Braxton Hicks denilen kasılmalarda karın ağrısına yol açabilir. Bu tür karın ağrısında telaş edilmesine gerek olmaz. Gebe kadını takip eden doktor gereken açıklamaları yapacaktır. Karın ağrısının bu nedenden olması durumunda kadının bir süre istirahat etmesi sorunun hafiflemesine yardımcı olur.

Bazen gebelikte karın ağrısı olması anormal bir durumun varlığına işaret edebilir. Karın ağrısı uzun sürüyorsa, kramplarla birlikte etkili oluyorsa, kadının ve bebeğin sağlığına olumsuz etkileri olabilir. Gebeliğin ilk döneminde böyle karın ağrısının olması mol gebelik, dış gebelik, düşük gibi sorunları akla getirebilir. Son aylarda oluşan karın ağrısı da, beraberinde kasılmaların olması durumunda erken doğumu, preeklampsi denilen gebelik zehirlenmesini akla getirebilir.

Gebelikte karın ağrısı rutin gebelik etkenleri dışında, gebelikle alakalı olmayan rahatsızlıkların belirtisi olarak ta ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklar arasında en fazla görülenleri idrar yolu enfeksiyonları, mide ülseri, böbrekte ve safrada taş, pankreas iltihabı, bağırsak tıkanıklığı, on iki parmak bağırsağı ülseri sayılabilir.

Gebelikte karın ağrısı tedavisi

Gebeliğin normal seyrinde oluşan karın ağrısı için herhangi bir tedaviye gerek kalmayabilir. Bu tür ağrıların şiddeti de hafif olur. Kadının dinlenmesi, uygun bir ağrı kesici ilaç kullanımı yeterli olabilir. Fakat karın ağrısıyla beraber nefes alma zorluğu, görmede bulanıklık, kanama, kusma, vücutta genel halsizlik gibi belirtilerde bulunuyorsa, kadının bir doktora gitmesinde yarar vardır. Karın ağrısına neden olabilecek rahatsızlıkların araştırılması ve tedavinin yapılması gerekir. Gebelikte karın ağrısı rahmin büyümesi sonucunda oluşuyorsa, kadının magnezyum ve kalsiyum takviyesi alması, sert denebilecek bir yatakta dinlenmesi faydalı olur. A]]> Çocuklarda Sürekli Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/cocuklarda-surekli-karin-agrisi.html Mon, 15 Oct 2018 10:24:39 +0000 Çocuklarda sürekli karın ağrısı, aslında birçok zaman basit nedenlerden kaynaklanmayan durumlardandır. Çünkü basit nedenlerle ortaya çıkan karın ağrısı sorunları birçok zaman hızla iyileşerek ortadan kalmaktadır. Sürekl Çocuklarda sürekli karın ağrısı, aslında birçok zaman basit nedenlerden kaynaklanmayan durumlardandır. Çünkü basit nedenlerle ortaya çıkan karın ağrısı sorunları birçok zaman hızla iyileşerek ortadan kalmaktadır. Sürekli olarak görülen karın ağrılarına yapılması gereken en önemli şey ailenin çocuk üzerinde görülen diğer belirtilere dikkat etmesidir. Çünkü çocuk üzerinde meydana gelen diğer belirtiler biraz da olsa bu karın ağrısının nedenini ortaya çıkarmaktadır. Bu gibi durumlarda dikkate alınması gereken en önemli belirti, çocukta herhangi bir bulantı ya da kusma sorunlarının var olup olmamasıdır. Çocuklarda sürekli karın ağrısı görülmesi durumunda direk olarak birçok zaman zehirlenme durumu söz konusu olmaktadır. Ancak bu karın ağrısı ve belirtiler uzun süre görülmüşse zehirlenmeden şüphe edilmez. Genel olarak çocuklarda oluşan sürekli karın ağrısı, belli bir süre sonra ciddi sorunlarla karşınıza çıkabileceği için kesinlikle uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekmektedir. 

Hangi durumlarda acilen doktora gidilmelidir
 • Çocuklarda sürekli karın ağrısı probleminde hemen doktora gitmenize gerek olmamaktadır. Eğer bu ağrı bir günü aşmışsa bu durumlarda doktora gitmeniz gerekir. Bunun haricinde çocukta sürekli karın ağrısı görülmesi durumunda kanlı ishal sorununun var olup olmadığına dikkat edilmelidir. Eğer herhangi bir kanlı ishal sorunu varsa kesinlikle zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. 
 • Eğer sürekli karın ağrısı durumunda çocuklarda bu ağrı çok şiddetliyse ve çocuğun yaşamını ciddi bir şekilde etkiliyorsa doktorunuzla görüşmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. 
 • Çocuklarda sürekli karın ağrısı, direk olarak çocuğun uyumaya eğiliminin artmasına neden oluyorsa zaman kaybetmeden doktorunuza görünmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. 
 • Eğer çocuk son birkaç saattir herhangi bir şey yiyip içmiyorsa yine doktora gitmeniz çocuğunuz için çok daha iyi olacaktır. 
Çocuklarda sürekli karın ağrısı, bazen çok tehlikeli olabiliyor. Özellikle kanlı ishal ya da kabızlık durumları görüldüğünde bu soruna neden olan problem daha farklı rahatsızlıklardan da kaynaklanabilmektedir. Meydana gelen ishal sorunlarında ve karın ağrısı sorunlarında kesinlikle çocuklara ağrı kesici ilaçlar verilmemelidir. Çünkü bu gibi ilaçlar, direk olarak doktor onayı almadan alındığında daha büyük zararların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra birçok kişi yanlış bir hareket olan antibiyotik kullanımını arttırmaktadır. Aslında bu gibi hatalarda olumsuz sonuçlara neden olarak çocuklarda sürekli karın ağrısı probleminin daha da artmasına ya da farklı rahatsızlıklara dönüşmesine etki edecektir. 
]]>
İshal Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.karinagrisi.net/ishal-karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Tue, 16 Oct 2018 04:29:58 +0000 İshal karın ağrısına ne iyi gelir; diye herkesin tecrübelerine ve bir kısım bilgilerine göre vereceği cevaplar bulunmaktadır.İshal ve karın ağrısı toplumda en sık karşılaşılan hastalıkların başında gelir. İshal v İshal karın ağrısına ne iyi gelir; diye herkesin tecrübelerine ve bir kısım bilgilerine göre vereceği cevaplar bulunmaktadır.İshal ve karın ağrısı toplumda en sık karşılaşılan hastalıkların başında gelir. İshal ve karın ağrısı birbirine bağlı olarak gelişir. Çoğu defa ishal ve karın ağrısına kusma ya da mide bulantısı da eşlik eder. Karın ağrısı ishalin şiddeti arttıkça daha fazla şiddetlenir. İshal ve karın ağrısının oluşmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin bir kısmı bazen bir hastalık olabileceği gibi bazı durumlarda da bireyin hijyen ve beslenme düzenine dikkat etmemesi gibi şeylere bağlı olarak gelişebilir. İshal ve karın ağrısının kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olarak birçok şey bulunmaktadır. Bunlara daha çok beslenme kaynaklı önlemlerden oluşmaktadır. 

İshal karın ağrısının iyileşmesine yardımcı olan şeyler nelerdir

İshal ve karın ağrısının oluşum nedenlerinin bilinmesi hastalık ile daha hızlı bir şekilde mücadele edilmesine büyük katkı sağlar. Örneğin hastalığının tüketilen besin maddeleri nedeniyle oluştuğunu bilen bir kimse bu besin maddelerinden bir süre uzak durarak hastalığın iyileşme sürecine olumlu katkıda bulunmuş olur. 
 • İshal ve karın ağrısına en iyi gelen şey reçete ile ya da reçetesiz olarak satılan ilaçlardır. Bu ilaçların rastgele kullanılması pek tavsiye edilmediği için mutlaka bir an evvel doktora gidilmesi gerekir. Basit bir klinikte bile muayene olarak önerilen ilaçları düzenli şekilde kullandığınızda kısa süre içerisinde eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Vücudunuzun çok bitkin ve halsiz olduğunu hissettiğiniz durumlarda bu durumu mutlaka doktorunuz ile paylaşın. Bu durumun en temel sebebi su kaybı ve az beslenmektir. Bu durumda doktorunuz bir müddet hastanede kalarak serum tedavisi almanızı önerebilir. Özellikle küçük çocuklar ve hamilelerin yaşadığı ishal ve karın ağrısına iyi gelir.  
 • İshal karın ağrısına iyi gelen en önemli şeylerden bir tanesi de beslenmedir. Hastanın mutlaka tüketmesi ya da tüketmekten uzak durması gereken besin gurupları bulunmaktadır. İshal hastasının bol posa içeren içecek ve besin maddelerinden uzak durması tavsiye edilir. Özellikle kayısı, mürdüm eriği, ıspanak, baklagiller bu süreçte kesinlikle tüketilmemelidir. İshal hastaları bol miktarda demli çay, sarı tuzlu leblebi, haşlanmış patates, yağsız pirinç gibi besin maddeleri ile beslenmelidir. Bu besin maddeleri ishal karın ağrısına iyi gelir. 
 • Sarımsak çok iyi bir antioksidandır. Vücut direncinin sağlanmasına katkıda bulunur. İshal karın ağrısına ne iyi gelir diye düşünen bireyler için iyi bir doğal ilaçtır. Özellikle bakteri ve virüse bağlı olarak oluşan ishal vakıalarında tavsiye edilmektedir. 
 • Bol su, maden suyu, laktozsuz yoğurt ile yapılan ayran da ishal karın ağrısına iyi gelir. 
]]>
5 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/5-haftalik-gebelikte-karin-agrisi.html Tue, 16 Oct 2018 15:31:51 +0000 5 haftalık gebelikte karın ağrısı, adet döngüsünü takiben ortaya çıkan, adet oluyormuş hissi veren bir ağrıdır. Aslında bu haftada bebeğiniz çok küçüktür. Bebeğin oluşmaya başlamasıyla birlikte bu tarz ağrılar olabi 5 haftalık gebelikte karın ağrısı, adet döngüsünü takiben ortaya çıkan, adet oluyormuş hissi veren bir ağrıdır. Aslında bu haftada bebeğiniz çok küçüktür. Bebeğin oluşmaya başlamasıyla birlikte bu tarz ağrılar olabilir. Bebeğin ana organları, merkezi sinir sistemi, kemik ve iskelet sistemi, kalbi kademe kademe oluşacaktır. Her bebeğin gelişimi ve her annenin gebelik süreci farklı olabilir

5 haftalık gebelikte karın ağrısı kimine göre seyirme şeklinde hissedilirken kimine göre ağrı olarak hissedilir. Beş haftada henüz başlayan bulantı, kusma ve halsizlik nedeniyle beslenmenin sağlanamaması durumlarında da karın ağrısı gelişebilir. Gebenin aç kalması ve midenin boş olmasında salgılanan asit karın ağrıtabilir. Ilerleyen haftalarda bulantı ve kusmalar giderek azalacaktır. Şişkinlik, gaz gibi şikayetlerle ortaya çıkabilmektedir. Tam anlamıyla gebe gibi gözükmeseniz de, karnınız büyük olmasa da bu haftada bebeğin oluşumları, hormonal değişikliğiniz, beslenme düzeni, bünyenizle alakalı olarak değişebilir. 

5 haftalık gebelikte karın ağrısı esnasında akıntı,

Özellikle kahverengi akıntı ile beraber kanama eşliğinde devam ederse riskli durumdur.  Aynı şekilde idrar yoluyla ilgili şikayetiniz de varsa da karın ağrısını tetikleyebilir. Kanama olması halinde dış gebelik,  üzüm gebeliği ve düşük riski açısından transvajinal ultrason ve vajinal muayene ile takip edilerek değerlendirilmelidir. Bu tür durumlarda beta hcG seviyesi kan alınarak ölçülür. Gebeliğin normal olup olmadığı tespit edilmelidir. Beta hcG değeri artışı 2 günde bir kat olması gerekirken artışın normal olmadığı durumlar dış gebelik veya üzüm gebeliği olabilir. Artışın normal olmadığı durumda tanı konur ve tedavi başlanır. 5 haftalık gebelikte karın ağrısı şikayetiyle karşılaşıldığında belirtilerinizi doktorunuzla mutlaka paylaşın.
]]>
Bebeklerde Karın Ağrısı Ve İshal https://www.karinagrisi.net/bebeklerde-karin-agrisi-ve-ishal.html Wed, 17 Oct 2018 10:20:48 +0000 Bebeklerde karın ağrısı ve ishal görülmesi tehlikeli durumlara yol açabilir. Çünkü ishal bir salgın hastalığı olduğundan ötürü öldürücü virüsler sayesinde ölümcül hastalıklara neden olabilir. Bebeklerde karın ağrı Bebeklerde karın ağrısı ve ishal görülmesi tehlikeli durumlara yol açabilir. Çünkü ishal bir salgın hastalığı olduğundan ötürü öldürücü virüsler sayesinde ölümcül hastalıklara neden olabilir. Bebeklerde karın ağrısı ve ishal durumu her zaman kötü sonuçlar taşımaz. Evde yapılan bazı yöntemler ile bebeğinizin karın ağrısını ve ishalini durdurabilirsiniz. Fakat evde yapmış olduğunuz yöntemler bir işe yaramıyorsa ve ishal daha da çok artıyor ise acil olarak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 

Bebeklerde İshal ve Karın Ağrısının Belirtileri

Bebeklerde karın ağrısı ve ishal belirtileri daha çok bulantı kusma ve ateş ile başlar. Bebeklerde baş ağrısı ve halsizlik görülür. Virüs ve bakteri yoluyla ortaya çıkan ishal bazen kanlı bazen de kansız olarak görülür. Bebeğiniz de yüksek ateş ve kusma ile birlikte ishal da görülür ise hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bebeklerde Karın Ağrısı ve İshalin Oluşmasının Nedenleri

Bebeğinizin beslenmesi doğru besinler alması oldukça önemli bir durumdur. Sağlıklı besinler beslenerek bebeğinizin gelişimi ve hastalıklara karşı direnci artar. Sağlıksız yiyecek ve içecekler ishalli hastalıklara zemin taşıyabilir. Sağlıksız besinlerde bulunmakta olan mikroorganizmalar bebeğinizin ağız yolundan girerek ishalli hastalıkları oluşturur. Bebeğinizde oluşan ishalli hastalıkların bir nedeni ise hijyen eksikliği olabilir. Bebeğinizin bulunduğu ortam eğer hijyensiz ise bebeğinize bulaşan bakteriler ve virüsler ishale neden olabilir. 

Bebeklerde Karın Ağrısı ve İshal İçin Evde Yapılan Yöntemler

Bebeğiniz karın ağrısı ve ishal gibi bir hastalık geçiriyor ise evde bazı müdahale ile ishali durdurabilirsiniz. İshal bebeklerde sıvı ve tuz kaybına neden olmaktadır. Bunun için evde bir karışım yaparak sıvı ve tuz kaybına telafi yapabilirsiniz. İlk olarak 5 su bardağı kadar suyu kaynatıp soğutunuz ve bu suya 2 çorba kaşığı şeker, 1 çay kaşığı kadar tuz ve 1 çay kaşığı karbonat katınız. Ve bu karışımı iyice karıştırınız. Bebeğiniz her ishal yaptığında bu karışımı içirmeniz yeterli olacaktır.  
]]>
Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer https://www.karinagrisi.net/hamilelikte-karin-agrisi-nasil-gecer.html Wed, 17 Oct 2018 12:55:25 +0000 Hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer, hamilelik kadının farklı deneyimler yaşadığı, bazı sorunların gündeme geldiği bir süreçtir. Karın ağrısı da bu sorunlardan biri olabilir. Hamilelikte karın ağrısı çekme normal k Hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer, hamilelik kadının farklı deneyimler yaşadığı, bazı sorunların gündeme geldiği bir süreçtir. Karın ağrısı da bu sorunlardan biri olabilir. Hamilelikte karın ağrısı çekme normal koşullar altında doğal bir tepkidir. Çünkü anne karnında büyüyen bebekle birlikte rahminde büyümesi, rahmin çevreye yaptığı bası hamilelikte karın ağrısı nedeni olabilir. Hamilelikte her ilacın kullanılamaması, her bitkisel kürün uygulanamaması gibi durumlar olduğu içinde, çoğu gebe kadın karın ağrısı gibi yakınmalara katlanmak zorunda kalabilir. Fakat alınacak önlemlerle hamilelikte karın ağrısı yakınması azaltılabilir, hatta ağrının tamamen geçmesi mümkün olabilir. Hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer, hamile kadınlar ne yapmalı bunlar hakkında bazı önerilerde bulunabiliriz.

Hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer

Karın ağrısı hamileliğin her aşamasında kadını huzursuz edebilir. Hamileliğin başlangıcında yani ilk üç ayda kadınların karın ağrısından daha fazla yakındığını görebiliriz. Hamilelik hormonlarındaki artış kadının vücut dengesinde bu tür sorunlara neden olabiliyor. Bu yüzden gebe kadınlara bu süreçte dinlenmeye daha fazla zaman ayırmalarını tavsiye ederiz. Karın ağrısı şikayeti olduğu zaman sert bir yatağa uzanarak dinlenmeleri biraz olsun faydalı olur. Bu esnada karın bölgesine yumuşak dairesel hareketlerle el masajı yapmaları da rahatlatıcı olacaktır. Ancak hamile kadınlar karın ağrısı sorunu yaşadıklarında, kendi bedenlerinin verdiği sinyalleri iyi değerlendirmelidir. Karın ağrısının yanında bulantı ve kusma, baş ağrısı, ishal, soğuk terleme, nefes almada zorluk gibi yakınmalarda olursa hemen doktora gitmelidirler.

Hamilelikte karın ağrısı bu şekilde dinlenmeyle azalmıyorsa, temiz havada bir yürüyüş faydalı olabilir. Derin derin nefes alarak ciğerlerinize oksijeni çektiğinizde, vücudunuzdaki bu tür ağrıları kontrol altına alabilirsiniz. Karın ağrısının kontrolü sizin elinize geçer. Bu şekilde 15-20 dakikalık kısa yürüyüşler aynı zamanda hamileliğiniz içinde faydalı olacaktır.

Hamilelikte karın ağrısı bazı hallerde gebelik dışı sebepler yüzünden de ortaya çıkabilir. Kadının mide sorunlarının olması, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, safra taşı olması gibi etkenlerde karın ağrısına neden olabilir. Eğer böyle bir durum varsa mutlaka doktora gidilerek rahatsızlık kontrol altına alınmalı ve tedavisi ihmal edilmemelidir. Karın ağrısı beslenme hatalarından da kaynaklanabilir. Bu nedenle hamilelerin beslenmesine dikkat etmesi, ağır yiyeceklerden uzak durması gerekir. Mideye dokunacak besinler tüketilmemelidir.

Hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer, karın ağrısı olan hamileler önce doktoruna danışmalıdır. Hamilelik istediğiniz ağrı kesici ilaçları kullanmanıza engeldir. Bu yüzden sadece doktorunuzun önerdiği, hamileliğinize zararı olmayacak ağrı kesici ilaçlarla karın ağrısını azaltabilirsiniz. İlaç kullanımı sadece doktorunuzun önerisiyle olmalıdır.

Hamilelikte karın ağrısı olanlar bir bardak ballı ılık sütü ağır ağır içerek kendilerini rahatlatabilir. Bunun dışında karın ağrısına iyi gelebilecek nane, adaçayı, ıhlamur gibi bitkilerle hazırlanacak çayları içmek için doktorunuza danışmalısınız. Çünkü gebelikte en önemli konu bebeğiniz ve sizin sağlığınızdır. Hamileliğinizi asla riske atmamalısınız. Bu tür problemlerin geçici olduğunu düşünerek kendinizi telkin etmelisiniz. Doğanın size sunduğu olanakları kullanarak hamilelikte karın ağrısı sorunundan kurtulabilirsiniz.
]]>
15 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/15-haftalik-gebelikte-karin-agrisi.html Wed, 17 Oct 2018 22:17:42 +0000 15 haftalık gebelikte karın ağrısı; yaşanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Gebelik döneminde anne adaylarının bünyeleri normal bireylere göre daha hassas bir yapıdadır. Bu süreçte anne adayları attıkları her adım 15 haftalık gebelikte karın ağrısı; yaşanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Gebelik döneminde anne adaylarının bünyeleri normal bireylere göre daha hassas bir yapıdadır. Bu süreçte anne adayları attıkları her adımda önce bebeklerini sonra kendi sağlıklarını düşünür. Bu psikoloji annelik güdüsünün doğal bir sonucudur. Anne adaylarının en büyük hedefi bir an evvel bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almaktır. Her şey yolunda giderken bu haftalarda yaşanan bir ağrı anne adaylarını paniğe itebilir. Bu ağrılar normal bir olay yani sürecin özelliği olabileceği gibi bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Bunun anlaşılabilmesi için anne adaylarının mutlaka doktoruna danışması tavsiye edilir.

15 haftalık gebelikte karın ağrısı yaşanmasının nedenleri nelerdir

Yetişkinlerde karın ağrısının oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Fakat bu karın ağrısı anne adaylarında oluştuğunda durum biraz daha hassas bir hal alabilir. Aşağıda karın ağrısının muhtemel nedenleri sıralanmaktadır.
 • Hamilelikte karın ağrısının en sık karşılaşılan nedeni idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Kadınların idrar yolu enfeksiyonu yaşama oranları erkeklere göre daha fazladır ve bu ihtimal hamilelik döneminde de bir hayli artış göstermektedir. 
 • Bu dönemde karın ağrının oluşmasının bir diğer nedeni de bazı bağırsak hastalıkları olabilir. Anne adaylarının gebelikle birlikte beslenme ihtiyacıda artar. Bir süre sonra hareket kabiliyeti de azalacağından kabızlık kaçınılmaz bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkar. Kabızlığa bağlı olarak dışkılama yapılamadığından bir süre sonra karın ağrısı hissedilmeye başlanır. 
 • Salgın ya da bazı gıda maddelerinin aşırı tüketimine bağlı olarak ishal vakıası yaşayan anne adaylarında karın ağrısı görülebilir. 
 • 15 haftalık gebelikte karın ağrısının en doğal nedeniyse bebeğin anne karnında büyümeye başlaması ve bunun için kendisine yer oluşturmaya çalışmasıdır. Ayrıca ceninin arada bir pozisyonun değiştirmesi de bir başka nedeni oluşturmaktadır.
]]> Hamileliğin İlk Haftalarında Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/hamileligin-ilk-haftalarinda-karin-agrisi.html Thu, 18 Oct 2018 10:26:28 +0000 Hamileliğin ilk haftalarında karın ağrısı; şikayeti ile sağlık kuruluşuna başvuran anne adaylarının sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Anne adayları yetişkin pek çok birey ile kıyaslandıklarında hem daha narin b Hamileliğin ilk haftalarında karın ağrısı; şikayeti ile sağlık kuruluşuna başvuran anne adaylarının sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Anne adayları yetişkin pek çok birey ile kıyaslandıklarında hem daha narin bir yapıya sahiptir hem içinde bulunulan süreç psikolojik olarak anne adaylarını biraz daha hassas bir hale getirebilir. Bebeğin anne rahmine düştüğü ilk andan itibaren anne adaylarını tatlı bir telaş sarar ve bir an evvel bebeklerini dünyaya getirecekleri anın gelmesini beklerler. Tabi hayatta her şey planladığımız gibi gelişme göstermeyebilir. Bazen hiç umulmadık sorunlar çıkabilir. Fakat olaylara sakin bir tavır ile yaklaşıp çözüm bulmak en güzelidir. Anne adayının bu süreçte sık karşılaşacağı sorunlardan bir tanesi de karın ağrısıdır. Karın ağrısı pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Hatta bazen içinde bulunulan özel durumun bile doğal bir parçası olabilir. Bu nedenle sakin ve temkinli davranmakta fayda bulunmaktadır. Gebelikte karı ağrısının nedenleri aşağıda sıralanmaktadır.  

Hamileliğin ilk haftalarında karın ağrısı yaşanmasının temel nedenleri nelerdir  
 • Hamilelik uzun bir süreçtir ve bu süreç içerisinde hem ceninin büyüyüp gelişmesi hem de annede bir kısım değişikliklerinin yaşandığı gerekir. Cenin anne karnında kendisine bir yer bulduktan sonra hafta hafta gelişmeye başlar. Bu durum gebeliğin ilk haftalarında anne karnında bazı ağrıların yaşanmasına neden olabilir. Yine annenin bebeğe alışma süreci içerisinde bu ağrıların yaşanması oldukça olağan bir durumdur. Rahmin büyüme evresinde görülen bu ağrılar bazen adet dönemlerinde de kendisini hissettirebilir. Fakat bu ağrılar sürekli bir nitelik kazanmış ve şiddetli ise mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.
 • Hamileliğin ilk haftalarında yaşanan karın ağrısının bir diğer nedeni da gaz sancıları veya buna benzer bağırsak şikayetleri olabilir. Özellikle soğuk havaların etkisi ile ayaklarını üşüten anne adayları bu ağrılar ile sık sık karşılaşır. Yine kabızlık veya ishal gibi bir kısım bağırsak hastalıkları da kendisini karın ağrısı ile hissettirebilir.
 • En sık rastlanılan enfeksiyon hastalıklarının başında idrar yolu enfeksiyonu gelmektedir. Özellikle hamilelik döneminde değişen vücut yapısı ve dışsal bazı faktörlerin etkisiyle sık sık bu enfeksiyon türü ile mücadele etmek zorunda kalabilir. Gebeliğe bağlı olarak sık tuvalete gitme yeterli hijyen sağlanamazsa bu hastalığın oluşmasına zemin hazırlayabilir. İdrar yolu enfeksiyonunun şiddeti arttıkça anne adayının karın ağrısı yaşama ihtimali atış göstermektedir.
 • Hamileliğin ilk haftalarında karın ağrısına neden olan bir diğer faktörler ise şöyle sıralanabilir. Anne adayının gıda zehirlenmesi, salgın hastalık veya alerjisi olan besin maddelerini tüketmesidir. Bu durumda bebek ve anne sağlığı tehlikeye gireceğinden acil olarak müdahale edilmesi gerekir.
]]>
Karında Şişlik Ve Ağrı https://www.karinagrisi.net/karinda-sislik-ve-agri.html Fri, 19 Oct 2018 02:08:56 +0000 Karında şişlik ve ağrı, Karın ağrısı en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Karın ağrısının yanında karında şişkinlik de meydana gelebilir. Karında oluşan ağrı ve şişliğin birçok nedeni olabilir. Yedi Karında şişlik ve ağrı, Karın ağrısı en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Karın ağrısının yanında karında şişkinlik de meydana gelebilir. Karında oluşan ağrı ve şişliğin birçok nedeni olabilir. Yediğiniz yiyecek ve içecekler, hazımsızlık, organlarda oluşan hasar kişide hem karın ağrısına hem de şişliğe neden olabilir. Ayrıca yediğiniz yiyecek ve içecekler karında sertliğe de neden olabilir. Bu sertlik kişide huzursuzluk, sinirlilik hali ve endişe gibi nedenlere sebep olur. Eğer karın ağrınız ve şişlik ile baş edemiyorsanız mutlaka bir çözüm bulun ve tedavisine bakın.

Karında şişlik ve ağrı sebepleri

Karında şişlik ve ağrının birçok sebebi var. Öncelikle karın ağrınızın ve karında oluşan şişliğin neden kaynaklandığını bulmanız gerekir. Karın ağrınızın şiddeti giderek artabilir. Hatta şiddetli sancılara da neden olabilir. Bu karın ağrısı sizin rutin hareketlerinize neden olabilir. Olumsuz etkiler yaratabilir. Karın ağrısı ve şişkinlik oluştuğunda bu ağrı ve şişliğin nedeni belirlenmelidir. Çünkü eğer belirlenmediği takdirde kişide farklı nedenlere ve başka problemlere neden olabilir. Bu yüzden karın da oluşan şişkinlik ve ağrının sebebine yönelik bir tedavi uygulamalısınız. 

Karında oluşan şişlik ve ağrının özellikle yiyecek ve içeceklerden kaynaklandığı unutulmamalıdır. Çünkü bu durum hazımsızlığı neden olur. Kişi idrara ve gaita çıkışına çıkar ise kendini daha rahatlamış hisseder. Hem hazımsızlığa iyi gelir hem de ağrınıza ve şişlik durumuna iyi gelir.

Hazımsızlıktan kaynaklanan ağrı ve şişkinlik vücutta bazı hastalıklara neden olur. Bundan dolayı da karında ağrı ve şişkinlik meydana gelir. Bu şişliğin sebebi besinlerin tam olarak sindirilememesinden kaynaklanır. Bu sindirimin gerçekleşmemesinden kaynaklanan hazımsızlık karında ağrı ve şişkinliğe neden olur. Bu durumda bol su tüketmek ve idrara çıkmak hazımsızlığa neden olur. 

Karında ağrı ve şişliğin tedavisi

Eğer karın ağrısı ve şişkinlik çekmek istemiyorsanız lifli besinler tüketin. Kırmızı etten uzak durun. Çünkü sindirimin gerçekleşmemesinden dolayı kabızlık çekebilirsiniz. Bol su tüketmeye çalışın. Gaz sıkıntınız varsa eğer gaz yapan besinlerden uzak durun. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanın. Hazımsızlık önleyici ilaçlar da kullanabilirsiniz. 
]]>
Karın Üstü Ağrısı https://www.karinagrisi.net/karin-ustu-agrisi.html Sat, 20 Oct 2018 00:40:27 +0000 Karın Üstü Ağrısı, Yaşanan karın ağrıları beraberinde birçok rahatsızlığı getirir. Bu nedenle karın ve çevresinde meydana gelen ağrıları hafife almamak ve bir an önce önlem almak gerekmektedir. Özellikle de karın Karın Üstü Ağrısı, Yaşanan karın ağrıları beraberinde birçok rahatsızlığı getirir. Bu nedenle karın ve çevresinde meydana gelen ağrıları hafife almamak ve bir an önce önlem almak gerekmektedir. Özellikle de karın üstü ağrısı sorununa karşı hastaların çok daha dikkatli olmasını önermekteyiz. Bu tehlikeli rahatsızlık kişiye zor anlar yaşatmakta ve hayat kalitesini düşürmektedir. Bunun yanı sıra yaşanan sorun kişinin iş gücü kaybına da yol açmaktadır. Bu bakımdan hastaların bir an önce karın üstü ağrısı sorununa karşı tedbir alması ve erken tanı ile teşhis sayesinde sorun ilerlemeden çözmesi gerekir. 

Karın Üstü Ağrısı Nedenleri Ve Belirtileri

Yaşanan sorunun en temel sebebi olarak kişinin yanlış ve düzensiz beslenmesi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de aşırı yağlı ve tuzlu gıdaların tüketilmesi karın üstü ağrısına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin karnına almış olduğu darbeler, ani travmalar ve tehlikeli olan bir takım hareketleri yapması da karın üstü ağrısının yaşanmasına neden olmaktadır. Son olarak yaşanan bu sorunla ilgili olarak kişinin psikolojik etkenlere bağlı olarak fiziksel açıdan böyle bir sorunla karşılaşması durumunu söyleyebiliriz. Bu bakımdan hastaların bu sorunlar kendini göstermeden önlemini alması ve nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

Karın üstü ağrısı sorunun en temel belirtisi ise midede yaşanan birtakım sorunlardır. Bununla birlikte diyafram kasında meydana gelen kasılmalar ile bedeni zorlayıcı hareketlerin yapılması gibi durumlar da olumsuz birtakım sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durum ise beraberinde kişinin fiziksel açıdan zorlanmasına ve karın üstü ağrısı sorunu yaşamasına neden olmaktadır. Ayrıca, belirtileri arasında aşırı terleme, halüsinasyon görülmesi ve halsizlik gibi durumları da sayabiliriz.


Karın Üstü Ağrısı Tedavisi ve Alınacak Önlemler

Tedavide dikkat edilmesi gereken en temel husus kişinin yaşamış olduğu ağrının ortaya çıkış nedenini bilmesidir. Bu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ağrıya karşı bir an önce tedbir almak gerekmektedir. 

Son olarak yaşanan bu soruna karşı hastaların beslenmelerine dikkat etmesi ve bol miktarda su tüketmesini önerebiliriz. Doktoruna danışmadan herhangi bir spor faaliyeti ya da egzersizi yapması uygun olmayabilir. Yaşanan karın üstü ağrısı sorunu uzun süredir devam ediyorsa mutlaka doktora durumunuzu bildirmeniz gerekmektedir.
]]>
17 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/17-haftalik-gebelikte-karin-agrisi.html Sat, 20 Oct 2018 04:25:31 +0000 17 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı, Gebelik bir annenin yavrusu ile kucaklaşacağı ilk evredir. Ancak gebelik döneminde anne de bir kısım ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Özellikle 17 Haftalık gebelikte annenin ciddi anlam 17 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı, Gebelik bir annenin yavrusu ile kucaklaşacağı ilk evredir. Ancak gebelik döneminde anne de bir kısım ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Özellikle 17 Haftalık gebelikte annenin ciddi anlamda karın ağrıları ve mide bulantıları ile karşılaştığı görülmüştür. Bu dönemde annede duygusal yoğunluk hat safhadadır. 17 Hafta içerisinde çoğunlukla bebeğin boyu 13 cm ve kilosu yaklaşık olarak 150 gram kadardır. Bu durum göz önüne alınması halinde, bebek Anne karnında büyüdüğünden dolayı kasık üst bölgesinde ciddi olarak karın ağrıları oluşabilmektedir.  Bu dönemde bebek ile anne arasında duygusal olarak bir bağ kurulmaktadır. Anne bebeğin hareketlerini hissetmekte ve kelebek gibi anne karnında, bebek hareket etmektedir. Bu hareketlilik bazen karın ağrılarını beraberinde getirmektedir.

Bir çok uzman hekim 17 Haftalık gebelikte karın ağrısı yaşayan annenin sağlığına çok ciddi anlamda dikkat etmesi gerektiğini sıklıkla dile getirmektedir. Şayet oluşan karın ağrıları sürekli ve dayanılmaz bir hal almış ise konu uzman hekime acilen bildirilmelidir. Bunun temel nedeni ise bebeğin anne karnında yaşamın olduğu rahatsızlıklar olabilir. Bu dönemde karın ağrıları ile birlikte, kusma, kanama ve ciddi anlamda halsizlik durumu; Annenin ciddi bir problem ile karşı karşıya kaldığının belirtisidir.

Uzman hekimler; Hamilelikte 17-20 haftalık dönemin en kritik dönem olduğunu sıklıkla dile getirmiştir. Bu nedenle anne düzenli olarak kontrollere gitmeli ve tahlilleri yapmalıdır. Bu dönemde oluşan karın ağrılarını azaltmak amacıyla psikolojikman, anne rahatlatılır. Kimi dönemlerde anne oluşan bu ağrılardan dolayı baygınlıklar geçirebilir. Bu durum oldukça tehlike arz etmektedir. Oluşan bu ağrılar farklı rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Annede oluşan karın ağrıları doğal olabilmekle birlikte ciddi bir durumu yanında getirebilir. 17 Haftalık gebelikte karın ağrısı ve diğer bir kısım rahatsızlıklar uzman hekimlere bildirilmelidir. Uzman hekimin bildirdiği tavsiyeler doğrultusunda tedaviler uygulanarak, anne bu ağrı ve rahatsızlıklardan kolaylıkla kurtulabilir.]]>
Alt Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/alt-karin-agrisi.html Sat, 20 Oct 2018 17:26:06 +0000 Alt karın ağrısı, oluşmasında etken olan bir çok neden vardır. Alt karın ağrısı erkeklerde ya da kadınlarda olması farklı nedenler doğurabilir. Bu nedenleri bulabilmek için muhakkak araştırılması gerekir. Kadınlarda gör Alt karın ağrısı, oluşmasında etken olan bir çok neden vardır. Alt karın ağrısı erkeklerde ya da kadınlarda olması farklı nedenler doğurabilir. Bu nedenleri bulabilmek için muhakkak araştırılması gerekir. Kadınlarda görülen alt karın ağrısı kadınların her ay görmüş olduğu adet döneminden kaynaklı bir durum olabilir ya da yumurtlama dönemine işaret edebilir. Bu neden ile kadınlarda buna bağlı alt karın ağrısı oluşuyor ise çok normal bir durumdur. Kadınlar genel olarak her ay adet dönemi geçirdikleri için bu ağrıların meydana gelmesini çok normal olarak karşılarlar. Sadece kadınlarda olmayan alt karın ağrısı erkekler için de geçerli bir durum olabilir. Kadın veya erkek de meydana gelen idrar sırasında zorlanma, yanma, idrar yaparken kan gelmesi gibi durumlara bağlı olan alt karın ağrısı idrar yollarındaki soruna işaret eder.

Erkek ve Kadınlarda Görülen Alt Karın Ağrısı Nedenleri

Apandisit, meydana gelen iltihaplanma kişilerde genel olarak alt karın bölgesinde ağrıya sebep olabilir. İlk olarak bu apandisit iltihaplanması üst karın bölgesinde ağrı yaparak daha sonra alt karın bölgesine doğru yayılır. Bu ağrı ile birlikte kişiler bulantı ve kusma bir de iştahsızlık yaşayabilir. Ağrı giderek şiddetlenir ise ve de kişi alt karın bölgesine ağrıdan dolayı dokunamaz hale gelmiş ise kesinlikle doktora gitmesi gerekir. Doktor gerekli tahlilleri yaptıktan sonra tedavi hastalığı teşhis eder ve tedaviye başlar.

Huzursuz bacak sendromu, alt karın bölgesine ağrı yapabilir. Çünkü huzursuz bacak sendromu olan kişiler genel olarak stresli ve gergin kişilerdir bu gergin ve stresten dolayı kişilerin bağırsaklarında gaz oluşumu yapar bu da alt karın bölgesinde ağrıya neden olabilir. Bu ağrı ishal ve kabızlık ile birlikte görülmesi normaldir.

Böbrek taşı, hemen hemen her insanda meydana gelen bir hastalıktır. Böbrekte meydana gelen taşlar idrar kanalına düştükçe alt karın bölgesinde şiddetli ağrıya neden olur. Bununla birlikte kişinin idrarında kan görülmesi normal bir durumdur. Doktora gitmeniz gereken bir hastalıktır.

Sistit, genel olarak idrar mesanesinde meydana gelen ya da idrar kanalının çıkışında meydana gelen bir iltihaplanmadır. Bu rahatsızlık kişide alt karın bölgesinde şiddetli ağrıya neden olur. İdrar sırasında yanma, zorlanma ve ağrı meydana gelir. Kişiler bu hastalıkta sık bir şekilde idrar yaparlar. Doktorlar genel de bu rahatsızlıkta bol su tüketmelerini tavsiye ederler.

Skar dokusu, genelde daha önce karın bölgesinde herhangi bir ameliyat durumu olan kişilerde meydana gelen ağrıdır. 
Cinsel yol ile bulaşan hastalıklar da alt karın ağrısında ağrıya neden olabilir. Cinsel yol ile bulaşan hastalıklardan olan bel soğukluğu alt karın ağrısına sebep olmaktadır. Cinsel yol ile bulaşan hastalıklarda sık bir şekilde idrara çıkma ve tuvalette uzun süre bekleme gibi etkiler yapar. Kadınlarda bu hastalık ile ilgili vajinal akıntılar meydana gelebilir. Ve de adet dönemindeki kanamalarında düzensizlikler meydana gelebilir.
]]>
3 Yaşındaki Çocuğun Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/3-yasindaki-cocugun-karin-agrisi.html Sun, 21 Oct 2018 08:31:30 +0000 3 yaşındaki çocuğun karın ağrısı, Çocuklarda görülen birçok hastalığın temelinde karın ağrısı vardır. Bu karın ağrısının nedeni iyi tespit edilmelidir. 3 yaşındaki bir çocuk kendini az da olsa ifade edebilecek düz 3 yaşındaki çocuğun karın ağrısı, Çocuklarda görülen birçok hastalığın temelinde karın ağrısı vardır. Bu karın ağrısının nedeni iyi tespit edilmelidir. 3 yaşındaki bir çocuk kendini az da olsa ifade edebilecek düzeydedir. 3 yaşındaki bir çocuk kendi öz bakımını yavas yavaş yapmaya başlar. Kendi kıyafetlerini kendi giymek ve kendi çıkarmak isteyecektir. Yemeklerini dökerek de olsa kendi yemek ve suyunu kendi içmek ister. Bunların yanı sıra  ağrının tam nerede olduğunu da gösterebilecek düzeydedir.

3 yaşındaki bir çocuğun karın ağrısının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin başında kabızlık gelir. Kabızlık ile örtüşen karın ağrısı genelde yiyecek ve içeceklerden kaynaklanır. böyle bir durumda çocuğu sırt üstü yatırarak karnını ovamak karını ağrısını hafifletmek için birebirdir. Kabızlığa bağlı gelişen karın ağrısının geçmesi için çocuğa bol bol sıvı verilmelidir. Bunun yanı sıra bağırsakları yumuşatacak çorbalar da içirilebilir.  

3 yaşındaki bir çocuğun karın ağrısının diğer bir nedeni ise üşütme olabilir. Soğuk zeminlerde yalın ayak dolaşmak üşütmenin başlıca sebebidir. ayrıca;  idrar yolu enfeksiyonundan, karnın sağ alt bölümünde bulunan apandisitten dolayı da karın ağrısı da olabilir. Apandisit patlamasına karşı önlem alınmalıdır. Gerekirse doktor tarafından cerrahi müdahale yapılabilir. 3 yaşındaki bir çocuk gaz sancısından dolayı da karın ağrısı çekebilir.

Karın ağrısı şikayeti ile hastaneye gelen bir 3 yaşındaki çocuk hastada tanıya yönelik bir çözüm aranır. 3 yaşındaki bir çocuğun karın ağrısının nedenine yönelik bir muayene ve gerekirse hastalıkla ilgili detaylı bir araştırma yapılır. Bunun  için tahlil ve tetkikler oldukça yardımcıdır. Yapılan bu araştırmalar sonucunda kesin bir tanı koyulabilir. Karın ağrısının nedeni tam olarak belirlendikten sonra uygun tedavi uygulanarak çocuğun karın ağrısı giderilir.
]]>
2 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/2-aylik-hamilelikte-karin-agrisi.html Sun, 21 Oct 2018 14:41:58 +0000 2 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı, bebek büyümekte ve gelişmektedir. Gebeliğin 5-8 haftasında bebek hücresinde farklılaşma olur. Özel fonksiyon oluşur. Bebek hücresinde günden güne farklılaşma görülür. Bebeğin dış gör 2 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı, bebek büyümekte ve gelişmektedir. Gebeliğin 5-8 haftasında bebek hücresinde farklılaşma olur. Özel fonksiyon oluşur. Bebek hücresinde günden güne farklılaşma görülür. Bebeğin dış görünümü ve ana hatları şekil almaya başlar. Vücut yapısı olgunlaşmaya başlar. Embriyo görülür. Bebeğin dokusu ve organı embriyo ile gelişir. Bebeğin omurilik, beyin siniri ve omurgasında gelişme görülür. Kalp ve dolaşım sistemi oluşmaya başlar. Embriyonun merkezinde kan elemanı ve kan dolaşımı oluşmaya başlar. Bebeğin kalp atışları yavaşca atmaya başlar. Doktor ve anne bebeğin kalp  atışını duyamaz. Ultrason ile kalp atışı duyulur. Dolaşım sistemi hareket etmeye başlar. İç organ olarak akciğer, bağırsak, idrar torbası ve mesane bölgesi gelişmeye başlar. Organın gelişmesiyle zamanla şekil alacaktır. Bebek tırnak ucu büyüklüğüne yaklaşmış olur. 2 Aylık hamilelikte karın ağrısı oluşması normaldir. Bebek gelişme gösterdiği için anne karnında ağrı oluşur. Bebek karında büyümeye başlar. Anne sürekli kusma, mide bulantısı yaşadığı için ağrı görülebilir. Bebek anne karnında gelişme gösterdiği için ağrı sürekli devam eder. Karın ağrısı zamansız olur. Ağrı sık oluyorsa anne ve bebek sağlığı için zararlı olur. Mutlaka doktora gidilmelidir.

2 Aylık hamilelikte karın ağrısı neden olur ve belirtisi 

Anne karnındaki bebek büyüdükçe ağrı oluşur. Vajina bölgesi büyüdükçe kanama görülür. Kanama olmadan ağrıda görülür. Rahim bölgesi büyür ve kasık ağrısı oluşur. Hamilelik döneminde sindirim sistemi yavaş çalıştığı için sürekli gaz sorunu oluşur. Kabızlık görülür. Dışkı yaparken zorlanma görülür. Halsizlik, kasılma görülür. İdrarda kan görülür.

2 Aylık hamilelikte karın ağrısı tedavisi

Gebe bayan ani hareketten kaçınmalıdır. Boyun ve bel bölgesini sert hareket ile çevirme yapmamalıdır. Bel ağrısı varsa öne doğru yavaşça eğilip doğrulama yapmalıdır. Karın bölgesinde ağrı varsa ayağa kalkıp yürüyüş yapılmalıdır. Kasık gevşemesi için yürüyüş her gün yapılmalıdır. Bol su içilmelidir. Oturma şekli sürekli değiştirilmelidir. Hamile bayan kendisini yormadan egzersiz yapmalıdır.
]]>
6 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/6-aylik-gebelikte-karin-agrisi.html Mon, 22 Oct 2018 02:05:11 +0000 6 aylık gebelikte karın ağrısı daha çok rahimdeki gerginliğe bağlı kısa süreli oluşan ağrılar şeklinde görülür. Anne adaylarını çok rahatsız etmeyecek bir ağrıdır. Şiddetli olmadığı sürece bu ağrılar normal 6 aylık gebelikte karın ağrısı daha çok rahimdeki gerginliğe bağlı kısa süreli oluşan ağrılar şeklinde görülür. Anne adaylarını çok rahatsız etmeyecek bir ağrıdır. Şiddetli olmadığı sürece bu ağrılar normal kabul edilir çünkü anne karnındaki bebeğin hareketleri ve hamileliğin anneye vermiş olduğu yorgunluk karın ağrısı gibi şikayetlere yol açabilir. Ancak her ağrı normal süreçteki ağrılardan olmayabilir. Başka organlardan kaynaklanan bu ağrılar kabul edilemez ve ona göre bir tedavi uygulanması gerekebilir. 

6 aylık gebelikte karın ağrısının diğer nedenleri nelerdir

Dediğimiz gibi normal olmayan ağrıların yanında anormal olarak sınıflandırılan gebelikten kaynaklı olmayan ağrılarda 6 aylık gebelikte karın ağrısına sebep olabilir. Örneğin apandisitten kaynaklı problemler şiddetli karın ağrısının ilk nedenlerinden biri olabilir. Bunun yanı sıra; idrar yollarına bağlı rahatsızlıklarda, sindirim sistemi rahatsızlıklarında, gıda zehirlenmelerinde, kabızlık, hazımsızlık, reflü ağrıları, gaz şikayetleri 6 aylık gebelikte karın ağrısı şikayetini oluşturabilir.

6 aylık gebelikte karın ağrısının tedavisi nasıl yapılır  

Gebelikte ağrı normal koşullarda olmuyorsa öncelikle bir doktora başvurulmalıdır. 6 aylık gebelikte karın ağrısı eğer normal seyrin dışında ise anne adayına rahmin kasılmasını önleyen "tokoliz" adlı ilaç verilerek ağrılar önlenmeye çalışılır. Diğer organlara ait ise ağrının neden olduğu yere göre tedavi şekillenir. 
]]>
9 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/9-haftalik-gebelikte-karin-agrisi.html Mon, 22 Oct 2018 05:49:21 +0000 9 haftalık gebelikte karın ağrısı görülmesi normal bir durumdur. Çünkü anne karnındaki bebek gelişimini tamamlamaya devam ederken anneye de ağırlık vermektedir. Gebelikte her ayda görülmekte olan karın ağrılarının birçok 9 haftalık gebelikte karın ağrısı görülmesi normal bir durumdur. Çünkü anne karnındaki bebek gelişimini tamamlamaya devam ederken anneye de ağırlık vermektedir. Gebelikte her ayda görülmekte olan karın ağrılarının birçok nedeni bulunabilir. Bu nedenler iyi sonuçta olabilir kötü sonuçta olabilir. Bu nedenle anne adayı eğer karın ağrılarından şikayetçi ise ilk önce kendi yöntemleriyle geçirmeye çalışabilir eğer şiddetlenen bir karın ağrısı varsa doktoruna başvurmasını öneririz. Sizler için bu yazımızda 9 haftalık gebelikte meydana gelen karın ağrısından bahsedeceğiz.

9 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri

Gebelikte genel olarak karın ağrısı gerçekleşebilir. Ama her ayın da farklı nedenlere bağlı karın ağrısı gerçekleşmektedir. Bebek anne karnın büyümesi ile rahim genişlemesi meydana gelmektedir. Bu rahim genişlemesi de anne adayının karnında ve kasıklarında ağrılara neden olabilir. Ayrıca 9 haftalık gebelikte hormonlarda meydana gelen değişikliklerde karın ağrısına ek olarak bir de mide yanması görülebilir. Bu nedenle midenizi çok fazla bir şekilde doldurmamaya özen göstermeniz gerekir. Anne karnın da büyümekte olan bebek annede ağırlık yapmaktadır. Anne adayında meydana gelen kilo fazlalığından oluşan karın ve kasık bölgelerde ağrılar meydana gelmektedir. Anne adayı oturup kalkmakta zorlanabilir. Karın bölgesinde meydana gelen ağrılar hafif dereceden şiddetli dereceye yükseliyor ise doktora başvurulması gerekir. Karın ağrısının yanında şiddetli bir şekilde mide bulantısı ve kusma gerçekleşiyor ise bu ciddi bir problemin habercisi olabilir. Bu durumda da doktora başvurulmasını önermekteyiz.
]]>
Aşırı Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/asiri-karin-agrisi.html Mon, 22 Oct 2018 17:34:48 +0000 Aşırı Karın Ağrısı, İnsanlar yaşamları boyunca bir çok rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilir. Bu rahatsızlıkların temelinde ise vücutta oluşan bir kısım hastalıkların gün yüzüne çıkmasıdır. Hastalıkların g Aşırı Karın Ağrısı, İnsanlar yaşamları boyunca bir çok rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilir. Bu rahatsızlıkların temelinde ise vücutta oluşan bir kısım hastalıkların gün yüzüne çıkmasıdır. Hastalıkların gün yüzüne çıkmasında en önemli belirti aşırı karın ağrıları ve baş ağrıları oluşturmaktadır. Aşırı karın ağrıları sıklıkla yaşayan birinde ciddi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu aşırı karın ağrıları sistemli bir şekilde ansızın oluşan rahatsızlık türleridir. Çoğunlukla gün içerisinde beslenmeden dolayı oluşan aşırı karın ağrısı, bir kısım basit ağrı kesiciler ile giderilmektedir. Ancak bu ağrılar rutin olarak oluşmakta ise karaciğer, akciğer, bağırsak ve kasık rahatsızlıklarından kaynaklı olarak oluşabilmektedir.

Gün içerisinde küçük ataklar şeklinde oluşan karın ağrıları, zamanla kramplar şeklinde aşırı karın ağrısına dönüşebilmektedir. Böylesi rahatsızlıklar uzun süre devam etmesi halinde konu uzman hekimlere bildirilmelidir. Uzman doktorların yapacağı tahlil ve tetkikler sonrasında hastalığın nedeni ortaya çıkmaktadır. Doktorların yapmış olduğu araştırmalar sonrasında oluşan aşırı karın ağrısı sonrasında bulantı, baş ağrısı, kusma gibi rahatsızlıklar geldiği sıklıkla dile getirilmiştir. 

Aşırı karın ağrıları çoğunlukla kış aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığından dolayı görülmektedir. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalan kimse; ılık su, şekerli su veya kaynamış süt tüketmelidir. Bu durumda oluşan aşırı ve şiddetli karın ağrılarının azalacağı görülecektir. Ancak bir kısım ciddi rahatsızlıklar nedeniyle oluşan aşırı karın ağrısı ancak uzman hekimlerin tedavisi sonrasında giderilmektedir. Uzmanlar geçmeyen aşırı karın ağrılarıyla uzun süre karşı karşıya kalan hastaların ilaç tedavileri sonrasında giderileceğini sıklıkla dile getirmişlerdir.

Bir kısım hastalarda oluşan aşırı karın ağrısının temelinde hastalıklar yatmaktadır. Ancak kimi hastalarda oluşan karın ağrılarının psikolojik olarak oluştuğu görülmüştür. Ani heyecan veya yoğun stres altında kalan bir kimsede aşırı karın ağrıları oluştuğu sıklıkla görülmüştür. Böylesi bir durumda hasta yatağa uzatılarak dinlendirilmelidir. Şayet hastada aşırı karın ağrısı dinlenme sonrası geçmemekte ise konu uzman hekimlere bildirilerek uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Şayet geçmek bilmeyen aşırı karın ağrısı geçiren bir kimsenin ağrıları süreklilik arz ediyor ise konu uzman doktorlara bildirilmelidir. Bundan sonra uzman hekimin bildirdiği uygun tedavi yöntemlerine harfiyen uyularak hastalık tedavi edilir. Ancak bu ilaç tedavilerine rağmen hastanın aşırı karın ağrısı devam etmekte ise beklenmeksizin konu uzman doktora bildirilmeli ve uzman hekimin talimatlarına harfiyen uyulmalıdır. 

]]>
Erkeklerde Karın Ağrısı Nedenleri https://www.karinagrisi.net/erkeklerde-karin-agrisi-nedenleri.html Tue, 23 Oct 2018 02:20:23 +0000 Erkeklerde Karın Ağrısı Nedenleri, Karın bölgesi kaburgaların alt kısmından kasıklara kadar olan vücut bölgesidir.Bu bölgede gerçekleşen ağrıların sadece bir sebebi olduğunu söylemek oldukça zordur. Çünkü karın bölge Erkeklerde Karın Ağrısı Nedenleri, Karın bölgesi kaburgaların alt kısmından kasıklara kadar olan vücut bölgesidir.Bu bölgede gerçekleşen ağrıların sadece bir sebebi olduğunu söylemek oldukça zordur. Çünkü karın bölgesi oldukça geniş bir bölgedir ve bir çok iç organ içerir. Örneğin, erkeklerde karın ağrısının nedeni pankreas,ince bağırsak, kalın bağırsak, böbrek, mide, karaciğer gibi iç organlardan kaynaklanabilmektedir. 

Her organdan kaynaklanan ağrı karının belli bölgelerinde gerçekleşir. Ülser, karaciğer ve pankreas gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan ağrılar karının sol üst bölgesinde gerçekleşir. Karın sağ üst bölümünde hissedilen ağrılar ise safra kesesi ve idrar yolları enfeksiyonuna işaret eder. Genellikle böbrek ağrısı ile sonuçlanır.  Karın sol alt bölgesindeki ağrılarda ise apandist, kalın bağırdak iltihapları, karın şah damarı hastalıklar neden olabilmektedir. Eğer hasta göbeğinin ortasında ve kaburgalarının hemen alt kısmında ağrı hissediyorsa gastirit, ülser, reflü, gibi hastalıklardan şüphelenilebilir. 

Çok uzun süren karın ağrıları ağrı kesiciler kullanılarak kesilmemelidir. Çünkü normalden fazla süren karın ağrıları karın iç organlarında bir kanserin belirtisi olabilir ve derhal tedavi edilmesi şarttır. Tabi her karın karın ağrısı önemli bir hastalık belirtisi olmayabilir. Bunun teşhisi ancak bir doktor tarafından yapılmalıdır. 
]]>
Çocuklarda Karın Ağrısı Kusma https://www.karinagrisi.net/cocuklarda-karin-agrisi-kusma.html Tue, 23 Oct 2018 11:42:24 +0000 Çocuklarda karın ağrısı ve kusma çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Çok ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilen bu hastalığı iyi tanımalı ve müdahale edilmelidir. Aile bireylerinin bu konuda çok dikkat Çocuklarda karın ağrısı ve kusma çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Çok ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilen bu hastalığı iyi tanımalı ve müdahale edilmelidir. Aile bireylerinin bu konuda çok dikkatli olması gerekmektedir. Çocuklarda ki değişiklikleri iyi gözlemlenmeli ve gerekleri yerine getirilmelidir. Hafif belirtiler ile de başlayabilen bu hastalık ilerleyen zaman içerisinde dayanılması mümkün olmayan ağrılara sebep olabilir.

Çocuklarda karın ağrısı ve kusma sebepleri
 • Yaşamımızın bir çok alanında bakterilerin varlığı söz konusudur. Bakteriler ağız yoluyla vücuda yayılabilir ve hastalıklara sebep olabilir.
 • Beslenme amaçlı vermiş olduğumuz yiyeceklerin sağlıklı olmaması karın ağrılarına ve kusmaya yol açabilir.
 • Pis sularda bulunan parazitler ve virüsler bu ağrılara neden olabilir.
 • Sindirim sistemine giren virüsler kusmalara ve isale yol açabilir.
 • Bu sebeplerde dolayı ateş ve karın ağrıları başlayabilir ve halsizlik başlar.
Çocuklarda karın ağrısı ve kusma görülmesi hastalığın başlangıç aşamasında olduğunu göstermektedir. Bazı ağrılar ve kusmalar önemsiz olarak görülse de kesinlikle önlem alınması gerekmektedir. Hastalığın belirtileri çocuklar üzerinde kendini belli edebilmektedir. Aile bireyleri çok iyi bir gözlemci olmalı ve yanlış müdahalelerde bulunmamalıdır.

Çocuklarda karın ağrısı ve kusma tedavisi
 • Öncelikler karın ağrısını sebebi öğrenilmeli ve türü öğrenilmeli.
 • Çocuğu kendi rahat hissettiği bir şekilde yatırmalı ve rahat etmesi sağlanmalı.
 • Kesinlikle ilaç verilmemelidir. İlaç tedavisi doktor gözetimi altında yapılmalıdır.
 • Karın ağrısı yanı sıra diğer belirtiler de gözlemlenmelidir.
 • Karın ağrısı belli bir süre sonra geçmiyorsa müdahale edilmesi için doktora başvurulmalıdır.
Çocuklarda karın ağrısı ve kusma nedenleri
 • Virüs veya bakterilerin sebep olduğu bağırsak hastalıkları
 • Parazitlerin sebep olduğu kıl kurdu hastalığı
 • Apandisit yani göbek ve karının alt taraflarında ağrıları hissedilen iştahı kesen, kusma ile kendini gösterebilen, hareket etmeye engel olabilen bir hastalıktır.
 • Karın ağrısı ve sürekli kusma hissi uyandıran hastalık
 • Gaz sancısında dolayı ağrı neden oluşturan hastalık
 • Solunum yollarının enfeksiyonları
 • Yenilen yiyeceklerin sağlıksız olması
 • Orta kulağın enfeksiyon kapması ve bazı hormonsal hastalıklar 
Karın ağrısı çeşitleri 
 • Hepatit
 • Parazit veya virüs enfeksiyonları
 • Apandis
 • Gıda zehirlenmeleri
 • Midede gaz oluşumu ve sancı
 • İdrar yolunun enfeksiyon kapması
 • Ülser
]]>
Gaz Karın Ağrısı Yaparmı https://www.karinagrisi.net/gaz-karin-agrisi-yaparmi.html Tue, 23 Oct 2018 13:10:08 +0000 Gaz karın ağrısı yaparmı, İnsanların karında gaz sıkıntısını doğdukları andan itibaren, beklide anne karnındayken bile yaşadıkları kesindir. Bu aslında son derece normal bir olaydır. Bu sıkıntılar sebebiyle yapı Gaz karın ağrısı yaparmı, İnsanların karında gaz sıkıntısını doğdukları andan itibaren, beklide anne karnındayken bile yaşadıkları kesindir. Bu aslında son derece normal bir olaydır. Bu sıkıntılar sebebiyle yapılan, bazı çalışmalar göstermiştir ki, bir insan yirmi dört saat boyunca on iki, on beş arası gaz çıkarıp rahatlamaktadır. Tabi bu sıkıntıların başında yenilen yiyeceklerin gaz yapmaları, yani gazlı gıdaların yenmesi önemli bir etkendir. Aslında karın ağrılarının önemli bir sebebi kesinlikle karında oluşan gazdır. Bazen yeme alışkanlığı ağzımızı aşırı olarak açma, sakız çiğneme, sigara içme gibi durumlarda gaz oluşumuna sebeplerdir.

Karında Gaz ağrısı yapar mı, nasıl geçer

Bu rahatsızlıktan kendimizi korumak adına öncelik olarak, gıda seçimi mutlaka yapılmalıdır. İlk önce hangi tüketilecek gıdalar ne kadar gaz yapar, bu değerlendirmeler neticesinde en az gaz oranı ayarlanıp, gıda tüketimini ona göre yapmalıyız. Şayet alınan bu tedbirler neticesinde hala gaz ağrısına maruz kalınırsa, o zaman başka sebepler aranmalıdır. Aşırı olarak hasta gaz birikintisi nedeniyle istem dışı bile olsa ulu orta gaz çıkarması son derece normaldir. Gaz ağrılarından kurtulmanın en basit yolu gazı çıkarmaktır. Bu gazı atanmadığımızda kesinlikle, karında hem ağrı hemde  şişlik olacaktır. Bu durum hem de insanlarda sosyal hayatı çok olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Gaz ve karın ağrısı; özellikle üretimi yapılan yapay olarak tatlandırıcı içeren  gazlı içecekler, çok aşırı ağır yağlı ve baharatlı yemekler, süt ürünlerinin ve süt tüketimiyle meydana gelen sıkıntılardır. Özellikle lif yönünden zengin, çok besleyici özelliği bulunan meyve ve sebzelerin yenmesinden sonra da oluşabilmektedir. Bu durum insanların bazı yiyeceklere olan duyarlılık ya da sindirim sisteminde oluşan başka sorunlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Geçmiş olsun.

]]>
Karın Ağrısı İçin Ne İyi Gelir https://www.karinagrisi.net/karin-agrisi-icin-ne-iyi-gelir.html Wed, 24 Oct 2018 12:40:00 +0000 Karın ağrısı için ne iyi gelir, Karın ağrısı toplumumuzda sık karşılaşılan bir sorundur. Küçük, büyük, yaşlı, genç demeden her yaş grubunda görülebilir. Bu yüzden karın ağrısının temeline inilmelidir. Kadın ağ Karın ağrısı için ne iyi gelir, Karın ağrısı toplumumuzda sık karşılaşılan bir sorundur. Küçük, büyük, yaşlı, genç demeden her yaş grubunda görülebilir. Bu yüzden karın ağrısının temeline inilmelidir. Kadın ağrısı için altta yatan nedenlerin ne olduğunu anlamak öncelikle yapmamız gereken şeydir. Karın ağrısı vücuda birçok şekilde girebilir. Aniden kramp şeklinde, bıçak tarzı batması şeklinde bir ağrı şeklinde, karın bölgesine yayılır tarzda yada nöbetleşe sancı şeklinde karnınıza girebilir. 

Karın ağrısı vücudunuzdaki organlardan kaynaklanabilir, kadınlarda ayda bir görülen adet dönemlerinde, gaz sancısından dolayı ishal, kabızlık, üşütme, soğuk algınlığı gibi nedenlerden dolayı karın ağrınız olabilir. Karın ağrısı en çok ayaklardan geçer. Çıplak ayakla gezmek, çorap giymemek karın ağrısı yapabilir. Hatta  karın ağrısı şikayetiniz varsa karın ağrınızın artmasına neden olabilir. 

Karın ağrısı için ne iyi gelir

Kendinizi, el ve ayaklarınızı sıcak tutmanız karın ağrısı için iyi gelecektir. Eğer sürekli karın ağrısı çekiyor iseniz o zaman bir sorun olabilir. Bir doktora başvurabilirsiniz. Doktorun yapacağı kan tahlili, idrar ve gaita tahlili karın ağrısının sebebini size verebilir. Şiddetli karın ağrısı birçok hastalık düşündürebilir. Bunlara örnek verecek olursak; apandisit, mide delinmesi, pankreas iltihabı, mide kanaması, idrar enfeksiyonu karın ağrısının nedenlerinden biri olabilir. 

Karın ağrısı için ne iyi gelir
 • Doktorunuz vermiş olduğu ilaçları kullanınız.
 • Doğal tedavi yöntemi olarak bitki çaylar,ı bal, tarçın ve naneyi karıştırıp içerseniz karın ağrınızın iyi gelebilir.
 • Bir bardak sıcak suyun içerisine bir miktar anason katıp karıştırın. Bir müddet düzenli olarak kullanın. Karın ağrınızın geçmesine yardımcı olabilir.
 • Yemeklerinizde bitkisel yağları tercih edebilirsiniz. 
 • Lifli yapılı gıdaları tercih edin.
 • Karın ağrısından kurtulmak için soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 • Karın ağrısına iyi gelen bir diğer yöntem ise; karın bölgenize sıcak bir havlu koyunuz.
 • Eğer karın ağrısının nedeni ishal ise kişi elma, şeftali, muz, haşlanmış patates, pirinç lapası, demli çay, püre ishale iyi gelir. 
 • Ayaklarınız soğuk ise sıcak tutun. Çift çorap ya da ayakların altına sıcak torbası koyun ve ayaklarınızın ısınmasını sağlayın.
 • Midenize iyi gelecek bitkisel çaylar; papatya çayı, ıhlamur, kuşburnu, nane limon, kuşburnu, ada çayı karın ağrınızın için iyi gelir.
 • Baharatlı, gazlı, asitli yiyeceklerden uzak durmanız karın ağrınızın iyi gelebilir.
Sonuç olarak karın ağrınız için öncelikle elinizden gelen, doğal yöntemleri tercih edin. Kesinlikle bilmediğiniz, kulaktan duyma bilgilerle hareket etmeyin. Eğer şiddetli bir karın ağrınız var ise ya da karın ağrınız sürekli tekrarlayıp sizi zorluyorsa uzaman bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun yapacağı tahlil ve test sonuçları karın ağrınızın nedenini size söyleyecektir. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli kullanmayı unutmayın. 
]]>
Karın Ağrısına İyi Gelen Bitkiler https://www.karinagrisi.net/karin-agrisina-iyi-gelen-bitkiler.html Wed, 24 Oct 2018 18:31:08 +0000 Karın Ağrısına İyi Gelen Bitkiler, Doğada her türlü hastalığa şifa veren bir çok bitki vardır. Bu bitkiler sağlıklı bir hayat sürdürmemize yardımcı olmuş ve çeşitli hastalıklara yakalanmamıza engel olmuştur. Ge Karın Ağrısına İyi Gelen Bitkiler, Doğada her türlü hastalığa şifa veren bir çok bitki vardır. Bu bitkiler sağlıklı bir hayat sürdürmemize yardımcı olmuş ve çeşitli hastalıklara yakalanmamıza engel olmuştur. Geçmişten bu yana kadar insanoğlu yakalandığı ve yakalanabileceği hastalıklarına karşı mücadele vermiştir. 

Papatya: Doğada bulunması oldukça kolay olan beyaz yapraklı bu çiçek mide iltihabına iyi gelmektedir. Ayrıca midede gaz oluşumuna ve ağrılara şifa olarak bilinir. İsal ve kabızlığa da iyi gelmekte olan papatya iyileştirici bir otudur. Bu bitkinin ve hazırlanması da çok basittir.

Hazırlanışı
 • Papatya kök kısmından ayrılır.
 • Bir cezve yada çaydanlıkta su kaynatılır.
 • Kaynayan suya kuru yada taze papatya konur demlenmesi beklenir.
Rezene bitkisi: Karın ağrısına çok iyi gelen bu bitki bir çok hastalıklar için de kullanılmaktadır. Ağrıların tedavisine  iyi gelmekte olan bu bitki ağrıların oluşmasına da engel olmaktadır. İçerisinde bulunan lifler ve vitaminler sebebi ile sindirimi kolaylaştırır.

Hazırlanışı
 • Rezene bitkisinin baş kısmı alınır ve bir cezve içerisine konulur. 
 • Üzerine su ilave edilir ve kaynatılmaya başlanır.
 • Bitkinin tamamen rengini vermesi ile kaynatma işlemi son bulur ve içilmeye hazır hale gelir 
Rezene bitkisi yeni doğan çocuklar içinde çok faydalıdır. İçerisinde bulunan yağlar sayesinde çocuklarda ve bebeklerde rahatlatıcı bir özellik göstermektedir.

Zencefil: Dünya çapında adı çokça duyulmuş bu bitki mükemmel bir şifa kaynağıdır. Hastalıklara karşı çok etkili ve önleyicidir. Mide bulantılarına ve ağrılarına etkili bir çözümdür. 

Hazırlanışı
 • Cezve içerisine zencefil konur ve üzerine su ilave edilerek kaynatılır.
 • Zencefil kaynayana kadar bekletilmelidir.
 • İiçilmeye hazır hale gelir.
Diğer hazırlanış şekli ise:
 • Zencefil rende yardımıyla rendelenir. 
 • Üzerine karabiber ilave edilerek tüketilir.
 • Keskin ve acı bir tat oluşturan bu karışım kısa sürede hastalığa karşı etkisini göstermektedir.
Limon: Yemeklerimizden ve içeceklerimizde eksik olmaya limon sindirime çok faydalıdır. Kabukları ile de yemeklere ve pastalara katılabilen limon içerisinde bulunan vitaminler sayesinde vücudu dinç ve dirençli tutar.

Hazırlanışı
 • Ilık suyun içerisine limon suyu ve bir miktar tuz eklenir.
 • İlave edilen tuz asidi azaltacak ve sindirimi daha da rahatlatacaktır.
Nane: Doğal ortamlarda daha çok görülen nane  seralarda da yetiştirilmektedir. Karın ağrısı için mükemmel bir şifa ilacı olan nane bir çok amaçlı kullanılabilir. Cilt ve cilt yüzeylerinde ki sivilceler, siyah noktalar ve yaralar içinde kullanılır. Ayrıca ağız ve diş sağlığı için mükemmel bir bitkidir.

Hazırlanışı
 • Bir çay fincanı kadar suyun içerisine bir yemek kaşığı nane atılır.
 • Üzerine bir parça limon kabuğu atılır ve kaynatılır. 
 • Tam olarak kaynadığından emin olduktan sonra demlenmesi için bekletilir.
 • Süzülerek tüketilir.

]]>
Bel Ve Karın Ağrısı Neden Olur https://www.karinagrisi.net/bel-ve-karin-agrisi-neden-olur.html Wed, 24 Oct 2018 19:51:11 +0000 Bel Ve Karın Ağrısı Neden Olur, Bel ve karın ağrıları günlük hayatta sıkça karşılaşılan ve hayat konforunu bozan, insanları tedirgin eden bir durumdur. Karın ve bel ağrıları olan insanların aklına ilk önce fıtıklar ge Bel Ve Karın Ağrısı Neden Olur, Bel ve karın ağrıları günlük hayatta sıkça karşılaşılan ve hayat konforunu bozan, insanları tedirgin eden bir durumdur. Karın ve bel ağrıları olan insanların aklına ilk önce fıtıklar gelir çünkü bel ve karın ağrısı fıtığın en sık karşılaşılan belirtilerindendir.

Bel ve Karın Ağrıları Neden Olur

Bel ve karın ağrılarına
birçok faktör neden olmaktadır. Bel ve karın ağrılarının genel olarak nedeni kas ağrılarıdır. Uzun süre hareketsizlik sonrası yapılan ağır egzersizler, alışık olunmayan hareketlerin yapılması veya vücudu zorlayacak ağır eşyaların kaldırılması bel ve karın ağrılarına neden olabilir. 

Genel olarak bel ve karın ağrılarının  nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Kaslardan kaynaklanan ağrılar
 • Uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra aniden hareket etmek, egzersizler yapmak
 • Sürekli olarak ağır eşyalar kaldırmak veya taşımak
 • Mevsim geçişlerindeki soğuklar, rüzgarda kalmak veya klimanın karşısında uzun süreli bulunmak
 • Strese bağlı olarak vücud gerilir. Buna bağlı olarak kaslarda gerilmeler meydana geleceğinden bel ve karın çevresi kaslarıda gerileceği için ağrılar oluşabilir.
 • Ders çalışırken veya sabit otururken uzun süre aynı pozisyonda bulunmaktan dolayı ortaya çıkan kötü duruş pozisyonlarına bağlı olarakta meydana gelebilir.
 • Yaşlılıkla beraber kireçlenmeler, bel kaymaları ile de bel ağrıları oluşabilir.
 • Fazla kilolar insanlarda bel ağrısı yapabilir. Bunun için fazla kilolardan kurtulmak en iyi çözüm olacaktır.
 • Apandisit, dış gebelik, sindirim sistemi iltihabı başlıca karın ağrısı yapmakla birlikte bele yansıyan ağrılar da yapabilir.
]]>
Karın Ağrısı Ve Şişkinlik https://www.karinagrisi.net/karin-agrisi-ve-siskinlik.html Thu, 25 Oct 2018 02:19:36 +0000 Karın ağrısı ve şişkinlik probleminin birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle çok yemek yedikten sonra ortaya çıkan bu durum yaygın olarak görülmektedir. Genellikle ergenlik dönemini geçmiş olan insanlarda görülen bu durum Karın ağrısı ve şişkinlik probleminin birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle çok yemek yedikten sonra ortaya çıkan bu durum yaygın olarak görülmektedir. Genellikle ergenlik dönemini geçmiş olan insanlarda görülen bu durum çocuklarda çok sık görülmemektedir. Karın ağrısı ve şişkinlik sorunları, başta mide gazı sorunu olmak üzere ortaya çıkmaktadır. Son derece rahatsızlık veren bu durum, genellikle kısa süreli olarak ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda  uzun süreli olarak meydana gelir ve beraberinde ciddi belirtileri de ortaya çıkarır. 

Bu belirtilerle birlikte insanlara rahatsızlık veren karın ağrısı ve şişkinlik sorunları bazen mide ve bağırsakların yanında diğer organlardan da kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle gerekli olan muayeneler ve tedaviler yapılmadan net sonuçlara ulaşılamamaktadır. 

Karın ağrısı ve şişkinlik probleminin nedenleri nelerdir
 • Karın ağrısı ve şişkinlik problemlerinin en yaygın görülme nedeni insanlarda meydana gelen düzensiz sindirim sistemi durumlarıdır. Sindirim sistemi, insanlarda doğru olarak çalıştığı zaman besinlerde kimyasal reaksiyonlar salgılanarak sindirim yapılır. Ancak bazı yiyecekler bu reaksiyonlara rağmen parçalanmaz ve insanlarda karın ağrısıyla birlikte şişkinlik problemlerine neden olacaktır. 
 • Günümüzde insan vücudunda bağırsaklarda ve mide içerisinde yoğun gaz oluşturacak bazı yiyecekler direk olarak karın ağrısı ve şişkinlik sorunlarına neden olacaktır. Bu yiyeceklerden özellikle fasulye, brokoli, lahana, soğan, ve enginar benzeri yiyecekler bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan en önemli etkenlerden biridir. 
 • İnsanların tükettikleri süt ve süt ürünleri de sindirim sistemi üzerinde olumsuz durumlara neden olabilmektedir. 
 • Bazı insanlarda ise ciddi bir derecede gıda alerjisi bulunmaktadır. Bu gıda alerjileri bazen cilt üzerinde etkilerini gösterse bile bazı durumlarda mide ya da bağırsaklar içerisinde de etkilerini göstererek insanlarda karın ağrısı ve şişkinlik rahatsızlığına neden olacaktır. 
Yukarıdaki durumların yanı sıra karın ağrısı ve şişkinlik durumlarına neden olan problemlerden bazıları aşırı yemek yemek, bağırsaklarda meydana gelen tıkanıklıklar, kabızlık ya da ishal gibi durumlar, aşırı stres durumları, kadınlara görülen menopoz dönemi belirtileri, bağırsaklarda meydana gelen parazitler ve son olarak kalın bağırsaklarda meydana gelen hastalıklar bu gibi sorunlara neden olabilmektedir. 

Karın ağrısı ve şişkinlik durumlarında neler yapılmalıdır
Bu gibi sorunlarda problem bir günü aşkın bir süredir meydan geliyorsa kişi tarafından yapılması gereken en önemli şey tabi ki acilen uzman bir doktora giderek gerekli olan muayene ve tedavileri yaptırmasıdır. Bunu yanı sıra yapılan muayeneler ve tedavilerin haricinde karın ağrısı ve şişkinlik sorunları için yapılması gereken diğer şey ise bol bol lifli gıdaların tüketilmesidir. Bu şekilde sindirim istemi daha da düzenlenmiş olacaktır. Son olarak ise bitkisel yollar kullanılarak bağırsakların temizlenmesi de son derece olumlu sonuçların oluşmasını sağlayacaktır. 
]]>
Karın Ağrısı Ve Mide Bulantısı https://www.karinagrisi.net/karin-agrisi-ve-mide-bulantisi.html Thu, 25 Oct 2018 12:02:34 +0000 Karın ağrısı ve mide bulantısı çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Çeşitli dış faktörlerin etkisi ile başlayan ağrılar ve devamında ki bulanma ciddi hastalık başlangıcı belirtilerinden olabilir. Göğüs ve kas Karın ağrısı ve mide bulantısı çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Çeşitli dış faktörlerin etkisi ile başlayan ağrılar ve devamında ki bulanma ciddi hastalık başlangıcı belirtilerinden olabilir. Göğüs ve kasık aralarında hissedilen ağrılar karın ağrısıdır. Günlük hayatımızda sıklıkla karşılaşabileceğimiz bu karın ağrıları normal olarak karşılansa da tedbir alınmalı ve ihmalkar davranılmamalıdır çünkü karın ağrısı çeşitli organlarımızın rahatsızlığından da meydana gelebilir. Birçok nedenlerden dolayı oluşabilen bu karın ağrıları oluştuğu duruma göre mide bulantısı ile beraberde görülebilir. Mide üşütmesi karın ağrısı ve mide bulantısının bir arada görülmesine sebep olacağı gibi ameliyat durumları da gerektirebilen çok ciddi bir hastalık olabilme tehlikesi vardır.
Karın ağrısı ve mide bulantısı nedenleri
 • Sindirim sistemini bakteri veya parazitlerden etkilenmesi sonucu ortaya çıkan ishal ve kabızlık
 • Stres ve sıkıntının da sebep olduğu reflü karın ağrısı ve mide bulantısını etkilemektedir.
 • Mide yanması ve hazımsızlık bu hastalığın nedenleri arasındadır.
 • Ağız yolu ile iç organlara bulaşabilen virüslerin vermiş olduğu sebepten dolayı mide ve bağırsak iltihapları.
 • Çeşitli psikolojik nedenler 
 • Bazı ilaçların yol açtığı karın ağrıları ve mide bulantıları.
 • Gıda zehirlenmesinden dolayı oluşabilecek durumlar.
 • Hormonsal hastalıkların etki ettiği ağrılar ve bulantılar.
 • Aşırı alkol kullanımı nedeniyle oluşan rahatsızlıklar.
 • Kan şekeri olması ve yüksek tansiyon.
 • Gebelik ve kulak rahatsızlıklarında dolayı oluşan bulantılar ve ağrılar.
Karın ağrısı ve mide bulantıları oluştuğu takdirde doktora kesinlikle gidilmesi gereken durumlarda söz konusudur. Aniden başlayan karın ağrıları, dayanılmaz bir sancı ile şiddetli ve sürekli tekrarlıyor ise,  ağrının yanı sıra mide bulantısı ve kusma varsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Dışkı yapmada zorluklar çekiliyorsa ve gaz varsa bir kaç gün boyunca bu isal ve mide bulantısı geçmemişse kilo kaybı ve halsizlik yaşanıyor ise doktora başvurmamız doğru olacaktır. Böylesi durumlarda ağrı kesici türü ilaçları kesinlikle kullanmamalıyız. 
Karın ağrısı ve mide bulantısını nasıl engelleriz
 • Hemen hemen günlük 2 litre su tüketmeliyiz. Bol tüketilen su mideyi rahatlatır ve sindirimi kolaylaştırır.
 • Özellikle de kış aylarında kendimizi soğuğa karşı iyi korumalıyız. Üşümemeye dikkat etmeliyiz.
 • Yiyeceklerimizin doğal olmasına dikkat etmeliyiz.
 • Bol bol yemek yemeli yağlı yiyeceklerden kaçınmalıyız.
 • Düzenli olarak spor yapmalıyız.
 • Gaz yapan yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız.
Bu tür unsurlara dikkat etmemiz halinde hastalıklara kapılma riskimiz azalacak ve sağlıklı yaşamamız mümkün olacağı gibi karın ağrısı ve mide bulantısına da engel olacaktır. Çeşitli etkenlerin sebep olduğu bu rahatsızlar özellikle çocuk ve bebeklerde görülmüşse hal ve hareketler gözlem altına alınmalı, ilaç tedavisi yapılmamalı ve ihmalkar davranılmamalıdır. En yakın çocuk doktoruna götürülmeli ve tedaviye başlanmalıdır.
]]>
Karın Ağrısına İyi Gelen Çaylar https://www.karinagrisi.net/karin-agrisina-iyi-gelen-caylar.html Thu, 25 Oct 2018 20:31:34 +0000 Karın Ağrısına İyi Gelen Çaylar, Bitki çayların özellikleri bazı ilaçlardan daha etkilidir. Sindirimi kolaylaştırır ve zayıflamaya yardımcı olur. Doğada sayısız bitki çayı vardır. Hepsinin görevi, etkisi ve içindeki b Karın Ağrısına İyi Gelen Çaylar, Bitki çayların özellikleri bazı ilaçlardan daha etkilidir. Sindirimi kolaylaştırır ve zayıflamaya yardımcı olur. Doğada sayısız bitki çayı vardır. Hepsinin görevi, etkisi ve içindeki besin değeri farklıdır. Bitki çayları doğada yetiştiği için sağlık için faydalıdır. Şiddetli ağrıları keser. Sindirim sorunların önüne geçer. Diyet listelerinde mutlaka bitki çayı tüketimi bulunur. 

Karın ağrısına iyi gelen çayların geneli karın ağrısını keser ve kötü hastalık riskini azaltır. Doğada kendi isimleriyle farklı bitki çayları vardır. Genel olarak bitki çayı karın ağrı kesici özelliği taşır.

Papatya çayı: Mide iltihabı, mide gazı ve mide karın ağrısına iyi gelen bitki çayıdır. İshali durdurur. Sindirim sistemini çalıştırır. Papatya çayı kaynatılıp çay gibi içilir. Günde en az iki bardak içilmelidir. Papatya çayı içine bal katılıp içilebilir. Protein değeri artar bitki çayı olarak zengin içerikli olur. Yan etkisi yoktur. Sağlık için çok faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Şiddetli karın ağrısını önler.

Rezene çayı: Karın ağrısına ve bir çok hastalığa iyi gelir. Hastalık riskini azaltır. Hastalık önleyici olarak tüketilir. Şifalı bitkiler arasında bulunur. Bitki çayın içinde vitamin, uçucu yağ bulunduğu için sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Kabızlığı önler. İshal varsa durdurur. Kaynamış suyun içine bir çay kaşığı rezene çayı atılır. Demlenir ve içilir. Diyet listelerinde bulunur. Zayıflamaya yardımcı olur. Tokluk hissi verir. Karın ağrısını durdurur.

Zencefil çayı: Halk arasında şifalı bitki olarak bilinir. Hasta için iyileştirici etkisi vardır. Vücut iltihabını önler. Mide bulantısı ve karın ağrısına iyi gelir. Keskin bir aromaya sahiptir. Yaşam kalitesini arttırır. Kırışıklığı azaltır. Ömrü uzatır. Bal ile karıştırılıp içilebilir. Zencefil çayı tadı ağır olduğu için istenilen bitki ve besin katılıp içilebilir. Kanser riskini azaltır. Şiddetli mide ve karın ağrısına iyi gelir.

Karın ağrısına iyi gelen bitki çayların faydaları

Doğada bir çok bitki türü vardır. Bitkilerin geneli ile bitki çayı yapılır. Hepsinin besin özelliği, etkisi farklı olsa da vücut için faydası aynıdır. Sindirim sistemin çalışmasını sağlar. Vücut direncini arttırır. Kolesterolü düşürür. Kabızlığı önler. İshali durdurur. Mide ve bağırsak hareketini arttırır. Tansiyonu düşürür. Şiddetli karın ağrısını keser. Karaciğer, bronşit, öksürük, astım gibi bir çok hastalığa iyi gelir. Kalbin rahat çalışmasını sağlar. Mide üşütmesine iyi gelir. Bitki çayların hepsi zayıflama etkisi yaratır.
]]>
Sol Üst Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/sol-ust-karin-agrisi.html Fri, 26 Oct 2018 07:38:15 +0000 Sol üst karın ağrısı, Karnın sol üst bölgesinde meydana gelen ve altta birçok nedenin olabileceği ağrıya sol üst karın ağrısı denir. Bu bölgeye yakın olan hayati organımız Kalp vardır. Bu nedenle daha çok önemse Sol üst karın ağrısı, Karnın sol üst bölgesinde meydana gelen ve altta birçok nedenin olabileceği ağrıya sol üst karın ağrısı denir. Bu bölgeye yakın olan hayati organımız Kalp vardır. Bu nedenle daha çok önemsenmesi gerekir ve ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Sürekli devam eden ve rahatsızlık veren bu ağrılarda mutlaka bir uzmana görünülmesi gerekir. Bu bölgedeki ağrılar çok şiddetli olabileceği gibi daha yüzeysel ve basit ağrılarda olabilir. Ağrı bir bölgede keskin sabit bir ağrı olabileceği gibi dağılmaya meyilli ve hareketli bir tarzda ağrıda olabilir.

Sol üst karın ağrısı nedenleri nelerdir
 • Pankreatit: Pankreas karın bölgesinin sol tarafında bulunan ve sindirim sistemi için çok önemli bir organdır. Çeşitli hormon ve enzim salgılayarak sindirime yardımcı olur. Bu organın iltihaplanmasına pankreatit denir. Uzun ve kısa süreli olabilir bu iltihaplanma sonucu pankreas ve çevresinde bulunan yapılar etkilenir ve sol üst karın ağrısına sebep olur.
 • Piyelonefrit: Vücuda çeşitli yollarda giren bakterilerin böbreklerde enfeksiyon yapmasıdır. Yine bu enfeksiyonda sol üst karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ateş, titreme, sırt ağrısı diğer belirtilerindendir.
 • Böbrek taşı: Böbrek taşı insanların korkulu rüyası haline gelen daha çok sırt ve bel bölgesinde ortaya çıkan ağrılarla beraber sol üst karın ağrısına  neden olur. Litotripsi adı verilen yöntemle taş kırılarak vücuttan atılması sağlanır. Ağrılarda bu sayede ortadan kaybolur.
 • Zona Hastalığı: Varisella-zoster adı verilen bir virüsün ciltte meydana getirdiği hastalıktır. Ciltte karıncalanma ve yanma, ciltte ortaya çıkan kırmızı yaralar vücudun çeşitli bölgelerinde döküntü olması ve bunlarla birlikte sol üst karın ağrısına da neden olmaktadır.
 • Ülser: Mide mukozasında meydana gelen ülsere, lezyonlara peptik ülser denir. Bazı mekanizmalardaki bozulmalar sonucu mide asidinin mide duvarını tahriş etmesi sonucu ortaya çıkar altta yatan birçok neden vardır. Bu nedenlerin sol üst karın ağrısı oldukça rahatsız edicidir. Bulantı, kusma ve iştahsızlık eşlik eder. Antibiyotik ve çeşitli ilaçlarla tedavi edildikten sonra ağrılar normale dönmektedir.
 • Splenomegali: Dalak büyümesidir. Çeşitli nedenlerle dalak büyür ve sol tarafta olduğu için diğer organları sıkıştırarak sancı şeklinde sol üst karın ağrısına sebep olur.
 • Pnömoni: Virüs, mantar, bakteriler sonucu akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Sol akciğerde iltihaplanma sonucu sol üst karın ağrısı oluşur. Bunların yanında gaz sancıları, gıda zehirlenmeleri, polikistik böbrek hastalığı veya kas gerginliği sonucu da sol üst karın ağrısı meydana gelebilir.
]]>
Karın Boşluğu Ağrısı https://www.karinagrisi.net/karin-boslugu-agrisi.html Fri, 26 Oct 2018 19:58:02 +0000 Karın Boşluğu Ağrısı, Karın içerisinde ve sancı ile birlikte başlayan ağrının nedenidir. Karın kısmının alt bölgesinde bulunan alt kaburga kısmı, diyaframın üstünde ve her iki leğen kemiğinde kemik aralığında kıs Karın Boşluğu Ağrısı, Karın içerisinde ve sancı ile birlikte başlayan ağrının nedenidir. Karın kısmının alt bölgesinde bulunan alt kaburga kısmı, diyaframın üstünde ve her iki leğen kemiğinde kemik aralığında kısıtlanmış olan anatomik bir durumdur. Karın boşluğunu özetlemek gerekirse; derinin ve karın duvarlarının kasları olarak dokular içerisinde meydana gelebiliyor. Oluşum şekline göre, karın ağrısı genel olarak karın boşluğu kısmındaki organların sebebiyet verdiği ağrıyı teşhis edebilmek adına bakılmaktadır. 

Karın bölgesi içerisinde yer alan organlar olarak mide, ince bağırsak, kolon, karaciğer, safra kesesi, dalak ve pankreas olarak belirlenmiştir. Karın boşluğu ağrısı karındaki organlarda oluşan ağrıların karın boşluğunda hissedilmesidir. Örnek verilecek olursa alt akciğerler, böbrekler, rahim ve yumurtalığın da karın boşluğu ağrısına sebep olduğu görülür. 

Karın boşluğu ağrısı teşhisi
 • Oluşan ağrının türü ve özelliği
 • Fizik muayene sonucunda ortaya çıkan veriler
 • Laboratuvar muayenesi, radyolojik ve endoskopik olarak yapılan testler
 • En önemlisi de cerrahi teşhislerdir. 
Karın boşluğu ağrısı nedenleri

Bazı durumlarda karın boşluğu kısmındaki ağrının nedeni sindirim sistemi olabilir. Ağrının belirtileri gözlemlenip belirlenerek teşhisi koyulmaktadır.
 • Apandisit ağrısı bu durumu gerçekleştiriyorsa cerrahi yardım gerekmektedir. 
 • Bu ağrıyı gerçekleştiren şey safra kesesi ağrısı ise ağrı genel olarak karnın üst kısmına oluşur.
 • Mide ve bağırsak ağrısı karın boşluğuna vurursa mide kanaması gerçekleşiyor olabilir.
 • Eğer bağırsak ağrısı karın boşluğuna vurursa derhal bir hastaneye gidilmelidir. Bu durum bağırsak tıkanıklığına işaret gösterebilir. 
]]>
Bebeklerde Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.karinagrisi.net/bebeklerde-karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sat, 27 Oct 2018 08:01:34 +0000 Bebeklerde Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Karın ağrısı bebeklerde çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bebeklerde sindirim sisteminin tam olarak gelişmemiş ve enzimlerin yeterli seviyede olmaması nedeniyle bebeklerde ga Bebeklerde Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Karın ağrısı bebeklerde çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bebeklerde sindirim sisteminin tam olarak gelişmemiş ve enzimlerin yeterli seviyede olmaması nedeniyle bebeklerde gaz sancısı problemi yaşanmaktadır. Bebeklerde karın ağrısının sebebi genellikle gaz problemleridir. Özellikle yeni doğan bebeklerde gaz şikayetleri; anneler ve bebekler için uykusuz geceler anlamına gelmektedir.  Bebekler karın ağrısından dolayı ayaklarını sürekli olarak yukarı doğru çekmekte ve sürekli ağlamaktadır. Emziren annelerin üşütmesinden dolayı yada annenin yediği gaz yapıcı yiyecekler ile geçebilmektedir. 

Bebeklerde Karın Ağrısı Nedenleri

Bebeklerde kronik karın ağrısı gaz probleminden olduğu gibi kronik olarak ortaya çıkan kabızlık problemlerinde de bebeklerde karın ağrısı problemi görülmektedir. Ayrı bir neden de bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu olabilmektedir. Bu yüzden bebeklerde karın ağrısı karında şişlik, sertlik görüldüğünde mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Sindirim sisteminin tam gelişememiş olması dolayısı ile oluşabilen bebeklerde karın ağrısının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Özellikle biberon ile beslenen bebeklerde gaz sancısı hava yuttuklarından dolayı daha sık yaşanmaktadır. Bu yüzden bebek beslendikten hemen sonra yatırmamalı be gaz daha fazla birikmeden çıkarılması gerekmektedir. Bebeklerin organlarının tam gelişmediği için den dolayı bağırsak tıkanıklığı fıtık gibi cerrahi operasyon gerektiren bir sebepten de ağrıyabileceği için bebeklerde karın ağrısı önemsenmelidir. Bebekler çok miktarda su içmiş ise karın ağrısı problemi yaşanabilmektedir. 

Bebeklerde Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Bebeklerde gaz probleminden dolayı karın ağrısı var ise çok sıkı ve üst üste kıyafet giydirmemeli bebeğin hareketlerini kısıtlamamak gerekmektedir. Bebeğin karnına sıcak bir bez koyulması da bebeği rahatlatmaktadır.

Bebeklerde karın ağrısına iyi gelen bir diğer şey de bebeğin karnına masaj yapmaktır. Çok bastırmadan yapılacak olan masaj bebeği rahatlatmaktadır. Ayrıca doğal evde yapılacak olan bebeklere anason çayı, çörek otu çayı verilerek bebeğin rahatlaması sağlanmalıdır. Anason çayını ve çörek otu çayını annenin de içmesi gerekmektedir. 
]]>
Çok Şiddetli Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/cok-siddetli-karin-agrisi.html Sun, 28 Oct 2018 00:17:49 +0000 Çok Şiddetli Karın Ağrısı, Karın problemlerinin nedeni tam olarak anlaşılması zor olabilir. Bazen küçük ve ciddi karın ağrıları aynı belirtilerle başlayabilir. Ağrının şiddeti ve konumu ağrıya neyin sebep olduğu Çok Şiddetli Karın Ağrısı, Karın problemlerinin nedeni tam olarak anlaşılması zor olabilir. Bazen küçük ve ciddi karın ağrıları aynı belirtilerle başlayabilir. Ağrının şiddeti ve konumu ağrıya neyin sebep olduğunu belirlemenizde yardımcı olabilir.

Genel Karın Ağrıları: Genelleştirilmiş ağrı, karnın yarısında veya daha fazlasında görülür. Genelleşmiş ağrı, birçok farklı hastalıkla ortaya çıkabilir. Genellikle tıbbi tedavi olmadan iyileşir. Hazımsızlık ve karından mideye genel bir ağrıya neden olabilen yaygın problemlerdir. Evde yapılan tedavi, rahatsızlıkların bir kısmını hafifletmesinde yardımcı olabilir. Birkaç saat içinde daha şiddetli hale gelen, genelleşen hafif ağrı ya da kramp ağrısı, bağırsak tıkanıklığının bir semptomu olabilir.

Lokal Karın Ağrıları: Karının bir bölgesinde oluşan ağrılardır. Aniden ortaya çıkan ve daha kötüleşen lokal ağrı, ciddi bir sorunun belirtisi olma olasılığı yüksektir. Apandisit ağrısı genel bir ağrı olarak başlayabilir. Fakat; sıklıkla karın bölgesine taşınır. Safra kesesi hastalığı veya peptik ülser hastalığından kaynaklanan ağrı sıklıkla karnın bir bölgesinden başlar ve aynı yerde kalır. Kademeli olarak daha şiddetli lokalize ağrı, karın organının iltihaplanma semptomu olabilir.

Kramplı Karın  Ağrısı: Aralıklarla nükseden ağrılardır. Kadınlarda menstrüel dönemlerde ağrı sık ve şiddetlidir. Kramplar şiddeti devam ederse ve ağrı 24 saatten uzun sürerse veya lokalize olmazsa genellikle endişe duyulcak bir durum yoktur. İshalle aniden başlayan kramp veya diğer küçük sağlık sorunları oldukça ağrı yapabilir.

Bazen aniden ortaya çıkan şiddetli ağrı; midede ve bağırsaklarda yırtık, testis veya yumurta torsiyonu, böbrek taşı, safra kesesi hastalığı veya aortik anevrizma gibi kan damarı problemleri olabilir. Apandisit veya safra kesesi hastalığı şikayeti var ise öksürdüğünüz zamana ağrılar artabilir. Hareket veya öksürük ile artan ve gergin kaslardan kaynaklanan ağrı, ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Şiddetli karın ağrısı, aniden ortaya çıktığında veya birkaç saat ya da gün içinde yavaş yavaş yeni ve farklı hafif ağrılar oluştuğunda doktora başvurulması gerekir.

Önlemler ve Yapılması Gerekenler

Ağrı artar veya karnın belirli bir alanına lokalize olur. Diyare, bulantı, kusma ve ateş gibi semptomlar gelişirse acilen doktorunuzu aramanız gerekir.
]]>
Hamileliğin İlk Aylarında Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/hamileligin-ilk-aylarinda-karin-agrisi.html Sun, 28 Oct 2018 10:37:24 +0000 Hamileliğin İlk Aylarında Karın Ağrısı, Bunun bir çok sebebi olabilir. Genel olarak karın ağrılarının en önemli sebebi anne vücudunun hamileliğe hazırlanma sürecinin bir parçasıdır. Hamilelikte karın ağrısının z Hamileliğin İlk Aylarında Karın Ağrısı, Bunun bir çok sebebi olabilir. Genel olarak karın ağrılarının en önemli sebebi anne vücudunun hamileliğe hazırlanma sürecinin bir parçasıdır. Hamilelikte karın ağrısının zararsız nedenleri olduğu gibi çok ciddi sonuçlar doğurabilecek, anne ve bebeğin sağlığını etkileyebilecek sorunlardan da olabilir. Bu yüzden hamilelik sürecinde olan bayanlar bu tür ağrıları takip etmeli ve dikkatli olmalıdırlar.

Hamileliğin ilk aylarında karın ağrısının çeşitleri ve nedenleri

Yuvarlak bağ ağrısı: Bu şekilde oluşan karın ağrıları hareket edildiği anda çok ağır bir ağrı ile kendini gösterebilir. Bazen bu ağrı çok hafif ve uzun da sürebilir. Bu ağrıya neden olan faktör ise rahimde kasığa doğru uzanan bağların gerilmesi ve rahimin büyümesinden oluşur.

Gaz ve Kabızlık: Hamileliğin ilk aylarında bazı hormonların artması sebebiyle gaz oluşur.

Braxton hicks kasılmaları: Bu kasılmalar vücudun hamilelik ve doğuma hazırlık aşamasında kendini gösteren bir tür karın ağrısı nedenidir. Sık sık karşılaşmak mümkündür. BU kasılmayı diğer kasılmalar ile ayırt etmek gerekir. Braxton hick kasılması diğer kasılmalardan çok farklı olarak kendini gösterir. Karnın sert bi yapıya bürünmesini ve karnın sert ve sıkı bir hale gelmesinde kendini gösterir. 

Hamileliğin ilk aylarında oluşabilecek karın ağrılarını önlemek için yapılması gerekenler
 • Bol su içilmelidir.
 • Lifli yiyecekler tüketilmelidir.
 • Spor ve egzersizler yapılmalıdır.
 • Ani hareketlerde bulunulmamalıdır.
 • Günlük bir kaç saat yürüyüş yapılmalıdır.
 • Oturma şekline dikkat edilmelidir.
 • Karın kasını geliştirecek hareketler yapılmalı.
Hamilelikte ilk zamanlarında oluşabilen karın ağrıları çoğu kez normal olarak gözlemlense de bazı karın ağrıları çok ciddi sağlık sıkıntıları çıkartabilir. Hamileliğin ilk üç ayında düşük yapma riski çok yüksektir.

Hamileliğin ilk aylarında oluşabilecek karın ağrılarının tehlikeli nedenleri
 • Dış gebelikten kaynaklanan ağrılardır. Bu ağrı kendini şiddeti ile belli edebilir.Bunun yanı sıra kanamalar meydana gelebilir.
 • Rahim ağzının erken açılması  veya genişlemesi sonucu ortaya çıkabilecek ağrılardır. Bu ağrılar erken doğum ya da düşük yapmaya sebep olabilir.
 • Rahim ağzının büyümesi vücudun fizyolojik yapısını bozabilir. Bu büyüme kendini bel ve boyun ağrısı olarak gösterebilmektedir.
 • Diğer yandan rahimdeki kasılmalar ve bu kasılmaların uzun sürmesi erken doğum riskini arttırmaktadır.
 • Bu tür kasılmalar anne adayının dayanılmaz karın ağrısı çekmesine neden olabilir. 
Oluşabilecek karın ağrılarının bir çok sebebi vardır. Bu ağrıları birbirinden ayırt etmeli  erken müdahale edilmelidir. Erken müdahale edilmeyen veya ihmal edilen bazı ağrıların ciddi sebepleri olabilir. Bu tür ağrılar düşük yapmaya ve anne hayatını tehlikeye dahi atabilir.
]]>
Çocuklarda Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/cocuklarda-karin-agrisi.html Mon, 29 Oct 2018 08:36:40 +0000 Çocuklarda Karın Ağrısı, çocukluk döneminde sık sık görülen karın ağrısı hemen bir hastalık olarak yorumlanmamalıdır. Ancak yine de dikkatli olmak lazım. Çünkü karın ağrısı, önemsiz bir gaz sancısından da kayn Çocuklarda Karın Ağrısı, çocukluk döneminde sık sık görülen karın ağrısı hemen bir hastalık olarak yorumlanmamalıdır. Ancak yine de dikkatli olmak lazım. Çünkü karın ağrısı, önemsiz bir gaz sancısından da kaynaklanabileceği gibi tedavi gerektiren karın ağrıları da olabilir. Bu yüzden çocuklarda karın ağrısı nedeni mutlaka teşhis edilmelidir. 

Çocuklarda karın ağrısı değerlendirilirken farklı kriterler göz önüne alınarak hastalığın hangi organdan kaynaklandığı daha kolay tespit edilir. Mesela çocuğun yaşı önemli bir kriterdir. Ayrıca ağrı ister kronik isterse akut olsun ağrının nedenini tespit etmek için çocuğun yeni doğan, okul çağı, ergenlik dönemi ve okul öncesi dönem gibi sınıflandırmalar yapılır.

Çocuklarda Karın Ağrısı Belirtileri 

Konuşma çağına gelmemiş çocukların karın ağrısını tespit etmek zordur. Bu yüzden çocuğunuzun karın ağrısının olup olmadığını tespit etmek için bazı hareketlerini kontrol etmeniz gerekir. Çünkü çocuklarda karın ağrısı bazı olağan dışı hareketlere neden olur. Çocuklarda karın ağrısı belirtileri şöyledir;

 • İdrar ve kaka sırasında ağlama
 • Bacaklarını karnına kadar çekip ağlama
 • Sürekli kusma ve çocuğun ten renginde solma
 • Sık sık idrar yapma
 • Geceleri aniden uykudan uyanıp ağlama

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri 

Çocuklarda karın ağrısı yetişkinlere göre daha sık görülür. Çünkü çocuklar bazı ihtiyaçlarını giderme konusunda ve rahatsızlıklarını söyleme konusunda yetikinler kadar tecrübeli değildir. Bu yüzden en basit bir olay bile karın ağrısına neden olabilir. Çocuklarda karın ağrısının nedenleri şöyledir;

 • Bağırsak düğümlenmesi ve bağırsak tıkanması
 • Gaz sancısı ve süt protein alerjisi
 • Reflü hastalığı ve karın içerisindeki yapısal ya da iltihaplanmaları hastalıklar
 • Kabızlık ya da ishal
 • Ülser ve gastrit
 • Beslenme yanlışlıkları ve sindirim sorunları
 • Bazı gıdalara karşı oluşan alerjiler
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Apandisit ve kurşun zehirlenmesi
 • Testislere ait rahatsızlıklar

Çocuklarda Karın Ağrısı Tedavisi

Çocuklarda karın ağrısı tedavisinde mutlaka uzman doktora görünmek gerekir. Hastalığın tedavisi için öncelikle nedeninin tespit edilmesi gerekir. Genelde hastalığın nedenini tespit etmek için kan ve idrar tahlilleri yapılır. Tahlil sonuçları normal değerler ile değerlendirilerek teşhis koyulur. Bunun dışında anne ve babanın da çocuklarda karın ağrısı için yapabileceği şeyler vardır. a

 • Çocuğunuzun abur cubur gibi katı ve işlenmiş gıdalar yemesini bir süre izin vermeyin.
 • Çocuğunuza düzenli su içirin ve bağırsaklarının düzenli çalışmasını sağlayın.
 • Doktorunuzun da izni ile hastalık nedenine göre bitkisel çaylar ile tedavi uygulayın.
 • Çocuğunuzun beslenmesini kontrol altına alın.
 • Düzenli olarak uyku ve spor alışkanlığı kazandırmak gerekir.
 • Çocuğunuzun gazlı içecekler tüketmesine engel olun.
 • Çocuğunuzun gerekli aşılarını yaptırın ve düzenli olarak doktor kontrolüne götürün.
]]>
Gebelikte Karın Ve Kasık Ağrısı https://www.karinagrisi.net/gebelikte-karin-ve-kasik-agrisi.html Mon, 29 Oct 2018 21:39:07 +0000 Gebelikte karın ve kasık ağrısı, gebelik anne adayı için güzel olduğu kadar biraz da zor bir dönemdir. Gebelikle beraber anne adayının vücudu bütünüyle ruhsal ve bedensel olarak bir hazırlık sürecine girer. Bunlara bağlı o Gebelikte karın ve kasık ağrısı, gebelik anne adayı için güzel olduğu kadar biraz da zor bir dönemdir. Gebelikle beraber anne adayının vücudu bütünüyle ruhsal ve bedensel olarak bir hazırlık sürecine girer. Bunlara bağlı olarak da karın ve kasık ağrısı gibi rahatsızlıklar oluşur. 

Gebelikte karın ve kasık ağrısı ilk aylarda ara sıra hafif sancı şeklinde meydana geliyorsa, çok panik yapmaya gerek yoktur. Bu ağrılar kendini hazırlayan vücudun rahim genişlemesine ve hormonların çalışmasındaki değişikliğe bağlı oluşabilir. Ağrı beraberinde kanama oluşmaması önemlidir. Gebelik psikolojisine bağlı, çevrenin etkisiyle aşırı ve sürekli yemek yiyen anne adaylarında da bu rahatsızlıklar sık sık yaşanır. Annenin beslenmesinin önemi kadar beslenme şeklide oldukça önemlidir. Ayrıca anne adayının strese girmemesine ani bir korku ve panik yaşamamasına da dikkat etmek gerekir.

Gebelikte karın ve kasık ağrısı, son aylara girildikten sonra yaşanmaya başlarsa kimi zaman bu ağrılar yalancı doğum sancısı anlamına geliyor. Anne adayının vücudu kendini doğuma hazırlıyor ve büyüyen bebekle birlikte ağrılar daha sık yaşanıyor. Bebek büyüdükçe anne rahmine baskı yapıyor ve rahim genişledikçe gebenin ağrıları daha şiddetli bir hal alıyor. Aşırı şiddetlenen, durmayan ve beraberinde kanama yapan gebelikte karın ve kasık ağrılarında zaman kaybetmeden doktora başvurmak geteklidir.

Gebelikte karın ve kasık ağrısı tedavisi için yapılması gerekenler
 • Anne adayı doğum gerçekleşene kadar kesinlikle strese girmemeli, stresli ortamlardan uzak kalmalıdır.
 • Gebelik boyunca bol bol su içilmelidir. Anne vücudu ve bebeğin sağlığı için bünyenin gerekli sıvıyı alması önemlidir.
 • Hamilelik süresi boyunca ağır cisimler kaldırılmamalıdır.
 • Beslenme şekli, az az ve sık sık olmalıdır. Birden ve hızlı yemekten kaçınılmalıdır.
 • Ayakların altına bir yastık konularak uzanıp, dinlenilmelidir. Anne adayının vücudu aşırı yorgunluk yaşarsa bu ağrıya neden olur.
 • Akşam yemeklerinden sonra anne adayı için kısa yürüyüşler yapılabilir. Sindirim işlemi kolaylaşırsa karın ve kasık ağrıları da hafifler.
 • Harici durumlarda ve kanamalı ağrılarda hemen doktora bilgi verilmelidir.
]]>
Üst Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/ust-karin-agrisi.html Mon, 29 Oct 2018 22:11:42 +0000 Üst Karın Ağrısı, Latincesi abdomen olan karın boşluğunun üst kısmında meydana gelen çeşitli karakterde olan ağrı semptomlarına denir. Üst karın ağrısının etimolojisinde birçok neden yatmaktadır. Bu nedenler a Üst Karın Ağrısı, Latincesi abdomen olan karın boşluğunun üst kısmında meydana gelen çeşitli karakterde olan ağrı semptomlarına denir. Üst karın ağrısının etimolojisinde birçok neden yatmaktadır. Bu nedenler ağrının yeri, şiddeti, süresi, ağrının belirlenmesinde önemli rol oynar. Üst karın akciğerler, kalp gibi hayati organlarla komşu olduğu için önemli bir konudur. Gereken önlemlerin alınması gerekmektedir.

Üst Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir
 • Reflü: Reflü hastalığı latincesi özefagus olan yemek borusunun mideye açılan yerindeki kapakçıkların çeşitli nedenlerle işlev görememesi sonucu midenin asitli içeriğinin özefagusa doğru yükselmesi ve temas edilen yerleri tahriş etmesidir. Karnın orta ve üst tarafında yanma şeklinde ağrı oluşturur. İlaç tedavisi ile şikayetler azaltılır.
 • Ülser: Mide ülseri bulantı kusma ağrılarla buna ek olarak üst karında veya alt karında boğaza kadar çıkabilen ağrı ve yanmalara neden olur. Antibiyotikler yardımı ile bakterinin endikasyonu sonucu ağrılar azalmaktadır.
 • Gıda zehirlenmeleri: Bayatlamış tarihi geçmiş çeşitli patojenlerle kontamine olmuş gıdaların tüketilmesi ile patojenlerin karın bölgesine yayılıp işleyişini bozması ile ortaya çıkar. Kramplar şeklinde karın ağrılarına neden olur. Midenin yıkanması ile ağrılar giderilir ve normal hale gelir.
 • Akciğer Enfeksiyonları: Akciğer iltihapları kalp krizi gibi nedenlerden dolayı üst karın ağrısına neden olmaktadır. Akciğere veya kalbe bağlı rahatsızlıkların düzeltilmesi ile bu ağrılar son bulur. 
 • Sinir ve Kas Sıkışması: Mideye yakın bölgede çok sayıda sinir ve kas bulunmaktadır. Bunların herhangi bir neden ile zedelenmesi sinir hasarının oluşması veya sıkışması sonucu üst karın ağrısına neden olur. 
Ayrıca çeşitli tümörler, kanserlerde bu bölgede ağrılara yol açabilir. Eğer bu ağrılar reflü, gastrit, ülser gibi nedenlere bağlı ise beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir. Çünkü çok yemek yeme, asitli yiyecek ve içecek tüketimi bu hastalığı daha çok kötüleştireceği için dikkat edilmesi gerekir. Bunların yanında bazı çevresel faktörlerde üst karın ağrısına sebep olur. Devamlı ve şiddetli olduğu durumlarda bir doktora görünmenizde fayda vardır.
]]>
Kusma Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/kusma-karin-agrisi.html Tue, 30 Oct 2018 18:13:50 +0000 Kusma Karın Ağrısı, Bu tarz şikayetler herhangi bir hastalığın belirtileri olabileceği gibi geçici bir rahatsızlık durumunu da işaret etmektedir. Çocuk yaşta veya yetişkin kişilerde oldukça sık karşılaşılan bu rahat Kusma Karın Ağrısı, Bu tarz şikayetler herhangi bir hastalığın belirtileri olabileceği gibi geçici bir rahatsızlık durumunu da işaret etmektedir. Çocuk yaşta veya yetişkin kişilerde oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlık, ilerleyen dönemlerde ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. 

Kısa süreli olarak ortaya çıkan kusma karın ağrısı durumlarında neler yapmanız gerektiğini kesinlikle iyi bilmeniz gerekir. Çünkü bu rahatsızlık belirtilerine karşı herhangi bir önlem almadığınız taktirde, uzun ve kalıcı olan hastalıklarla karşı karşıya kalmanız oldukça yüksektir. 

Yanlış önerilen ilaç tedavisi ile kısa süreli olarak belki ağrılar geçebilir fakat ilerleyen dönemlerde kullanılan bu ilaçlar yan etkilerini göstererek rahatsızlığınızı olumsuz yönde tetikler. Bu yüzden kusma karın ağrısı gibi şikayetleriniz olduğunda ilk öncelik olarak uzman bir doktora gitmeniz ve hekimin önerdiği ilaç tedavisi ile tedavi olmanız daha doğru ve sağlıklı bir karar olacaktır. Bu önemli rahatsızlığa birçok durum neden olmaktadır ve bunları bilerek neler yapmanız gerektiği konusunda bilgiye sahip olmanız gerekir. 

Kusma Karın Ağrısı Nedenleri

Oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlık durumunda ilk olarak kusmanın görülmesi ve ardından başlayan şiddetli karın ağrıları birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu rahatsızlığa en çok etki eden nedenler şu şekilde yer almaktadır;
 • Kişinin gün içerisinde veya uzun süreli olarak düzensiz ve çok fazla dengesiz bir şekilde beslenme tarzının olması en çok etki eden faktörler arasında yer alır. Ayrıca bununla birlikte kişinin herhangi bir gıdaya karşı alerjisinin olması veya gıda zehirlenmesi yaşaması kusma karın ağrısı şikayetlerine neden olan bir durumdur.
 • Kişinin çok fazla yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmesi durumda bu rahatsızlık oldukça sık görülmektedir ve başka hastalıklara da davetiye çıkaran bir durumdur. Ayrıca alınan gıdaların son kullanım tarihine, bayatlığına dikkat edilmeden yenilmesi sonucunda bu rahatsızlık oldukça yaygın olarak kendini göstermeye başlar. 
 • Kişide çok fazla aşırı kilo ya da zayıflık durumunun olması da etki eden bir diğer nedenler arasında yer alır.
 • Alkol, sigara ve diğer zararlı maddelerin çok aşırı ve uzun süreli kullanılması nedeni ile oldukça sık kusma karın ağrısı gibi şikayetler duyulmaktadır.
 • Gün içerisinde yeteri kadar su içilmemesi ve gerekli olan vitamin, protein içerikli besinlerin alınmaması durumunda bu rahatsızlık oldukça sık görülmektedir. 
 • Uzun süreli olarak kullanılan ilaçların yan etkileri ile birlikte oluşan bazı farklı sağlık problemlerinin yaşanması bu duruma etki eden nedenler arasında yer alır. 
Bu rahatsızlık durumları görüldüğü taktirde kişinin kesinlikle vakit kaybetmeden bir hekime giderek tedavi olması gerekir. Kusma karın ağrısı gibi şikayetlerin önüne geçebilmek için kişinin özellikle beslenme ve kilo orantısına dikkat etmesi gerekir.
]]>
Karın Ağrısı Gaz https://www.karinagrisi.net/karin-agrisi-gaz.html Wed, 31 Oct 2018 16:09:35 +0000 Karın Ağrısı Gaz, Her yaştan insan bazı zamanlarda karın ağrısı ve gaz sorunu yaşayabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre bir insanın günde ortalama olarak 12 kez gaz çıkardığı ortaya koyulmaktadır. Karın ağrıs Karın Ağrısı Gaz, Her yaştan insan bazı zamanlarda karın ağrısı ve gaz sorunu yaşayabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre bir insanın günde ortalama olarak 12 kez gaz çıkardığı ortaya koyulmaktadır. Karın ağrısı ve gaz şikayetiniz varsa öncelikle bundan korunmak için hangi besinlerin gaz yaptığını belirleyip, yemek yerken bu gıdaları olduğunca az tüketmeye çalışmanız yararlı olacaktır. Eğer aldığınız tüm önlemlere rağmen normalin dışında karın ağrısı gaz yaşıyorsanız bunun altında yatan başka bir sebebin olup olmadığını öğrenmek için bir uzmana görünmeniz gerekir. 

Karın bölgesinde gaz birikmiş olan kişi istem dışı bir şekilde gaz çıkartabilir. Bu gazın sebep olduğu ağrıdan kurtulmanın en kolay yoludur. Fakat gazın istemsiz veya bilinçli bir şekilde vücuttan atılamadığı durumlarda karnın çeşitli bölgelerinde belirgin olarak batma hissi veren ağrılar meydana gelebilir. Gazla birlikte yaşanan şişkinlik rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Bazende bu şişkinlik  bağırsak sendromu gibi bağırsak rahatsızlıkların habercisi olabilir. 

Karın ağrısı ve gaz genelde yapay tatlandırıcı kullanılan gazlı içecek, fazla yağlı yemekler ve özellikle de süt ürünlerinin tüketilmesiyle ortaya çıksa da bazı durumlarda lifli meyve ve sebzelerin tüketiminden sonra da ortaya çıkabilir. Bu tamamen kişinin bazı yiyeceklere olan hassasiyeti veya sindirim sisteminde yaşanan diğer sıkıntılarına bağlıdır. Normalin dışında gaz oluşmasının diğer sebepleri arasında; sakız çiğnenmesi, içecekleri pipetle içme, hızlı yemek yeme, sigara içme veya aşırı miktarda hava yutmak sayılmaktadır. Ayrıca bazı antibiyotiklerin aşırı kullanılması; kabızlık, kolit gibi sorunlarda gaz oluşumuna yol açabilmektedir.

Gaz Sebebiyle Meydana Gelen Karın Ağrısı

Gaz oluşmasını tamamıyla ortadan kaldırmak mümkün değildir çünkü gaz sindirimin bir parçasıdır. Ama devamlı olarak karın ağrısı ve gaz rahatsızlığı yaşıyorsanız yemekten hemen sonra yediklerinizi not alacağınız bir defter tutmanız hangi besinlerin sizde gaza sebep olduğunu tespit etmek için iyi bir çözüm olabilir. Bazılarında hiç gaz yapmayan bir meyve, sebze veya bir yemek sizde gaza yol açabilir. Ayrıca nane çayı gibi bazı bitkisel çaylar da gazın daha kolay atılmasına yardımcı olacaktır. Beslenme ve yaşam biçiminizde yapacağınız bazı değişiklikler gaz sebebiyle oluşan karın ağrılarını hafifletecektir. Bu değişimler arasında; yemek öğünlerini küçültme, gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durma, sakız ve şekerli şeyler tüketmeme, içecekleri pipet olmadan içme, sigarayı bırakma ve düzenli bir şekilde egzersiz yapmak olarak sıralamak mümkündür.
]]>
Karın Alt Bölgesinde Ağrı Ve Şişkinlik https://www.karinagrisi.net/karin-alt-bolgesinde-agri-ve-siskinlik.html Thu, 01 Nov 2018 08:49:39 +0000 Karın Alt Bölgesinde Ağrı Ve Şişkinlik, Tüm karın ağrısında ki gibi olmasa da, alt karındaki ağrısı da oldukça geniş nedenleri olan bir ağrıdır. Alt karın ağrının teşhisi yine de diğer genel karın ağrısına Karın Alt Bölgesinde Ağrı Ve Şişkinlik, Tüm karın ağrısında ki gibi olmasa da, alt karındaki ağrısı da oldukça geniş nedenleri olan bir ağrıdır. Alt karın ağrının teşhisi yine de diğer genel karın ağrısına göre en kolay teşhis edilebilen bir ağrıdır

Alt karın bölgesindeki ağrı ve şişkinlik hemen hemen her yaştaki kişilerde sık görülebilmektedir. Genellikle en büyük ve en çok görülen sebebi gaz sancılarıdır. Alt karın ağrısının yada şişliğinin nedenleri çeşitli olduğu için, hiç bir zaman doktora danışmadan ağrı kesici yada herhangi bir başka ilaç almamalıyız.

Karın Alt Bölgesinde Ağrı Ve Şişkinlik Nedenleri
 • Bayanlarda adet dönemi genellikle şiddetli alt karın ağrısı ve şişkinlikle geçer,
 • Fazla gazlı yiyecekleri sık tüketmek, alt karın ağrısı ve şişkinliğe yol açar,
 • Bayanlarda yumurtalıklarda ki enfeksiyon yada kist,
 • Alt karın kaslarının gerilmesi,
 • İdrar yolları iltihabı, yada idrar yolunda taş bulunması,
 • Bağırsaklarda enfeksiyon yada tıkanıklık,
 • Farklı bir hastalıktan dolayı kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak da alt karında ağrı ve şişkinlik olması da olası nedenlerden birisidir. 
Karın Alt Bölgesinde Ağrı Ve Şişkinlik Tedavisi

Karın alt bölgesindeki ağrı ve şişkinlik, eğer başlarda yumuşak olarak seyrediyorsa, ilk olarak gaz sancısı aklımıza geleceğinden dolayı, evde gaz giderilebilecek bitki çaylarını deneyebilir, kendinizi sıcak tutabilirsiniz, alt karına yumuşak daireler şeklinde masaj yapabilirsiniz. Eğer ağrınız adet sancısından dolayı olmuşsa ilk olarak kekik suyu tüketebilir, yine gaz sancısında olduğu gibi kendinizi sıcak tutmaya özen gösterebilirsiniz. Fakat her şeye rağmen evdeki yöntemler bir işe yaramıyorsa hemen bir doktora başvurmalısınız. 
Doktor, alt karındaki ağrı ve şişkinliğin öncelikle teşhisini koyduktan sonra buna göre ilaç tedavisine başlayacaktır, bu tedaviyi ilaçlarınız bitene kadar uygulamanız ağrı ve şişkinlikten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
]]>
Hamilelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.karinagrisi.net/hamilelikte-karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 01 Nov 2018 22:17:33 +0000 Hamilelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Hamilelik döneminde hormonlarda köklü değişimler yaşandığı için ağrılar  yaşanması normaldir. Bebek büyüdükçe karın ağrısı oluşabilir. Düzensiz beslenme, kontrolsüz harek Hamilelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Hamilelik döneminde hormonlarda köklü değişimler yaşandığı için ağrılar  yaşanması normaldir. Bebek büyüdükçe karın ağrısı oluşabilir. Düzensiz beslenme, kontrolsüz hareket sonucu ağrı görülür. Hamilelik döneminin sıkıntısız geçmesi için dikkatli beslenme, egzersiz hareketlerin yapılması gerekir. Hamilelikte oluşan kasılma, karın ağrısı olmaması için dinlenmek gerekir. Aniden vücut ağrısı oluşabilir. İdrarda yanma, dışkıda kan, idrar yaparken zorlanma karın ağrısına neden olur. Anne ve bebek sağlığı için zararlıdır. Mutlaka doktora gidilmelidir. Hamilelikte yemeğe, içmeye çok dikkat edilmesi gerekir. Asitli, kafein tüketilmesi zararlı olur. Sigara, alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu alışkanlıklar belirsiz ağrıları oluşturur ve sağlık için zararlıdır. Sigara içilen ortamdan daima kaçınılmalıdır. Hamilelikte mide ağrısı, bağırsak sorunu arttığı için devamlı karın ağrısı oluşur. 

Hamilelikte karın ağrısına ne iyi gelir denildiğinde ilk akla gelen doktor tavsiyesi ile bitki çayı içilmesi gelir. Nane çayı, zencefil çayı, papatya çayı tüketilmelidir. Bu çaylar ağrı kesici özelliktedir. Karın bölgesini incitmeden sürekli masaj yapılmalıdır. Bol salata yenilmeli sebze ve meyve tüketilmelidir. Sebzenin hormonsuz olmasına dikkat edilmelidir. Hamile bayanın öğün yemekleri fazla olmalıdır. Bol su tüketilmelidir. Kendisini yormadan yürüyüş yapılmalıdır. Ağrıyan karın bölgesi devamlı sıcak tutulmalıdır. Mideyi hafif tutacak besinler yenilmelidir. Hamile bayan besin tüketimine dikkat ederse karın ağrısı problemi yaşamaz. Eğer dikkat edildiği halde ağrı oluşuyorsa anne adayı ve bebek sağlığı için mutlaka doktora gidilmelidir.

Hamilelikte karın ağrısı neden olur

Hamilelik döneminde hormon değiştiği için sindirim sistemi yavaşlar. Karın bölgesinde ağrı oluşur. Hamilelikte gaz sorunu oluşur. Bağışıklık sisteminin hareketi yavaşladığı için sindirim sistemi yavaş çalışır. Yiyeceklerin sindirilmesi geç olur. Bu nedenle kabızlık sorunu oluşur. Dışkı yaparken zorlanma olması şiddetli karın ağrısına neden olur. Bebek anne karnında büyüdükçe vücutta kasılma ve güçsüzlük oluşur. Karın ağrısına neden olur. Anne sürekli oturduğu, dinlendiği için vücut hareketsiz kalır. Karın bölgesinde ağrı görülür. Düzensiz beslenme, hijyen kurallarına uyulmaması da karın ağrısını oluşturur.
]]>
Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/karin-agrisi.html Fri, 02 Nov 2018 00:38:37 +0000 Karın Ağrısı, Çocuk ve yetişkinlerde çok görülen hastalık türüdür. Karın ağrısının nedeni bilinmeden bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. Karın ağrısı vücut ve kasık arasındaki bölgede hissedilir. Kadınların adet Karın Ağrısı, Çocuk ve yetişkinlerde çok görülen hastalık türüdür. Karın ağrısının nedeni bilinmeden bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır. Karın ağrısı vücut ve kasık arasındaki bölgede hissedilir. Kadınların adet döneminde ağrı daha sık olur. Adet dönemi geçici olduğu için ağrı  normal karşılanır. Karın ağrısı aniden başlar ve gün boyu devam edebilir. Karın ağrısı vücuda etki eder. Ağrı şiddetli olursa vücut direnci düşer. Karın ağrısı bir çok nedenden dolayı görülür. Ağrı sebepleri olarak mide, gaz, bağırsak problemi, acı, ekşi tüketimi sonucu karın ağrısı oluşur. Vücudun dengesini bozan gıda sağlık sorunlarını ve karın ağrısını oluşturur. Her yemek öğün sonrası elma suyu içilmesi ve muz yenilmesi karın ağrısı oluşumunu hafifletir. 

Karın ağrısı hafife alınmamalıdır. Kolon kanser riski karın ağrısı ile başlar. Karın ağrısı bedenin sağ üst alt bölgesinde ve sol üst alt bölge olarak görülür. Ağrıyan bölge tespit edilir. Ağrının oluştuğu yer üst bölgede veya alt bölgede ise o bölgenin iç organındaki sorundan oluşur. Apandist ağrısı karın ağrısına neden olur. Karaciğer organı karın üst bölgesinde olduğu için karın ağrısı görülür. Üşütme, gıda zehirlenmesi karın ağrısına neden olur. Ağır ameliyat geçiren kişide ve bağırsak sorunu olan kişide karın ağrısı görülür. Hafif ağrılar ciddi sağlık sorunu oluşturur. Karın ağrısı sadece organ şikayetine bağlı olmaz. Kalp hastalığından kaynaklanabilir. Kişi kalp hastasıysa sürekli karnı ağrır. Ağrı kalp ve böbrek kısmında daha çok hissedilir. Zamansız bu ağrı kramp şeklinde başlar ve şiddetlenir. Mide ve bağırsak bozukluğu üreme organıyla birleşerek ciddi hastalıkların başlamasına neden olur. En önemli sorun kan hastalığı olarak görülür. 

Karın ağrı nedeni farklı olabilir. Ağrının teşhisi doktor kontrolünde yapılmalıdır. Karın ağrısının nedeni bilinip bilinçli tedbir alınmalıdır. Karın ağrısı nedeni kişiden kişiye farklı olur. Kişinin yaşı, cinsiyeti, yaşam tarzı, sosyal faaliyetleri ve beslenmesi ağrının oluşumuna etki eder. Uzun süreli karın ağrısı devamlı oluyorsa mutlaka ihmal edilmeden doktora gidilmelidir.

Karın ağrısı oluşmaması için neler yapılmalıdır

Kişi hayatı boyunca yaşamına ve beslenmesine dikkat etmelidir. Yağlı yiyecek ve kızarmış gıda tüketiminden uzak durulmalıdır. Günlük sıvı tüketilmeli ve bol su içilmelidir. Az ve sık öğünler şeklinde yemek yenilmelidir. Düzenli egzersiz spor yapılmalıdır. Lifli besinler tüketilmelidir. Normal ekmek yerine kepekli ekmek yenilmelidir. Kabızlık yapacak kuru tahıl besin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bitki çayı tüketilmelidir. Bol salata yenilmelidir. Sebze, meyve tüketimi devamlı olmalıdır. Şişkinlik yapacak ağır yemek yenilmemelidir. Sıvı besin, çorba tüketilmelidir. Sindirim sistemini harekete geçirecek besin tüketimine önem verilmelidir.
]]>
Karnın Sağ Alt Tarafında Ağrı https://www.karinagrisi.net/karnin-sag-alt-tarafinda-agri.html Fri, 02 Nov 2018 10:55:36 +0000 Karnın sağ alt tarafında ağrı, oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Karnın sağ alt tarafında bir çok organ ve yapı bulunmaktadır. Yaşanan ağrıda bu yapılara bağlı gelişebileceği gibi üşütme, besin ale Karnın sağ alt tarafında ağrı, oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Karnın sağ alt tarafında bir çok organ ve yapı bulunmaktadır. Yaşanan ağrıda bu yapılara bağlı gelişebileceği gibi üşütme, besin alerjisi gibi basit nedenlerden dolayı da yaşanabilir. Karnın sağ alt tarafında, ince bağırsağın bir bölümü, follop tüpü, yumurtalık, apandisit, çekum, kalın bağırsağın son tarafı, idrar kanalı bulunmaktadır. Bu yapıların herhangi birinde bir anormallik oluştuğunda karnın alt tarafında ağrı ile kendini gösterebilir. Karın ağrısı tek başına bir hastalık değildir.

Karnın sağ alt tarafında ağrı nedenleri

Ovülasyon ağrısı: Bir diğer adıyla yumurtlama ağrısı, iki adet dönemi arasında yaşanır. Ağrı hem karnın sağ hem de sol tarafında etkili olabilir. Genelde tıbbi müdahale gerektirmeyen bir karın ağrısı nedenidir. Apandisit ağrısı ile aynı bölgede ağrıya sebep olduğu için genelde apandisit ile karıştırılabilir. Yumurtlama ağrısı, donuk, kramp tarzı, keskin ve ani başlangıçlı olabilir. Dinlenme ve basit ağrı kesicilerin kullanılmasıyla ağrı kontrol altına alınabilir.

Apandisit: Karnın sağ alt tarafında ağrı hissine neden olan en yaygın rahatsızlıktır. Apandisitin iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Apandisit görülmesi için belirli bir yaş sınırlaması yoktur. Her yaş insanda görülebilir. Ancak en çok 10-30 yaş arasındaki kişilerde görülür. Tıkanıklık ya da enfeksiyon sebebiyle oluşur. Başlangıçta göbek deliği etrafında veya karnın üst tarafında bir ağrı başlar. Zamanla ağrı karnın sağ tarafına geçer. Ağrı zamanla şiddetlenir. Ağrının olduğu kısma elle baskı uygulandığında bölge hassas olur ve ağrı hissi artar. Beraberinde ateş, mide bulantısı, ishal gibi şikayetler yaşanabilir.

Sağ böbrek taşları: Böbrek içinde ufak kristal şeklinde birikintilerin oluşması böbrek taşı olarak tanımlanır. Böbrek taşları böbrek ve mesaneye kadar idrar yoluna bağlı her alanda gelişebilir. Böbrek taşı kalıcı hasar yaratmayan ancak şiddetli ağrıya yol açabilen bir sorundur. Başlangıçta ağrı sağ ve arka kaburgalarda hakim olurken zamanla karnın sağ alt tarafına iner. İdrar yaparken yanma hissi, idrarda renk değişikliği, idrar bulanıklığı, idrarda koku, kusma, mide bulantısı, sık sık idrara çıkma isteği diğer belirtileridir.

Sağ böbrek enfeksiyonu: İdrar yolunda veya mesanede gelişen enfeksiyon böbreklere kadar ulaşabilir. Böbreklere ulaşan enfeksiyon ağrıya yol açar. Karnın sağ alt tarafında ağrı sağ böbrek enfeksiyonu sebebiyle gelişebilir. Bu durumda acil idrara çıkma isteği, idrarın ağrılı olması, idrarda kan görülmesi gibi şikayetler de yaşanabilir.

Kabızlık: Karnın sağ ya da sol tarafında ağrıya yol açan sık nedenlerden biridir. Dışkılamanın zor olduğunda ya da düzensiz olduğunda genelde ağrı hissi yaşanır. Ağrıya eşlik eden bazı belirtiler de görülebilir. Bu belirtiler rektumda şişme, kızarıklık, karın ağrısıdır.

Sağ yumurtalık kisti: Yumurtalıklarda bazı durumlarda içi sıvıyla dolu kesecikler oluşur. Bu keseciklere kist adı verilir. Bazı durumlarda kist kendiliğinden geçerek bazen tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Yumurtalıklarda oluşan kistlerde bükülme gerçekleştiğinde karın ağrısına neden olabilir. Ağrı genelde donuk, keskin ve sürekli olur.

Dış gebelik: Dış gebelik döllenen yumurtanın rahim dışında konumlanmasıdır. Eğer döllenen yumurta sağ yumurtalıklarda konumlanmışsa şiddetli sağ alt karın ağrısına yol açabilir. Apandisit ağrısıyla karıştırılsa da yaşanan belirtiler nedeniyle apandisitten ayrılması kolay olur.

Endometriozis: Rahim içi dokusunun rahmin dışında gelişmesi olarak tanımlanan bir kadın hastalığıdır. Rahim tabakası, yumurtalıklar, fallop tüpleri ya da bağırsak gibi alanlarda gelişebilir. Bu durumda şiddetli karın ağrısına yol açabilir.

Tüm bunların haricinde, bağırsak iltihabı, kalça kemiği iltihabı, kolon kanseri gibi hastalıklar da karnın sağ tarafında ağrı Psikolojik Karın Ağrısı https://www.karinagrisi.net/psikolojik-karin-agrisi.html Sat, 03 Nov 2018 01:59:24 +0000 Psikolojik Karın Ağrısı, İnsanı insan yapan temel üç olgu vardır. Bunlar, akıl, ruh ve bedenden oluşur. Bu Üç olgunun sorunsuz olması, insanın bir bütün olarak tamamen sağlıklı ve dengeli bir kişiliğe sahip olması iç Psikolojik Karın Ağrısı, İnsanı insan yapan temel üç olgu vardır. Bunlar, akıl, ruh ve bedenden oluşur. Bu Üç olgunun sorunsuz olması, insanın bir bütün olarak tamamen sağlıklı ve dengeli bir kişiliğe sahip olması için gereklidir. Bu üç unsurdan birinde meydana gelen bir sorun, ister istemez diğer unsurları da etkilemektedir. Mesela sürekli bir şekilde ağrısı olan bir insanın şen şakrak ve güler yüzlü olması, işine yeterince kendini verebilmesi hem beklenemez hem de başa çıkamadığı bir stres etkeni zaman içinde bir ağrıya dönüşebilmektedir. 


İnsanın kendini, ruhsal olarak etkileyen herhangi bir sorunla sağlıklı olarak baş edemediğinde, kişinin bedensel şikayetlerinin olması olası bir ihtimaldir. Aynı şekilde Karın ağrısının tıbbi olarak değişik sebepleri olabileceği gibi psikolojik karın ağrısı da olabilmektedir.

Bedeni olarak değişik şikayetlerle hekime başvuranlara, hekimlerin gerekli olan bütün incelemeleri yaptıktan sonra, bir sorun bulamayıp, sebebi psikolojik olabilir dedikleri ender rastlanan bir durum değildir. Bu hal yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar içinde aynı durum söz konusudur. Bilhassa karın ağrısı, mide bulantısı ve baş ağrısının oluş sebebinin asıl psikolojik etkenler olabilmektedir. Fakat aileler çoğu kez, rahatsızlığı oluşturan sebebin psikolojik olabileceğini kabul etmek istemezler. Psikolojik nedenlerle ortaya çıkan bir ağrıyı reel bir ağrı olarak değil de, çocuğun yaptığı bir numara olduğunu düşünürler.

Psikolojik Karın Ağrısı Çeken Kişinin Durumu

Psikolojik karın ağrısı yaşayan bir insanın normal şartlarda aynı şiddette bu ağrıyı hisseder ve bu durumdan etkilenir. Bununla beraber ağrı ile ilgili olarak herhangi bir tanı konulamaması nedeniyle tedavinin başlatılmaması kişiyi daha da umutsuz bir duruma sokar, belki doktorların bile kendisini anlamadığını düşünerek daha çok karamsarlığı düşer.

Şayet böyle bir durumu yetişkin bir insan değil de, bir çocuğun yaşaması halinde bu sıkıntıyı aile büyüklerinin anlamaları ve çocuğa destek olmaları gerekir. Çocuğun duyduğu sıkıntıyı söylemesini sağlamak, onu etkin bir halde dinleyerek, soruna beraber çözüm önerileri getirmek, psikolojik karın ağrısı çeken çocuk için çok yararlı bir iş olur.

]]>